Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Tygodnik "wSieci": Media polskie, czy niemieckie?

07.07.2015

Czy można podbić kraj, nie oddając ani jednego wystrzału? Można.

W Polsce dokonały tego niemieckie koncerny medialne - pisze na łamach najnowszego numeru „wSieci” Sławomir Sieradzki, analizując stan posiadania niemieckich koncernów medialnych w Polsce.
Dziennikarz podsumowuje liczby, raporty i dane statystyczne, które jednoznacznie wskazują na medialną zależność olbrzymiej części tytułów prasowych wydawanych w Polsce od właścicieli z Berlina.
W kwietniu portal branżowy Wirtualne Media podał szacunki sprzedaży gazet za ubiegły rok. Pierwsze trzy miejsca zajęły koncerny niemieckie. Wydawnictwo Bauer: 248 843 757 egz., Ringier Axel Springer: 122 614 912 egz. i Polska Press Grupa: 111 599 727 egz. Skala inwestycji i przejęć dokonana na polskich mediach w ciągu ostatnich 25 lat przez sąsiadów zza Odry jest tak duża, że śmiało można mówić o naszym kraju jako o niemieckiej kolonii medialnej. Jak do tego doszło?-  czytamy.
Co ciekawe, o bezprecedensowej sytuacji, do jakiej doszło nad Wisłą pod tym względem zaniepokojony jest nawet rząd Platformy, który jednak nie robił i nie robi wiele, by temu przeciwdziałać.
Grzegorz Schetyna, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, powiedział w tym samym 2003 r.: „Błędów z początku lat 90. nie da się naprawić. Możemy jedynie pilnować, by wykupione gazety, zwłaszcza lokalne, przestrzegały standardów. O to powinny dbać środowiska lokalne - mówił.
Sieradzki puentuje swoją analizę w następujący sposób:
Napoleon powiedział, że bardziej boi się trzech gazet niż trzech tysięcy bagnetów. Kto rozpocznie debatę na temat niebezpiecznej koncentracji mediów w niemieckich rękach? Właściciele tych mediów? - czytamy.

Szczegółowy raport i analiza na łamach „wSieci” - polecamy!

Słowa kluczowe:

wSieci

,

berlin

,

media

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook