Jedynie prawda jest ciekawa


Tygodnik "wSieci": Jak Sikorscy atakują Polskę

05.06.2016

To, jak przedstawiana jest Polska przez zagraniczne media, tygodnik „wSieci” kwituje krótko: To, co o nas mówią, szokuje! Publicyści w serii artykułów analizują mechanizm tworzenia negatywnej opinii o Polsce oraz wskazują, kto za tym stoi.

Aleksandra Rybińska w swoim artykule „Jad z Chobielina” nakreśla rolę Radosława Sikorskiego i jego żony - Anne Applebaum w procederze tworzenia wizji Polski w zagranicznych mediach. O żonie byłego ministra spraw zagranicznych pisze m.in.: Publicystka „Washington Post” ma szerokie kontakty za granicą (Waszyngton, Berlin, Londyn, Paryż, Bruksela), publikuje m.in. w brytyjskim „The Spectator”, i w dużej mierze kreuje opinie na temat tego, co się dzieje dziś w Polsce. Środowisko, do którego należy, jest bardzo wąskie i powiązane jak system naczyń połączonych – jedni cytują drugich, polecają się nawzajem i wszyscy mają podobne, liberalno-lewicowe poglądy. System ten funkcjonuje mniej więcej tak: „Wyborcza” coś napisze, korespondenci zagraniczni to przepisują, następnie cytuje ich znów „Wyborcza” jako przykład zaniepokojenia Zachodu sytuacją w Polsce. A Applebaum czuwa, by amerykańskie elity miały o rządach PiS jak najgorsze zdanie .

Opis działań Anne Applebaum kontynuuje Bronisław Wildstein w artykule „Cywilizowani i dzikusy”, stawiając jej przykład jako wstęp do rozważań na temat stosowania przez zachodnie media podwójnych standardów w stosunku do Polski. Publicystyczne wystąpienia Applebaum uzupełniają partyjne tyrady jej męża – pisze publicysta. – Nie ma w nich próby rzeczowego podejścia do wydarzeń w Polsce ani konfrontacji racji spierających się stron. Ostatnio zdefiniowała ona partie Kaczyńskiego i Orbána jako „narodowych socjalistów” (tak nazywało się ugrupowanie Hitlera), dodając wprawdzie, że nie są to jeszcze faszyści, ale „z czasem i do tego możemy dojść”.


Piotr Cywiński w artykule „Medialny lincz” z kolei skupia się na roli, jaką w kreowaniu wizerunku Polski odgrywają Niemcy i tamtejsze media. Im gorszy obraz Polski, tym słabsza jej pozycja za granicą, w tym w kwestiach spornych z Niemcami – zauważa publicysta. – Twarda obrona własnych interesów przez samą Republikę Federalną i inne państwa członkowskie UE nie jest czymś wyjątkowym . Ponadto w tygodniku Stanisław Janecki w materiale „Wojna ze sKODnikami” pisze o rozwijającym się konflikcie opozycji z Komitetem Obrony Demokracji. Istnienie i aktywność KOD osłabiają PO, Nowoczesną i PSL, osłabiają też siły nieobecne w parlamencie, takie jak SLD, partia Razem czy Ruch Palikota. Bo na ulicy są one mniej skuteczne od KOD, co zresztą zrozumiałe, skoro ruch powstał jako głos ulicy. A udział w ulicznych protestach pod szyldem KOD tylko ten proces pogłębia – zauważa Janecki.

Natomiast Marek Pyza w tekście „Etap: dominacja” konfrontuje działania opozycji z wynikami badań różnych ośrodków badawczych dotyczącymi poparcia społecznego dla poszczególnych opcji politycznych. Opozycja dwoi się i troi – zawiązuje koalicje, maszeruje po ulicach, wieszcząc koniec demokracji, odbywa pielgrzymki do Brukseli. Wszystko na nic. Kolejne sondaże są dla niej coraz bardziej przykre, bo pokazują, że Polakom nie udało się zaszczepić strachu do nowej władzy. Choć od wyborów minęło już ponad pół roku, PiS konsekwentnie dominuje. We wszystkich sondażach – zauważa dziennikarz.


Na łamach „wSieci” także wywiady, m.in.: Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z prof. Ryszardem Terleckim, historykiem, wicemarszałkiem Sejmu, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS („Timmermans więcej nie dostanie”), który komentuje spór wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz działania Komisji Europejskiej. Stwierdza, że unijny komisarz Frans Timmermans podczas ostatniej wizyty w Polsce […]otrzymał od nas propozycję kompromisu, daleko idącego z naszej strony w wielu punktach. W Warszawie wydawał się doceniać naszą dobrą wolę. A potem dokonał nagłej wolty i zaczął zaostrzać kurs. Szkoda. My już dalej cofnąć się nie możemy, bo musielibyśmy uznać, że polska konstytucja nie ma znaczenia, że wola polskiego Sejmu i polskie prawo nie mają znaczenia, że tak naprawdę liczy się dowolnie, czysto politycznie interpretowana wola Komisji Europejskiej. To byłby koniec suwerenności.

 

Ponadto Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w rozmowie z Piotrem Zarembą („Scalanie pamięcią”) mówił o tworzeniu muzeum, które swoje miejsce znalazło w mokotowskim więzieniu: Opowiemy w nim historię Wyklętych, ale też historię oporu społecznego, formacji zbrojnych oraz środowisk politycznych, które taki opór stawiały. […] Chcemy przedstawić przypadki represji, które szerokiemu odbiorcy są zupełnie nieznane. Historie ludzi zamykanych w 1966 r. za udział w obchodach Millenium, w ramach Gomułkowskiej walki z Kościołem. Czy rodziców, którzy upominali się o krzyże zdejmowane w latach 60. ze ścian polskich szkół. Badając dzieje płockiej Służby Bezpieczeństwa, natrafiałem na takie zapomniane historie.

 

W tygodniku także o dziennikarstwie politycznym. W „Pognaniu Olejnik” Marcin Wikło pisze o rozstaniu Moniki Olejnik z Radiem Zet: Nie brakuje jednak głosów, że to strategiczna i przemyślana decyzja nadawcy, który chce jakoś ułożyć sobie życie z nową władzą, a coraz bardziej zmanierowana publicystka rzadko kiedy potrafiła opanować alergiczną wręcz niechęć do PiS. Natomiast Marcin Fijołek w artykule „Nie zostają w tyle” podejmuje temat coraz popularniejszego programu TVP „W tle wizji”: Nie chcą, by zestawiać ich ze „Szkłem kontaktowym”, ale porównań nie unikną. Te będą wracać coraz częściej – zwłaszcza że w ostatnich dniach „W tyle wizji” z TVP Info dogoniło swojego konkurenta z TVN24 pod względem oglądalności. Program w kuluarach ochrzczony mianem „dziecka Kurskiego” na stałe zagościł w telewizorach Polaków.


Publicyści w nowym wydaniu tygodnika piszą także o kulturze i sporcie. W artykule „Bardzo groźne ptaszki” Łukasz Adamski zastanawia się nad interpretacją filmów dla dzieci pod kątem społeczno-politycznym. „Angry Birds. Film” to Trumpowska agitka przeciwko imigrantom? Kto by się spodziewał, że oparta na kultowej grze na komórki animacja będzie odbierana przez pryzmat kryzysu imigracyjnego? Nie pierwszy raz widzowie i krytycy doszukują się ideologicznego przekazu w filmach dla dzieci – pisze dziennikarz. Ponadto podsumowanie bardzo udanego w tym roku Festiwalu „Dwa Teatry” w tekście „Święto teatrów z największą widownią w kraju” oraz materiał Adama Ciesielskiego o twórczości i nowej płycie Boba Dylana.

Z kolei Cezary Kowalski w artykule „Gospodarz weźmie wszystko” pisze o rozpoczynających się w tym tygodniu mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Po raz pierwszy w historii o mistrzostwo we Francji będą walczyć w finałach aż 24 drużyny. Złośliwi twierdzą, że poza Holandią, która z powodu jakiegoś zbiegu okoliczności nie pojedzie do Francji, na imprezę załapali się wszyscy Europejczycy jako tako kopiący w piłkę. Dlatego robienie teraz wielkiego halo z samego awansu jest trochę na wyrost. Prawdziwa weryfikacja klasy zespołów zacznie się 10 czerwca – pisze komentator sportowy. Na łamach tygodnia publikowany jest również rozkład meczów Euro 2016 emitowanych przez TVP; wśród nich będą na żywo transmitowane spotkania reprezentacji Polski.

Ponadto w tygodniku komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja Zybertowicza, Wiktora Świetlika, Roberta Mazurka, Aleksandra Nalaskowskiego, Krystyny Grzybowskiej, Dariusza Karłowicza, Wojciecha Wencla, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej czy Bronisława Wildsteina.

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 6 czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na

 


http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook