Jedynie prawda jest ciekawa

Tuskobus bez Tuska

22.09.2011

Ledwo Tuskobus wyjechał w Polskę, a premier już z niego znikł. We Wrocławiu zamiast niego z autobusu wyszli do ludzi inni znani politycy PO. Czyżby premier miał już dość spotkań po trzech dniach podróży?

W Kutnie premierowi wystarczyło wigoru jedynie na pierwsze 2 minuty spotkania z mieszkańcami miasta. - Czy Pan premier przyjechał tu dla dziennikarzy czy dla społeczeństwa? - zaczepił Tuska jeden z obecnych mężczyzn. Po chwili zaczął mu zadawać trudne pytania i opowiadać jak ciężko żyje się na prowincji: - Jak można rządzić 40-milionowym krajem z autobusu? - nie mógł się nadziwić mieszkaniec Kutna. Potem premiera w obroty wzięły starsze kobiety i był w jeszcze większych opałach.

We Wrocławiu twarzami Tuskobusu byli… marszałkowie Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz. Co ciekawe, Schetyna z miasta do miasta podróżował samochodem, a nie autobusem. Dopiero przed postojami przesiadał się do pojazdu PO. Twierdził, że działo się tak, by było szybciej.

Sztabowcy PO tłumaczą, że premier ma obowiązki związane ze swoim urzędem. Krytycy pytają, czy to nie obawa przed kolejnymi spontanicznymi spotkaniami z kibicami, albo niewygodnymi pytaniami w stylu słynnego już „Paprykarza”. - Najważniejsze dla sztabu PO jest to, by Tuskobus po prostu był. Jak premier będzie zajęty, to się pokaże ministrów, a jak ci będą zajęci, to zobaczymy sam autobus – ocenił politolog Bartłomiej Biskup. Czy to przyniesie wyborczy sukces? Nie jest to takie pewne.

W poniedziałek w małym miasteczku Chełmża premier rozmawiał z ludźmi przy śpiewach kibiców: „Donald matole, twój rząd obalą kibole”. Grupa kibiców miejscowego klubu miała też transparenty. „Przeżyliśmy Ruska, przeżyjemy Tuska” i „Kibole – temat zastępczy”.

Kibice pojawili się już na starcie Tuskobusu. W Piastowie przy wejściu do odwiedzanej przez Tuska szkoły wywiesili transparent „Dosyć kłamstw”. Kibiców, którzy chcieli wejść na otwarte spotkanie legitymowała policja, chociaż nie miała ku temu żadnego powodu. Miał być sukces, a okazuje się, że premiera czeka ciężka przeprawa z obywatelami. Tak było też w Koninie, Wrześni i Poznaniu.

Wizyta Tuskobusu w danej miejscowości to wydarzenie w lokalnych mediach. Jak podkreślają dziennikarze, którzy relacjonowali te wizyty, doradcy premiera bardzo dbają o miejscowe media. Ale nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy ostatecznie ten sposób dotarcia do ludzi okaże się strzałem w dziesiątkę. Zagrożenie, że będzie to autobus, który zawiezie Tuska w wyborczą przepaść jest duże, bo ewentualnych wpadek nie da się ukryć – niemal każde spotkanie jest transmitowane na żywo lub szeroko omawiane w serwisach informacyjnych. Na spotkaniach z prostymi ludźmi władza rządowego pijarowca Igora Ostachowicza niewiele znaczy, bo na takich spotkań nie da się w całości wyreżyserować.

Mariusz Mikietyński

 

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Czytaj też: Z Tuskobusu widać lepiej


Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook