Jedynie prawda jest ciekawa


Tylko "ogórki" mogą ocalić Gronkiewicz-Waltz

14.06.2013

Jedynym ruchem, który mógłby ocalić Hannę Gronkiewicz- Waltz byłoby ogłoszenie referendum podczas wakacji. Ale to byłoby skrajnie nieuczciwe - mówi Przemysław Wipler (Republikanie).

Stefczyk.info: Czy referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ma znaczenie bardziej symboliczne, czy faktyczne? Członkowie PO zwracają uwagę, że do wyborów zostało już niewiele ponad rok, więc po co ta, jak to oni mówią -  "awantura"?

Przemysław Wipler: Referendum ma znaczenie jak najbardziej faktyczne. Jego przeprowadzenie doprowadzi do utraty władzy w Warszawie przez Platformę Obywatelską. Platforma rozpoczęła "zajmowanie Polski" od objęcia stanowiska prezydenta Warszawy przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. I jej rządy w Polsce zakończą się od upadku Hanny Gronkiewicz – Waltz w Warszawie. Warszawskie wybory samorządowe poprzedzają wybory parlamentarne i dobrze, żeby już na dwa lata zanim PO przestanie rządzić w Polsce – przestała rządzić w Warszawie. Przeprowadzenie referendum i uzyskanie odpowiedniej frekwencji, co doprowadzi do odwołania Hanny Gronkiewicz- Waltz – to jest kwestią bardzo ważną dla Warszawiaków. A to dlatego, że z każdym dniem widać jak źle rządzona jest stolica, jak wiele nas to kosztuje. Ostatni przykład: Warszawa jest zalana. Ale nie tylko deszczówką – z tego powodu, że miasto nie wywiązuje się ze swojego obowiązku utrzymywania infrastruktury odpowiedzialnej za odprowadzanie wody deszczowej, ale jest również zalana przez biurokrację, zalana przez długi. I mało brakowało, żeby została zalana przez śmieci. To, co się wydarzyło w ostatnich dniach, czyli unieważnienie przetargu na wywóz śmieci z Warszawy, to że tylko 600 tys. osób przyznało się , że jest Warszawiakami i że miasto po unieważnieniu przetargu doszło do porozumienia z firmami, kiedy to okazało się, że tę samą usługę można uzyskać za znacznie niższe stawki – to wszystko pokazuje jak źle rządzona jest Warszawa.

Te różnice między obecnymi stawkami za wywóz śmieci, a tymi, które były planowane, to są duże pieniądze dla warszawskich rodzin. To wszystko pokazuje jak wiele pieniędzy tracimy z tego powodu, że Hanna Gronkiewicz – Waltz jest prezydentem stolicy.

Ale nawet jeżeli zostanie odwołana - istnieje duże prawdopodobieństwo, że Warszawą będzie rządził komisarz wyznaczony przez PO. Więc może nie warto?

Nie ma takiego prawdopodobieństwa. Kalendarz jest dosyć dokładny. Do 22 lipca muszą być złożone podpisy, a referendum warszawskie musi się odbyć najpóźniej do 6 października. Nawet jeżeli zostanie zorganizowane w tym ostatnim możliwym terminie, to wyniki zostaną ogłoszone 7 lub 8 października. Okres na rozpatrywanie protestów wyborczych to jest 2 - maksymalnie 3 tygodnie. I cały czas mamy jeszcze dużo czasu do 25 listopada, kiedy to kończy się kadencja warszawskiego samorządu, a więc i pani prezydent. Jeżeli to wszystko zostanie rozstrzygnięte przed 25 listopada tego roku, to znaczy, że wybory będą obligatoryjne i nie będzie opcji z wprowadzeniem komisarza, zarządzającym miastem przez rok. Nowego prezydenta Warszawy będziemy musieli wybrać jeszcze na jesieni.

Czyli komisarz jest możliwy tylko wtedy, kiedy byłoby to mniej niż rok do wyborów?

Tak.

I nie ma możliwości zastosowania żadnych wybiegów formalnych, żeby ten termin przekroczyć?

Nie ma szans. Ja tylko boję się innego ruchu – że Donald Tusk będzie chciał rzucić koło ratunkowe Hannie Gronkiewicz Waltz i referendum zostanie ogłoszone w sierpniu. I to jest jedyna możliwość, że zostanie ocalona. Bo wtedy większość Warszawiaków jest na urlopach. Ale to byłoby absolutnie nieuczciwe.

Tak samo jak wyborów parlamentarnych nie organizuje się podczas wakacji, tak samo nieuczciwością byłoby ogłoszenie w tym terminie referendum.

W każdym razie dziś widać ogromną determinację Warszawiaków, którzy podpisują się pod naszym wnioskiem. Stoją w kolejkach, żeby móc się podpisać. Także tylko sezon ogórkowy może uratować Hannę Gronkiewicz- Waltz.

Czy cała akcja referendalna jest wymierzona personalnie w nieudolną prezydent stolicy, czy też jest również wypadkową spadających sondaży Platformy w całym kraju?

Odwołać Hannę Gronkiewicz – Waltz chcą wszyscy, niezależnie czy mają prawicowe poglądy, jak ja, czy lewicowe jak burmistrz Ursynowa Piotr Guział. To jest sytuacja, kiedy każdy dzień i tydzień pokazuje jak bardzo potrzebna jest zmiana w Warszawie. Zwłaszcza, że sama pani prezydent podgrzewa atmosferę, dolewa oliwy do ognia. Niemal codziennie z jej ust padają kolejne aroganckie wypowiedzi pod adresem Warszawiaków: od tej, że ci którzy chcą ja odwołać nie są prawdziwymi Warszawiakami, po tę że trzeba się przyzwyczaić, że stolica będzie zalewana, bo się zmienia klimat. Każdy dzień dostarcza kolejnych argumentów, że należy zmienić prezydenta.

Czy mówi się już o potencjalnych kandydatach na nowego rezydenta Ratusza? Republikanie też kogoś wystawią?

Republikanie też wystawią swojego kandydata. Może będę to ja, może ktoś lepszy ode mnie. Czas na to jeszcze mamy. Teraz musimy zrobić wszystko by Hanna Gronkiewicz-Waltz została odwołana.

Rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook