Jedynie prawda jest ciekawa


Tygodnik "wSieci": Wirtualna debata Duda - Komorowski

31.03.2015

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” oczekiwana „debata” kandydatów na prezydenta.

Na razie oparta na zebranych przez Stanisława Janeckiego wypowiedziach obu polityków.

Pierwsze pytanie dotyczy sprawy fundamentalnej i związanej z bezpieczeństwem Polski, czyli polityki wobec Rosji. Czy była to raczej seria błędów i zaniechań, czy może raczej przejaw świadomej i racjonalnej polityki zagranicznej?

Przez lata nie było żadnego dramatycznego zagrożenia ze wschodu. A jeśli go nie było, to nie było sensu w zadrażnianiu stosunków z Rosją. My nie mogliśmy zakładać, że druga strona ma złe intencje, bo wtedy niemożliwe byłoby utrzymywanie dobrych relacji z Rosją. My nie jesteśmy z gruntu podejrzliwi, bo to by wszystkim szkodziło. Ja jestem zwolennikiem polityki racjonalnej: kiedy nie ma zagrożenia, to nie trzeba go wywoływać. To byłoby parcie do wojny, co cały czas robiło PiS, które reprezentuje pan Duda. My chcieliśmy pokoju i taka była nasza polityka. Nie moja wina, że Rosja zawiodła oczekiwania i nie wykorzystała naszego nastawienia na współpracę -  „odpowiada” Bronisław Komorowski.”

Jak do tej kwestii odnosi się Andrzej Duda?

Pięć lat temu polityka obecnego układu rządzącego wobec Rosji okazała się katastrofą. Także dosłowną, co oznaczało śmierć 96 przedstawicieli polskiej elity, w tym mojego szefa i mistrza, prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. A potem było już tylko gorzej. Popełniono wszelkie możliwe błędy, a naiwność była najmniejszym z nich. Największym było faktyczne pomaganie Władimirowi Putinowi w eskalacji agresji, bo po 10 kwietnia 2010 r. władze Polski wyłącznie mu ustępowały i legitymizowały jego kłamstwa. W efekcie polityka PO i pana prezydenta Komorowskiego są w jakimś sensie odpowiedzialne także za to, co zdarzyło się na Ukrainie. Zmiana frontu wymuszona przez międzynarodowe okoliczności niczego nie zmienia. Popsuliście ten zegarek i jest absurdem, żebyście mieli go naprawiać -  czytamy.

Jaką, zdaniem obu kandydatów, politykę wobec Rosji powinna teraz prowadzić Polska?

W przeciwieństwie do PiS my nie uważamy, że sytuacja za naszą wschodnią granicą nie może się poprawić. Może, jeśli Rosja skorzysta z szansy - mówi prezydent Komorowski. Inaczej akcenty rozkłada Andrzej Duda:

Polityką wobec Rosji powinna kierować zasada: niczego na kredyt. Rosja powinna podwójnie, a może nawet potrójnie, zapracować awansem na każdy gest Zachodu, w tym osłabienie czy zawieszenie sankcji. W tym celu powinniśmy budować doraźne i trwałe koalicje z tymi państwami UE, które nie ulegają rosyjskiej propagandzie ani moskiewskiemu lobby. I powinniśmy wymagać od Niemiec więcej europejskiej solidarności - „odpowiada” kandydat PiS.

Pozostałe kwestie, które poruszone zostały w tej wyjątkowej, fikcyjnej na razie „debacie” dotyczą m. in. aktywności prezydenta, roli Polski w Unii Europejskiej a także stosunku do przeszłości, czyli np. WSI i 25 lat polskiej wolności.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika w sprzedaży od 30 marca br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android, bo otrzymać dostęp to świątecznego wydania „wSieci” i kwietniowego wydania miesięcznika „wSieci Historii”.

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook