Jedynie prawda jest ciekawa


"Twarze bohaterów rozświetla wewnętrzna siła"

28.04.2014

"Powstanie Warszawskie" to film fabularny zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 roku. Premiera 9 maja.

"To hołd dla operatorów, którzy niejednokrotnie z narażeniem życia rejestrowali powstańczą codzienność" - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, producent filmu.

Stefczyk.info: Co pokazuje film "Powstanie Warszawskie"?

Jan Ołdakowski: Ten film jest w miarę wiernym odwzorowaniem przebiegu powstania od jego pierwszych dni do jego końca. Jest zapisem Powstania Warszawskiego, pokazuje powstanie takim, jakie było. Staraliśmy się, wykorzystując ujęcia czarno - białe z powstańczych kronik pokazać świat powstania. Pokazać powstańców, pokazać nie tylko momenty ich walki, ale także inne zajęcia. Pokazujemy też pewien paradoks. Bo początkowo z powodów technicznych powstańczy operatorzy nie mogli filmować walk. Bo taśma była droga, kamera była trudno dostępna, bo bali się o swoje życie. Chcąc pokazać walkę na ekranie pewne fragmenty inscenizowano. To wyjaśnia, dlaczego widzimy niekiedy kamerę powstańcza przy pracy.

Mówił pan, że ten film jest hołdem złożonym nie tyle walczącym powstańcom, co operatorom, którzy te walkę utrwalali.

Bo to dzięki nim możemy oglądać powstanie, to dzięki nim dowiadujemy się, jak wyglądała codzienność w powstaniu. W wydziale propagandy AK było dwunastu operatorów, którzy okazali się znakomitymi fachowcami. Te pięć i pół godziny kronik, które oni nakręcili, a które przetrwały do naszych czasów, składa się na pierwszy polski film dokumentalny. Przetrwała około 1/3 wszystkiego, co oni nakręcili i z tego właśnie składa się film "Powstanie Warszawskie".

Czym kierowaliście się jeśli chodzi o dobór scen do filmu, który ostatecznie ma około 80 minut?

Miała to być spójna opowieść, chcieliśmy pokazać powstanie od początku do końca. Chcieliśmy też pokazywać realia pracy filmowej ekipy powstańczej, a nie była ona łatwa. To było czasem kilka osób, najmniej dwie. Jedna z nich nosiła duży statyw, kamera też była dużym pudełkiem, oni nie mieli takiego sprzętu jak dzisiaj. Mimo to powstawały ujęcia, które są absolutnie nowatorskie. Dzięki temu, że są kręcone na dobrej taśmie, to łatwo je było kolorować. Dlatego momentami łatwo jest zapomnieć, że to w oryginale były zdjęcia czarno - białe i bez dźwięku.

W jaki sposób udało się osiągnąć taki efekt, jak wyglądał proces technologiczny pracy nad tymi kronikami?

W oryginale wszystkie klatki były przyspieszone, nie wszystkie udało się spowolnić, zatem czasem widać takie momenty, kiedy jest lekko zbyt szybko. Najpierw na przyspieszonym filmie trzeba było odczytać, co mówią ludzie i wkładać im w usta to, co mówili, tylko już wolniej. Zatrudniliśmy pana Michała Łacha, najlepszego w Polsce fachowca w dziedzinie odczytywania słów z ruchu warg. I on odczytał to, co widać, ale żeby to brzmiało wiarygodnie, to musieliśmy czasem dołożyć to co mówił, zanim tę osobę widać na ekranie i potem także. Bo zarejestrowano często pojedyncze słowa, albo z pozoru nielogiczne dialogi. Dlatego czasem musieliśmy dodać pytanie, żeby pokazywany na ekranie bohater mógł odpowiedzieć szybko i jednym słowem.

A skąd pomysł koloryzacji kronik, które były w oryginale czarno - białe? Czy nie straciły one nieco ze swojej wiarygodności?

Nikt już nie pamięta kolorowego świata z czasu powstania, nawet powstańcy pamiętają już tylko świat czarno - biały. Czasami tylko pamiętają kolor jakiegoś fragmentu stroju. Ale nie wiadomo, jakie były kolory ubrań, ulic, elewacji. Ale pamiętają np. to jak zachowywała się ekipa filmowa, o co pytała, jakie zadawała pytania. Tego dowiedzieliśmy się od samych powstańców. Dlaczego ludzie cały czas oglądali się do kamery? Bo oni krzyczeli takie proste komunikaty - chodź do nas, uśmiechnij się. Tak to zapamiętały wszystkie te osoby, do których dotarliśmy.

Jak dużo materiału jeszcze zostało? Z czego zrezygnowaliście?

Część tych materiałów nie pasowała do filmu, a część był po prostu gorszej jakości. Staraliśmy się, co zrozumiałe wybrać najlepsze ujęcia i dzięki temu. A dzięki temu, że ci operatorzy pracowali częściowo na bardzo dobrej taśmie, na której nakręcono np. kinowy film Przeminęło z wiatrem, to można było nad tymi zdjęciami solidnie popracować. Cyfryzacja, stabilizacja obrazu i koloryzacja dały naprawdę imponujący efekt.

A co ma za sobą nieść ten film, po co te wszystkie zabiegi?

Nie chcieliśmy zrobić filmu łatwego w odbiorze, film jest trudny. Natomiast to, co dla nas było niesamowite po obejrzeniu tego filmu w kolorze, to, że twarze wszystkich bohaterów rozświetla wewnętrzna siła. Że oni rzeczywiście przezywają tę chwilę wolności, że oni żyją sytuacją, w której rzeczywiście świadomie powiedzieli okupantowi i totalitarnemu złu: nie! To była świadoma decyzja, oni tak myśleli i byli tego pewni. Zagadką jest to, dlaczego ci ludzie będąc przecież autentycznymi postaciami wyglądają jak aktorzy. Właśnie tak wyobrażam sobie aktorów, których należałoby obsadzić w ich rolach. Operator mówi do nich, żeby się uśmiechnęli, ale widać, że oni się uśmiechają bez tego polecenia.

W drugiej części filmu pojawiają się sceny drastyczne. To chyba nie jest film dla wszystkich?

To nie jest film dla wszystkich. To jest film dla starszych uczniów podstawówki i starszej młodzieży. Minimum od 12 lat.

Ile razy widział pan już ten film?

Na rożnych etapach montażu widziałem go może nawet kilkadziesiąt razy. Ale w formie skończonej trzy razy.

Jakie ma pan osobiste refleksje po projekcji?

Ten film trzeba oglądać więcej niż raz, tam są ukryte pewne, niedostępne przy pierwszym oglądaniu szczegóły. Warto wpatrywać się w te twarze na drugim planie. Ja zawsze patrzę, czy gdzieś być może nie dostrzegę swojej babci. Moja rodzina walczyła w powstaniu, babcia walczyła w Śródmieściu.

Ile osób udało się zidentyfikować z tych, które pojawiają się w filmie?

Już 130. Niebawem, jeszcze w maju pojawi się album ze zdjęciami, w którym wszystkie rozpoznane osoby będą miały swoje biogramy.


not. Marcin Wikło

fot. powstaniewarszawskiefilm.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook