Jedynie prawda jest ciekawa


Twardowski: Byłem w szoku. Arłukowicz nie chciał porozumienia

31.12.2014

- Rozmowy z ministrem Arłukowiczem to były najdziwniejsze negocjacje w moim życiu. Negocjowałem już z ministrami Sikorskim, Religą, Kopacz, ale minister Arłukowicz po prostu nie był zainteresowany porozumieniem - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Marek Twardowski, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego.

- W ogóle nie ustosunkował się do naszych wniosków. Nie mówił co chcą zmienić, negocjować. Powtarzał jak mantrę, że jest zarządzenie prezesa NFZ z 17 grudnia i albo to bierzemy, albo nie. I szeptał sobie z wiceministrem Neumannem, że zaraz wychodzą. Byłem w szoku. Przyjechałem ponad 500 kilometrów na jego prośbę, by zobaczyć faceta niezainteresowanego rozmową! - opisywał kuriozalne rozmowy z decydentami resortu zdrowia Twardowski, który sam był ponad 3 lata zastępcą Ewy Kopacz, kiedy ta była ministrem zdrowia.

- Minister spodziewał się chyba, że skoro byłem kiedyś w rządzie, to pomogę mu spacyfikować Porozumienie Zielonogórskie. Nie pomogę, bo to lekarze mają rację. Z lat spędzonych w rządzie wiem, jak się uprawia marketing polityczny, jak się straszy rozmówców przy stole. I Arłukowicz robi to, zamiast zarządzać służbą zdrowia. My nie jesteśmy politykami, nie będziemy żądać dymisji, ale będziemy rozmawiali z takim ministrem, jaki jest. Tylko że on musi chcieć rozmawiać! 

Twardowski wyjaśnił także na czym polega spór między lekarzami a Ministerstwem Zdrowia.

- Na zamówienie polityczne Donalda Tuska powstał pakiet onkologiczny i pakiet kolejkowy. Ot tak premier rozkazał "masz zmniejszyć kolejki i zrobić pakiet", ale bez pieniędzy. I minister Arłukowicz to robi. Nie można jednak na rozkaz w nieskończoność zwiększać liczby badań, obowiązków, biurokracji, niemal nie zwiększając na to nakładów. Z jego propozycji nie są niezadowoleni tylko lekarze rodzinni. Nie znam ani jednego onkologa, który uważa, że propozycje Arłukowicza są merytoryczne, a nie są polityczną sztuczką - podkreśla przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego i dodaje:

- Podstawowa opieka zdrowotna ma przyjąć wszystkich, którzy do tej pory chodzili do okulisty i dermatologa, wypisać skierowania. Czyli przesunięto kolejki od specjalistów, ale stworzy się gigantyczne kolejki do lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego. Przecież to paranoja. Po co to zrobiono? Po to, żeby politycy mogli później pochwalić się, że zlikwidowali kolejki u specjalistów! O dantejskich scenach tam, gdzie kolejki pomnożyli, nie wspomną.

Greg/"Super Express"
[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook