Jedynie prawda jest ciekawa


Tygodnik "wSieci": Wirtualna debata Duda - Komorowski

31.03.2015

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” oczekiwana „debata” kandydatów na prezydenta.

Na razie oparta na zebranych przez Stanisława Janeckiego wypowiedziach obu polityków.

Pierwsze pytanie dotyczy sprawy fundamentalnej i związanej z bezpieczeństwem Polski, czyli polityki wobec Rosji. Czy była to raczej seria błędów i zaniechań, czy może raczej przejaw świadomej i racjonalnej polityki zagranicznej?

Przez lata nie było żadnego dramatycznego zagrożenia ze wschodu. A jeśli go nie było, to nie było sensu w zadrażnianiu stosunków z Rosją. My nie mogliśmy zakładać, że druga strona ma złe intencje, bo wtedy niemożliwe byłoby utrzymywanie dobrych relacji z Rosją. My nie jesteśmy z gruntu podejrzliwi, bo to by wszystkim szkodziło. Ja jestem zwolennikiem polityki racjonalnej: kiedy nie ma zagrożenia, to nie trzeba go wywoływać. To byłoby parcie do wojny, co cały czas robiło PiS, które reprezentuje pan Duda. My chcieliśmy pokoju i taka była nasza polityka. Nie moja wina, że Rosja zawiodła oczekiwania i nie wykorzystała naszego nastawienia na współpracę -  „odpowiada” Bronisław Komorowski.”

Jak do tej kwestii odnosi się Andrzej Duda?

Pięć lat temu polityka obecnego układu rządzącego wobec Rosji okazała się katastrofą. Także dosłowną, co oznaczało śmierć 96 przedstawicieli polskiej elity, w tym mojego szefa i mistrza, prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego. A potem było już tylko gorzej. Popełniono wszelkie możliwe błędy, a naiwność była najmniejszym z nich. Największym było faktyczne pomaganie Władimirowi Putinowi w eskalacji agresji, bo po 10 kwietnia 2010 r. władze Polski wyłącznie mu ustępowały i legitymizowały jego kłamstwa. W efekcie polityka PO i pana prezydenta Komorowskiego są w jakimś sensie odpowiedzialne także za to, co zdarzyło się na Ukrainie. Zmiana frontu wymuszona przez międzynarodowe okoliczności niczego nie zmienia. Popsuliście ten zegarek i jest absurdem, żebyście mieli go naprawiać -  czytamy.

Jaką, zdaniem obu kandydatów, politykę wobec Rosji powinna teraz prowadzić Polska?

W przeciwieństwie do PiS my nie uważamy, że sytuacja za naszą wschodnią granicą nie może się poprawić. Może, jeśli Rosja skorzysta z szansy - mówi prezydent Komorowski. Inaczej akcenty rozkłada Andrzej Duda:

Polityką wobec Rosji powinna kierować zasada: niczego na kredyt. Rosja powinna podwójnie, a może nawet potrójnie, zapracować awansem na każdy gest Zachodu, w tym osłabienie czy zawieszenie sankcji. W tym celu powinniśmy budować doraźne i trwałe koalicje z tymi państwami UE, które nie ulegają rosyjskiej propagandzie ani moskiewskiemu lobby. I powinniśmy wymagać od Niemiec więcej europejskiej solidarności - „odpowiada” kandydat PiS.

Pozostałe kwestie, które poruszone zostały w tej wyjątkowej, fikcyjnej na razie „debacie” dotyczą m. in. aktywności prezydenta, roli Polski w Unii Europejskiej a także stosunku do przeszłości, czyli np. WSI i 25 lat polskiej wolności.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika w sprzedaży od 30 marca br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android, bo otrzymać dostęp to świątecznego wydania „wSieci” i kwietniowego wydania miesięcznika „wSieci Historii”.

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook