Jedynie prawda jest ciekawa


Tuskobus musi zostać w garażu

13.03.2013

"Dzisiejsza decyzja Parlamentu Europejskiego ws. budżetu jest dla nas zła. Jedno jest pewne: Tuskobus co najmniej do czerwca będzie musiał pozostać w garażu" - mówi eurodeputowany Adam Bielan.

O skutkach i znaczeniu rezolucji PE kwestionującej kształt porozumienia budżetowego rozmawiamy z eurodeputowanym Adamam Bielanem.

Stefczyk.info: Co oznacza dla Polski dzisiejsza rezolucja Parlamentu Europejskiego odrzucająca porozumienie budżetowe wynegocjowane na lutowym szczycie?

Adam Bielan, eurodeputowany: To zła decyzja parlamentu. Zła dla Polski z dwóch powodów: po pierwsze ostateczny kształt budżetu może być gorszy niż to co postanowiła Rada, po drugie wydłuża się czas pracy nad tym budżetem. A wiemy, że dla Polski jest ważne, by on był uchwalony jak najwcześniej. Dlatego wszyscy Polacy zabiegali w swoich frakcjach, żeby te frakcje poparły obecny budżet. Wszyscy – może poza posłami lewicy, których działania są dla mnie niezrozumiałe. Politykom prawicy się udało. Frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głosowała za budżetem. To znaczy przedstawiła swój własny projekt rezolucji, który przyjął postanowienia szefów rządów. Politycy Platformy Obywatelskiej i PSL-u niestety nie byli tak skuteczni.

Czy na tym etapie możliwe jest zasadnicze zrewidowanie wynegocjowanych uzgodnień?

Wszystko jest możliwe. Na czele tego procesu stoją niestety politycy o przeroście politycznego ego, czyli – były premier Verhofstadt i Cohn Bendit i jestem zdziwiony, że dwie największe frakcje chadecka i socjalistyczna uległa ich politycznym ambicjom, bo oni przy tej okazji chcą wzmocnić swoją pozycję polityczną. Ofiarą tego może być budżet unijny. Budżet, który dla Polski i tak nie był idealny, ale z naszego punktu widzenia lepiej już przy nim nie grzebać. Obawiam się, że wszystkie ewentualnie przyjęte poprawki mogą być dla niego tylko niekorzystne.

Czy możemy coś jeszcze teraz zrobić, by ostateczna decyzja w czerwcu była, mimo dzisiejszej rezolucji, pozytywna dla budżetu? Jest jeszcze pole do działania dla eurodeputowanych? Rządu?

Nie. Teraz rozpoczynają się negocjacje z Radą, które będzie prowadziła prezydencja irlandzka . Parlament wystawi oczywiście swoją delegację, ale ona będzie odzwierciedlać poglądy wyrażone dzisiaj w głosowaniu. A większość deputowanych niestety poparła odrzucenie tych postanowień. I to oni będą negocjować w imieniu Parlamentu Europejskiego.

Czyli trudno dziś być optymistą...

Dzisiejsza decyzja jest na pewno dla nas zła. Pytanie jaka będzie skala problemów. O tym się przekonamy za kilka miesięcy. W najmniej pesymistycznym wariancie porozumienie zostanie zawarte w czerwcu i zmiany będą symboliczne, takie tylko aby tylko negocjatorzy Parlamentu mogli ogłosić swój sukces. Ale jest również wersja gorsza, że negocjacje będą się toczyć dłużej, a zmiany okażą się znacznie większe i będą dotyczyć także funduszy dla Polski. Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Ale to jest już teraz niestety poza naszym wpływem.

Czyli Donald Tusk trochę się pośpieszył, ogłaszając wielki sukces po powrocie z Brukseli?


Jedno jest pewne: Tuskobus co najmniej do czerwca będzie musiał pozostać w garażu. Pan premier nie może jeszcze ruszać w Polskę.

not.ansa

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook