Jedynie prawda jest ciekawa


Powstaniec: "Tylko czekaliśmy, żeby podjąć walkę"

02.08.2014

Powstanie Warszawskie i decyzję o jego wybuchu krytykują ludzie, którzy nie wiedzą, czym jest wojna i są pozbawieni wyobraźni. Jakim bylibyśmy Narodem, a przede wszystkim jakim pokoleniem, gdybyśmy tej walki nie podjęli? - pyta por. Zbigniew Piasecki, żołnierz batalionu „Ruczaj” oraz „Miłosz” w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

„Dostałem zardzewiały pistolet i zaraz potem rozpoczęliśmy szturm na koszary SA, w których oprócz plutonu tej formacji była kompania własowców” – wspomina por. Zbigniew Piasecki początek Powstania Warszawskiego.

„Niemcy nie spodziewali się naszego ataku i wpadli w panikę, a własowcy pochowali się po piwnicach, nie chcąc podejmować z nami walki. Gdy koledzy wrzucili do piwnicy granat i pęd powietrza wyważył drzwi, własowcy się poddali, a że byli dobrze uzbrojeni, to nasz oddział – całe dwa plutony – też się dobrze uzbroił” – ciągnie Powstaniec dalej.

Jak twierdzi walczył następnie w rejonie ul. Książęcej, Wiejskiej, Prusa, Pięknej i części Alei Ujazdowskich. „Ciągle dopływali do nas nowi ludzie, bo ten rejon to była dzielnica niemiecka i potrzeba było dużych sił na jej zdobycie. W ciągu dwóch tygodni nasza kompania przekształciła się w batalion liczący ponad sześciuset ludzi. Na tym odcinku przeżyłem całe Powstanie[..]Dostałem MP41 i trzy magazynki, już do końca Powstania nikomu go nie oddałem” – wspomina.

Jak twierdzi, udało mu się przetrwać dzięki opatrzności Boga. „Mama nieustannie i bardzo dużo się za mnie modliła. Wiele razy odczułem Bożą opiekę”- mówi. Walka, którą podjął 1 sierpnia 1944 r. była jego zdaniem potrzebna. „Ludzie cieszyli się nami i okazywali wielką radość. Wszyscy cywile nas dokarmiali, choć sami niewiele mieli, czuliśmy ich wsparcie. Później, jak walka się przedłużała i ludzie kryli się po piwnicach, to sytuacja stała się trochę bardziej przygnębiająca, ale ja nie spotkałem się ze strony ludności cywilnej z niechęcią czy pretensjami” – przekonuje.

Według niego Powstanie Warszawskie i decyzję o jego wybuchu krytykują ludzie, którzy nie wiedzą, czym jest wojna i są pozbawieni wyobraźni. „Jakim bylibyśmy Narodem, a przede wszystkim jakim pokoleniem, gdybyśmy tej walki nie podjęli? Trzeba rozumieć, co się działo w Warszawie, która była jednym wielkim dynamitem. W obliczu codziennych zbrodni, egzekucji, łapanek, więzień, tortur tylko czekaliśmy, żeby podjąć walkę” – tłumaczy.

Ryb, Nasz Dziennik

Fot. [Wikimedia Commons/Tadeusz Bukowski]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook