Jedynie prawda jest ciekawa


Twardowski: Byłem w szoku. Arłukowicz nie chciał porozumienia

31.12.2014

- Rozmowy z ministrem Arłukowiczem to były najdziwniejsze negocjacje w moim życiu. Negocjowałem już z ministrami Sikorskim, Religą, Kopacz, ale minister Arłukowicz po prostu nie był zainteresowany porozumieniem - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Marek Twardowski, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego.

- W ogóle nie ustosunkował się do naszych wniosków. Nie mówił co chcą zmienić, negocjować. Powtarzał jak mantrę, że jest zarządzenie prezesa NFZ z 17 grudnia i albo to bierzemy, albo nie. I szeptał sobie z wiceministrem Neumannem, że zaraz wychodzą. Byłem w szoku. Przyjechałem ponad 500 kilometrów na jego prośbę, by zobaczyć faceta niezainteresowanego rozmową! - opisywał kuriozalne rozmowy z decydentami resortu zdrowia Twardowski, który sam był ponad 3 lata zastępcą Ewy Kopacz, kiedy ta była ministrem zdrowia.

- Minister spodziewał się chyba, że skoro byłem kiedyś w rządzie, to pomogę mu spacyfikować Porozumienie Zielonogórskie. Nie pomogę, bo to lekarze mają rację. Z lat spędzonych w rządzie wiem, jak się uprawia marketing polityczny, jak się straszy rozmówców przy stole. I Arłukowicz robi to, zamiast zarządzać służbą zdrowia. My nie jesteśmy politykami, nie będziemy żądać dymisji, ale będziemy rozmawiali z takim ministrem, jaki jest. Tylko że on musi chcieć rozmawiać! 

Twardowski wyjaśnił także na czym polega spór między lekarzami a Ministerstwem Zdrowia.

- Na zamówienie polityczne Donalda Tuska powstał pakiet onkologiczny i pakiet kolejkowy. Ot tak premier rozkazał "masz zmniejszyć kolejki i zrobić pakiet", ale bez pieniędzy. I minister Arłukowicz to robi. Nie można jednak na rozkaz w nieskończoność zwiększać liczby badań, obowiązków, biurokracji, niemal nie zwiększając na to nakładów. Z jego propozycji nie są niezadowoleni tylko lekarze rodzinni. Nie znam ani jednego onkologa, który uważa, że propozycje Arłukowicza są merytoryczne, a nie są polityczną sztuczką - podkreśla przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego i dodaje:

- Podstawowa opieka zdrowotna ma przyjąć wszystkich, którzy do tej pory chodzili do okulisty i dermatologa, wypisać skierowania. Czyli przesunięto kolejki od specjalistów, ale stworzy się gigantyczne kolejki do lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego. Przecież to paranoja. Po co to zrobiono? Po to, żeby politycy mogli później pochwalić się, że zlikwidowali kolejki u specjalistów! O dantejskich scenach tam, gdzie kolejki pomnożyli, nie wspomną.

Greg/"Super Express"
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook