Jedynie prawda jest ciekawa


Powstaniec: "Tylko czekaliśmy, żeby podjąć walkę"

02.08.2014

Powstanie Warszawskie i decyzję o jego wybuchu krytykują ludzie, którzy nie wiedzą, czym jest wojna i są pozbawieni wyobraźni. Jakim bylibyśmy Narodem, a przede wszystkim jakim pokoleniem, gdybyśmy tej walki nie podjęli? - pyta por. Zbigniew Piasecki, żołnierz batalionu „Ruczaj” oraz „Miłosz” w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

„Dostałem zardzewiały pistolet i zaraz potem rozpoczęliśmy szturm na koszary SA, w których oprócz plutonu tej formacji była kompania własowców” – wspomina por. Zbigniew Piasecki początek Powstania Warszawskiego.

„Niemcy nie spodziewali się naszego ataku i wpadli w panikę, a własowcy pochowali się po piwnicach, nie chcąc podejmować z nami walki. Gdy koledzy wrzucili do piwnicy granat i pęd powietrza wyważył drzwi, własowcy się poddali, a że byli dobrze uzbrojeni, to nasz oddział – całe dwa plutony – też się dobrze uzbroił” – ciągnie Powstaniec dalej.

Jak twierdzi walczył następnie w rejonie ul. Książęcej, Wiejskiej, Prusa, Pięknej i części Alei Ujazdowskich. „Ciągle dopływali do nas nowi ludzie, bo ten rejon to była dzielnica niemiecka i potrzeba było dużych sił na jej zdobycie. W ciągu dwóch tygodni nasza kompania przekształciła się w batalion liczący ponad sześciuset ludzi. Na tym odcinku przeżyłem całe Powstanie[..]Dostałem MP41 i trzy magazynki, już do końca Powstania nikomu go nie oddałem” – wspomina.

Jak twierdzi, udało mu się przetrwać dzięki opatrzności Boga. „Mama nieustannie i bardzo dużo się za mnie modliła. Wiele razy odczułem Bożą opiekę”- mówi. Walka, którą podjął 1 sierpnia 1944 r. była jego zdaniem potrzebna. „Ludzie cieszyli się nami i okazywali wielką radość. Wszyscy cywile nas dokarmiali, choć sami niewiele mieli, czuliśmy ich wsparcie. Później, jak walka się przedłużała i ludzie kryli się po piwnicach, to sytuacja stała się trochę bardziej przygnębiająca, ale ja nie spotkałem się ze strony ludności cywilnej z niechęcią czy pretensjami” – przekonuje.

Według niego Powstanie Warszawskie i decyzję o jego wybuchu krytykują ludzie, którzy nie wiedzą, czym jest wojna i są pozbawieni wyobraźni. „Jakim bylibyśmy Narodem, a przede wszystkim jakim pokoleniem, gdybyśmy tej walki nie podjęli? Trzeba rozumieć, co się działo w Warszawie, która była jednym wielkim dynamitem. W obliczu codziennych zbrodni, egzekucji, łapanek, więzień, tortur tylko czekaliśmy, żeby podjąć walkę” – tłumaczy.

Ryb, Nasz Dziennik

Fot. [Wikimedia Commons/Tadeusz Bukowski]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook