Jedynie prawda jest ciekawa


Tygodnik "wSieci": Wrogie przejęcie

07.01.2016

Nowoczesna jest dzieckiem dwóch wielkich konfliktów politycznych: tego o OFE sprzed dwu lat i tego rozgrywającego się obecnie – o Trybunał. Gdyby nie było choć jednego z nich, Ryszard Petru dziś nie byłby zapewne liderem opozycji, a założone przez niego stronnictwo w najlepszym razie wycierałoby sejmowe kąty gdzieś na marginesie realnej polityki – pisze Jan Rokita łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Przypadek ów raz jeszcze dowodnie pokazuje, że prawdziwe partie rodzą się z rzeczywistych i doniosłych wydarzeń politycznych, prawie nigdy natomiast nie powstają ani z rozłamów personalnych, ani z pustych ideologicznych deklaracji. Nowoczesna jest budowana przez realnie dziejącą się historię naszego czasu i z tej racji ma wszelkie szanse na trwałe miejsce w polskiej polityce i odegranie w niej na przyszłość jakiejś, być może nawet dość istotnej, roli – pisze Rokita.

Zdaniem autora, rozłam środowiska liberałów powodowany był m. in. zawłaszczeniem pieniędzy z OFE: - Gdyby w 2013 r. Tusk wraz z Rostowskim nie postanowili przejąć na rzecz państwa gromadzonych od przeszło dekady składek emerytalnych milionów obywateli, nie pojawiłaby się już zapewne druga tak znakomita okazja do wyodrębnienia i ukształtowania się na ówczesnym zapleczu PO liberalnej frakcji kontestującej narastający etatyzm tamtego rządu. Dzięki 150 mld zł ze skonfiskowanych przez rząd składek Tusk chciał się wykazać przed Brukselą zdolnością do raptownego obniżenia polskiego długu publicznego. Ale te 150 mld kosztowało PO bardzo drogo.

Kiedy w lipcu 2014 r. ZUS ogłosił sensacyjne dane, że pomimo wrogiej dla funduszy emerytalnych rządowej kampanii propagandowej i licznych celowo postawionych utrudnień aż 2,5 mln Polaków zadało sobie trud ponownej rejestracji swych składek w OFE, było jasne, iż wielka fronda na zapleczu Platformy jest faktem dokonanym. Ów zbiorowy akt miał charakter manifestacji przywiązania do wartości liberalnych, nie był zaś wynikiem materialnych kalkulacji, gdyż otwartym funduszom eksperci już wówczas wieszczyli w Polsce jak najgorszą przyszłość. Było więc tylko kwestią czasu, kiedy owa fronda przybierze kształt organizacyjny – sugeruje Rokita.

Dla wybicia się nowego ugrupowania znaczenie miało przede wszystkim to, że Petru stał się w toku kampanii wyborczej jedynym rzecznikiem prawdziwej i realnie już zaistniałej liberalnej korporacji politycznej, której potencjalna siła została w dodatku precyzyjnie zmierzona dzięki liczbom podanym przez ZUS – czytamy.

Więcej o tym, dlaczego pozbawiona władzy Platforma w krótkim czasie stała się dla Petru naturalną kandydatką do wrogiego przejęcia w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 4 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook