Jedynie prawda jest ciekawa


Twój Ruch zawalczy o zmianę nazwy partii Palikota

16.10.2013

Fundacja nie chce być w jakikolwiek sposób utożsamiana z wartościami lewicowymi, które dotychczas prezentował pan Palikot, a które zapewne partia polityczna którą stworzył będzie dalej kontynuowała - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Andrzej Turczyn, pełnomocnik patriotycznej fundacji Twój Ruch.

Stefczyk.info: Dotarła do nas przed kilkoma dniami informacja o tym, że fundacja Twój Ruch planuje podjąć kroki prawne wobec partii Janusza Palikota. Z jakiego „paragrafu” będziecie działać?

Andrzej Turczyn, pełnomocnik patriotycznej fundacji Twój Ruch: W tej chwili toczy się postępowanie w przedmiocie zarejestrowania partii politycznej Twój ruch w rejestrze partii politycznych. Fundacja Twój Ruch zgłosiła się do tego postępowania o zarejestrowanie partii politycznej Twój Ruch jako uczestnik postępowania. To postępowanie w przedmiocie rejestracji partii politycznych toczy się w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym i stosując artykuł 510 kodeksu postępowania cywilnego fundacja udzieliła mi pełnomocnictwa a ja zgłosiłem się jako pełnomocnik fundacji, która jest zainteresowana wynikiem sprawy. Fundacja uczestniczyła będzie w postępowaniu którego przedmiot stanowi zarejestrowanie partii Twój Ruch.

Jest uczestnikiem tego procesu rejestracji tej nazwy partii politycznej. Czy jest więc możliwość zablokowania tej nazwy?

Po pierwsze, w tym postępowaniu w przedmiocie rejestracji partii politycznej Twój Ruch fundacja Twój Ruch nie stawia sobie za cel uniemożliwienia rejestracji tej partii, bo zrzeszanie się ludzi w formie partii politycznych jest prawem i tego prawa my blokować nie planujemy, to znaczy nie jesteśmy nawet zainteresowani blokowaniem rejestracji partii politycznej Twój Ruch. Natomiast przepisy ustawy o partiach politycznych przewidują taki tryb postępowania, że sąd sprawdza czy zgłoszenie partii politycznej odpowiada przepisom prawa i w ramach tego właśnie sprawdzenia chcemy sądowi pokazać, że użycie nazwy partii politycznej Twój Ruch narusza dobra osobiste osoby prawnej jaką jest fundacja Twój Ruch. Jeżeli sąd rejestrowy uznałby, że rzeczywiście istnieje naruszenie dóbr osobistych fundacji Twój Ruch to sąd rejestrowy mógłby zobowiązać partię polityczną do usunięcia naruszeń a naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji takiej, że sąd zobowiąże partię polityczną Twój Ruch do zmiany nazwy.

Czyli nie blokujecie powstania partii, ale zależy Wam, aby nazwa jaki nosi fundacja Twój Ruch – fundacja o profilu patriotycznym – pozostała. A z drugiej strony by partia polityczna zmieniła nazwę. Jak ocenia pan Wasze szanse powodzenia?

Ja nie oceniam szans, ponieważ jest to bardzo trudne, by ocenić szanse. Ja będę sądowi prezentował argumenty prawne i argumenty faktyczne, które wskazują na to, że rzeczywiście użycie nazwy Twój Ruch przez partię Palikota doprowadziło do naruszenia dóbr osobistych fundacji Twój Ruch. Dla mnie najbardziej przekonującym argumentem jest to, że ta „inicjatywa medialna” tak nazwijmy to, związana z zarzuceniem partii Palikota plagiatu nazwy, powstała zupełnie niezależnie od działań czy od zamierzeń fundacji Twój Ruch. To władze fundacji Twój Ruch przekonały do tego, że fundacja jest już rozpoznawalna społecznie i że ta rozpoznawalność społeczna fundacji spowodowała to, że powstanie drugiego podmiotu, który działa w podobnym obszarze społeczno-moralnym może powodować to, że jednak naruszone zostały te dobra osobiste. Fundacja nie chce doprowadzić do takiej sytuacji, że jej profil – chrześcijański i patriotyczny, będący zaprzeczeniem hasła „róbta co chceta”, będzie utożsamiany z wartościami lewicowymi. Całkowicie fundacja nie chce być w jakikolwiek sposób utożsamiana z wartościami lewicowymi, które dotychczas prezentował pan Palikot, a które zapewne partia polityczna którą stworzył będzie dalej kontynuowała.

Co w sytuacji gdyby sąd odrzucił Wasze roszczenia i uznał nazwę partii Palikota jako Twój Ruch? Czy macie jakieś plany kolejnych kroków o których chcecie i możecie powiedzieć?

Myślę, że w tej chwili jest zbyt wcześnie do wypowiadania się na temat tego jakie będą dalsze plany, jeżeli w ogóle jakieś będą. Myślę, że argumenty merytoryczne i prawne, które zostaną zaprezentowane będą na tyle przekonywujące, że uda się przekonać sąd rejestrowy do tego żeby jednak ta nazwa została zmieniona.

Rozmawiał Arkady Saulski     
[Fot. PAP/R. Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook