Jedynie prawda jest ciekawa


Twój Ruch zawalczy o zmianę nazwy partii Palikota

16.10.2013

Fundacja nie chce być w jakikolwiek sposób utożsamiana z wartościami lewicowymi, które dotychczas prezentował pan Palikot, a które zapewne partia polityczna którą stworzył będzie dalej kontynuowała - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Andrzej Turczyn, pełnomocnik patriotycznej fundacji Twój Ruch.

Stefczyk.info: Dotarła do nas przed kilkoma dniami informacja o tym, że fundacja Twój Ruch planuje podjąć kroki prawne wobec partii Janusza Palikota. Z jakiego „paragrafu” będziecie działać?

Andrzej Turczyn, pełnomocnik patriotycznej fundacji Twój Ruch: W tej chwili toczy się postępowanie w przedmiocie zarejestrowania partii politycznej Twój ruch w rejestrze partii politycznych. Fundacja Twój Ruch zgłosiła się do tego postępowania o zarejestrowanie partii politycznej Twój Ruch jako uczestnik postępowania. To postępowanie w przedmiocie rejestracji partii politycznych toczy się w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym i stosując artykuł 510 kodeksu postępowania cywilnego fundacja udzieliła mi pełnomocnictwa a ja zgłosiłem się jako pełnomocnik fundacji, która jest zainteresowana wynikiem sprawy. Fundacja uczestniczyła będzie w postępowaniu którego przedmiot stanowi zarejestrowanie partii Twój Ruch.

Jest uczestnikiem tego procesu rejestracji tej nazwy partii politycznej. Czy jest więc możliwość zablokowania tej nazwy?

Po pierwsze, w tym postępowaniu w przedmiocie rejestracji partii politycznej Twój Ruch fundacja Twój Ruch nie stawia sobie za cel uniemożliwienia rejestracji tej partii, bo zrzeszanie się ludzi w formie partii politycznych jest prawem i tego prawa my blokować nie planujemy, to znaczy nie jesteśmy nawet zainteresowani blokowaniem rejestracji partii politycznej Twój Ruch. Natomiast przepisy ustawy o partiach politycznych przewidują taki tryb postępowania, że sąd sprawdza czy zgłoszenie partii politycznej odpowiada przepisom prawa i w ramach tego właśnie sprawdzenia chcemy sądowi pokazać, że użycie nazwy partii politycznej Twój Ruch narusza dobra osobiste osoby prawnej jaką jest fundacja Twój Ruch. Jeżeli sąd rejestrowy uznałby, że rzeczywiście istnieje naruszenie dóbr osobistych fundacji Twój Ruch to sąd rejestrowy mógłby zobowiązać partię polityczną do usunięcia naruszeń a naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji takiej, że sąd zobowiąże partię polityczną Twój Ruch do zmiany nazwy.

Czyli nie blokujecie powstania partii, ale zależy Wam, aby nazwa jaki nosi fundacja Twój Ruch – fundacja o profilu patriotycznym – pozostała. A z drugiej strony by partia polityczna zmieniła nazwę. Jak ocenia pan Wasze szanse powodzenia?

Ja nie oceniam szans, ponieważ jest to bardzo trudne, by ocenić szanse. Ja będę sądowi prezentował argumenty prawne i argumenty faktyczne, które wskazują na to, że rzeczywiście użycie nazwy Twój Ruch przez partię Palikota doprowadziło do naruszenia dóbr osobistych fundacji Twój Ruch. Dla mnie najbardziej przekonującym argumentem jest to, że ta „inicjatywa medialna” tak nazwijmy to, związana z zarzuceniem partii Palikota plagiatu nazwy, powstała zupełnie niezależnie od działań czy od zamierzeń fundacji Twój Ruch. To władze fundacji Twój Ruch przekonały do tego, że fundacja jest już rozpoznawalna społecznie i że ta rozpoznawalność społeczna fundacji spowodowała to, że powstanie drugiego podmiotu, który działa w podobnym obszarze społeczno-moralnym może powodować to, że jednak naruszone zostały te dobra osobiste. Fundacja nie chce doprowadzić do takiej sytuacji, że jej profil – chrześcijański i patriotyczny, będący zaprzeczeniem hasła „róbta co chceta”, będzie utożsamiany z wartościami lewicowymi. Całkowicie fundacja nie chce być w jakikolwiek sposób utożsamiana z wartościami lewicowymi, które dotychczas prezentował pan Palikot, a które zapewne partia polityczna którą stworzył będzie dalej kontynuowała.

Co w sytuacji gdyby sąd odrzucił Wasze roszczenia i uznał nazwę partii Palikota jako Twój Ruch? Czy macie jakieś plany kolejnych kroków o których chcecie i możecie powiedzieć?

Myślę, że w tej chwili jest zbyt wcześnie do wypowiadania się na temat tego jakie będą dalsze plany, jeżeli w ogóle jakieś będą. Myślę, że argumenty merytoryczne i prawne, które zostaną zaprezentowane będą na tyle przekonywujące, że uda się przekonać sąd rejestrowy do tego żeby jednak ta nazwa została zmieniona.

Rozmawiał Arkady Saulski     
[Fot. PAP/R. Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook