Jedynie prawda jest ciekawa


Tuskobus bez Tuska

22.09.2011

Ledwo Tuskobus wyjechał w Polskę, a premier już z niego znikł. We Wrocławiu zamiast niego z autobusu wyszli do ludzi inni znani politycy PO. Czyżby premier miał już dość spotkań po trzech dniach podróży?

W Kutnie premierowi wystarczyło wigoru jedynie na pierwsze 2 minuty spotkania z mieszkańcami miasta. - Czy Pan premier przyjechał tu dla dziennikarzy czy dla społeczeństwa? - zaczepił Tuska jeden z obecnych mężczyzn. Po chwili zaczął mu zadawać trudne pytania i opowiadać jak ciężko żyje się na prowincji: - Jak można rządzić 40-milionowym krajem z autobusu? - nie mógł się nadziwić mieszkaniec Kutna. Potem premiera w obroty wzięły starsze kobiety i był w jeszcze większych opałach.

We Wrocławiu twarzami Tuskobusu byli… marszałkowie Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz. Co ciekawe, Schetyna z miasta do miasta podróżował samochodem, a nie autobusem. Dopiero przed postojami przesiadał się do pojazdu PO. Twierdził, że działo się tak, by było szybciej.

Sztabowcy PO tłumaczą, że premier ma obowiązki związane ze swoim urzędem. Krytycy pytają, czy to nie obawa przed kolejnymi spontanicznymi spotkaniami z kibicami, albo niewygodnymi pytaniami w stylu słynnego już „Paprykarza”. - Najważniejsze dla sztabu PO jest to, by Tuskobus po prostu był. Jak premier będzie zajęty, to się pokaże ministrów, a jak ci będą zajęci, to zobaczymy sam autobus – ocenił politolog Bartłomiej Biskup. Czy to przyniesie wyborczy sukces? Nie jest to takie pewne.

W poniedziałek w małym miasteczku Chełmża premier rozmawiał z ludźmi przy śpiewach kibiców: „Donald matole, twój rząd obalą kibole”. Grupa kibiców miejscowego klubu miała też transparenty. „Przeżyliśmy Ruska, przeżyjemy Tuska” i „Kibole – temat zastępczy”.

Kibice pojawili się już na starcie Tuskobusu. W Piastowie przy wejściu do odwiedzanej przez Tuska szkoły wywiesili transparent „Dosyć kłamstw”. Kibiców, którzy chcieli wejść na otwarte spotkanie legitymowała policja, chociaż nie miała ku temu żadnego powodu. Miał być sukces, a okazuje się, że premiera czeka ciężka przeprawa z obywatelami. Tak było też w Koninie, Wrześni i Poznaniu.

Wizyta Tuskobusu w danej miejscowości to wydarzenie w lokalnych mediach. Jak podkreślają dziennikarze, którzy relacjonowali te wizyty, doradcy premiera bardzo dbają o miejscowe media. Ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy ostatecznie ten sposób dotarcia do ludzi okaże się strzałem w dziesiątkę. Zagrożenie, że będzie to autobus, który zawiezie Tuska w wyborczą przepaść jest duże, bo ewentualnych wpadek nie da się ukryć – niemal każde spotkanie jest transmitowane na żywo lub szeroko omawiane w serwisach informacyjnych. Na spotkaniach z prostymi ludźmi władza rządowego pijarowca Igora Ostachowicza niewiele znaczy, bo na takich spotkań nie da się w całości wyreżyserować.

Mariusz Mikietyński

 

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Czytaj też: Z Tuskobusu widać lepiej


Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook