Jedynie prawda jest ciekawa


Tuskobus musi zostać w garażu

13.03.2013

"Dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego ws. budżetu jest dla nas zła. Jedno jest pewne: Tuskobus co najmniej do czerwca będzie musiał pozostać w garażu" - mówi eurodeputowany Adam Bielan.

O skutkach i znaczeniu rezolucji PE kwestionującej kształt porozumienia budżetowego rozmawiamy z eurodeputowanym Adamam Bielanem.

Stefczyk.info: Co oznacza dla Polski dzisiejsza rezolucja Parlamentu Europejskiego odrzucająca porozumienie budżetowe wynegocjowane na lutowym szczycie?

Adam Bielan, eurodeputowany: To zła decyzja parlamentu. Zła dla Polski z dwóch powodów: po pierwsze ostateczny kształt budżetu może być gorszy niż to co postanowiła Rada, po drugie wydłuża się czas pracy nad tym budżetem. A wiemy, że dla Polski jest ważne, by on był uchwalony jak najwcześniej. Dlatego wszyscy Polacy zabiegali w swoich frakcjach, żeby te frakcje poparły obecny budżet. Wszyscy – może poza posłami lewicy, których działania są dla mnie niezrozumiałe. Politykom prawicy się udało. Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głosowała za budżetem. To znaczy przedstawiła swój własny projekt rezolucji, który przyjął postanowienia szefów rządów. Politycy Platformy Obywatelskiej i PSL-u niestety nie byli tak skuteczni.

Czy na tym etapie możliwe jest zasadnicze zrewidowanie wynegocjowanych uzgodnień?

Wszystko jest możliwe. Na czele tego procesu stoją niestety politycy o przeroście politycznego ego, czyli – były premier Verhofstadt i Cohn Bendit i jestem zdziwiony, że dwie największe frakcje chadecka i socjalistyczna uległa ich politycznym ambicjom, bo oni przy tej okazji chcą wzmocnić swoją pozycję polityczną. Ofiarą tego może być budżet unijny. Budżet, który dla Polski i tak nie był idealny, ale z naszego punktu widzenia lepiej już przy nim nie grzebać. Obawiam się, że wszystkie ewentualnie przyjęte poprawki mogą być dla niego tylko niekorzystne.

Czy możemy coś jeszcze teraz zrobić, by ostateczna decyzja w czerwcu była, mimo dzisiejszej rezolucji, pozytywna dla budżetu? Jest jeszcze pole do działania dla eurodeputowanych? Rządu?

Nie. Teraz rozpoczynają się negocjacje z Radą, które będzie prowadziła prezydencja irlandzka . Parlament wystawi oczywiście swoją delegację, ale ona będzie odzwierciedlać poglądy wyrażone dzisiaj w głosowaniu. A większość deputowanych niestety poparła odrzucenie tych postanowień. I to oni będą negocjować w imieniu Parlamentu Europejskiego.

Czyli trudno dziś być optymistą...

Dzisiejsza decyzja jest na pewno dla nas zła. Pytanie jaka będzie skala problemów. O tym się przekonamy za kilka miesięcy. W najmniej pesymistycznym wariancie porozumienie zostanie zawarte w czerwcu i zmiany będą symboliczne, takie tylko aby tylko negocjatorzy Parlamentu mogli ogłosić swój sukces. Ale jest również wersja gorsza, że negocjacje będą się toczyć dłużej, a zmiany okażą się znacznie większe i będą dotyczyć także funduszy dla Polski. Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Ale to jest już teraz niestety poza naszym wpływem.

Czyli Donald Tusk trochę się pośpieszył, ogłaszając wielki sukces po powrocie z Brukseli?


Jedno jest pewne: Tuskobus co najmniej do czerwca będzie musiał pozostać w garażu. Pan premier nie może jeszcze ruszać w Polskę.

not.ansa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook