Jedynie prawda jest ciekawa


Tygodnik "wSieci": Wrogie przejęcie

07.01.2016

Nowoczesna jest dzieckiem dwóch wielkich konfliktów politycznych: tego o OFE sprzed dwu lat i tego rozgrywającego się obecnie – o Trybunał. Gdyby nie było choć jednego z nich, Ryszard Petru dziś nie byłby zapewne liderem opozycji, a założone przez niego stronnictwo w najlepszym razie wycierałoby sejmowe kąty gdzieś na marginesie realnej polityki – pisze Jan Rokita łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Przypadek ów raz jeszcze dowodnie pokazuje, że prawdziwe partie rodzą się z rzeczywistych i doniosłych wydarzeń politycznych, prawie nigdy natomiast nie powstają ani z rozłamów personalnych, ani z pustych ideologicznych deklaracji. Nowoczesna jest budowana przez realnie dziejącą się historię naszego czasu i z tej racji ma wszelkie szanse na trwałe miejsce w polskiej polityce i odegranie w niej na przyszłość jakiejś, być może nawet dość istotnej, roli – pisze Rokita.

Zdaniem autora, rozłam środowiska liberałów powodowany był m. in. zawłaszczeniem pieniędzy z OFE: - Gdyby w 2013 r. Tusk wraz z Rostowskim nie postanowili przejąć na rzecz państwa gromadzonych od przeszło dekady składek emerytalnych milionów obywateli, nie pojawiłaby się już zapewne druga tak znakomita okazja do wyodrębnienia i ukształtowania się na ówczesnym zapleczu PO liberalnej frakcji kontestującej narastający etatyzm tamtego rządu. Dzięki 150 mld zł ze skonfiskowanych przez rząd składek Tusk chciał się wykazać przed Brukselą zdolnością do raptownego obniżenia polskiego długu publicznego. Ale te 150 mld kosztowało PO bardzo drogo.

Kiedy w lipcu 2014 r. ZUS ogłosił sensacyjne dane, że pomimo wrogiej dla funduszy emerytalnych rządowej kampanii propagandowej i licznych celowo postawionych utrudnień aż 2,5 mln Polaków zadało sobie trud ponownej rejestracji swych składek w OFE, było jasne, iż wielka fronda na zapleczu Platformy jest faktem dokonanym. Ów zbiorowy akt miał charakter manifestacji przywiązania do wartości liberalnych, nie był zaś wynikiem materialnych kalkulacji, gdyż otwartym funduszom eksperci już wówczas wieszczyli w Polsce jak najgorszą przyszłość. Było więc tylko kwestią czasu, kiedy owa fronda przybierze kształt organizacyjny – sugeruje Rokita.

Dla wybicia się nowego ugrupowania znaczenie miało przede wszystkim to, że Petru stał się w toku kampanii wyborczej jedynym rzecznikiem prawdziwej i realnie już zaistniałej liberalnej korporacji politycznej, której potencjalna siła została w dodatku precyzyjnie zmierzona dzięki liczbom podanym przez ZUS – czytamy.

Więcej o tym, dlaczego pozbawiona władzy Platforma w krótkim czasie stała się dla Petru naturalną kandydatką do wrogiego przejęcia w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 4 stycznia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook