Jedynie prawda jest ciekawa


„Tuska nie interesuje utrzymanie narodowego charakteru LOT”

03.04.2013

Za rządów tego premiera specjalnością jest doprowadzanie nadzorowanych firm do tak dramatycznej sytuacji finansowej, że ich prywatyzacja na jakichkolwiek warunkach, staje się jedynym sposobem na ratowanie – pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy znoszący konieczność utrzymywania przez Skarb Państwa w spółce PLL LOT S.A. większościowego pakietu akcji (co najmniej 51%). Projekt trafi teraz do Parlamentu, ale ponieważ koalicja dysponuje większością w Sejmie i w Senacie to zapewne zostanie on uchwalony w kształcie jakiego sobie życzy rząd.

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje, że premiera Tuska nie interesuje już utrzymanie narodowego charakteru przewoźnika, ale jak najszybsza sprzedaż akcji tej spółki jakiemukolwiek inwestorowi i to bez żadnych ograniczeń ilościowych.

Niestety za rządów tego premiera, specjalnością jego ministrów, a także zarządów i rad nadzorczych, które oni powołują, jest doprowadzanie nadzorowanych firm do tak dramatycznej sytuacji finansowej, że ich prywatyzacja na jakichkolwiek warunkach, staje się jedynym sposobem na ratowanie.

Przypomnę tylko, że zaledwie dwa tygodnie temu po wielu przepychankach na Konwencie Seniorów, udało się klubowi Prawa i Sprawiedliwości umieścić w porządku obrad Sejmu informację rządu na temat sytuacji w PLL LOT S.A i przyszłości tej firmy.

Wprawdzie minister skarbu, który w imieniu premiera przedstawiał sytuację w tej firmie, za wiele informacji posłom nie dostarczył. ale przynajmniej potwierdził przekazanie spółce 400 mln zł w formie pomocy publicznej (do tej pory nie ma zgody Komisji Europejskiej na takie rozwiązanie).

Poinformował także, że nominowany przez niego nowy prezes spółki (zresztą przeforsowany przez ministra na komisji konkursowej wbrew woli większości jej członków), ma zamiar zwolnić około 700 osób z ponad 2000 załogi czyli zredukować zatrudnienie o ponad 1/3.

Jak wynika jednak z informacji samego ministra Budzanowskiego, koszty zatrudnienia w PLL LOT, stanowią niewiele ponad 10% całości kosztów firmy i trudno w związku z tym uwierzyć, że taka redukcja załogi przyczyni się do uzdrowienia finansów firmy.

Szef resortu skarbu uznał jednak ten sposób zmniejszania kosztów działalności spółki za główny składnik jej procesu naprawczego i program w takim kształcie trafi teraz do Komisji Europejskiej.

Minister Budzanowski niestety nie wyjaśnił także poważnych rozbieżności w informacjach przedstawianych w ciągu II półrocza 2012 roku przez organy spółki (radę nadzorczą i zarząd) i nadzór właścicielski czyli ministerstwo.

Otóż minister konsekwentnie podtrzymuje informację, że o trudnej sytuacji spółki dowiedział się dopiero w grudniu 2012 roku, miesiąc po „słynnej”, transmitowanej przez wszystkie stacje 24-godzinne, uroczystości powitania w Warszawie pierwszego Dreamlinera.

Natomiast przewodniczący rady nadzorczej i prezes spółki (oczywiście ten poprzedni) twierdzą, że takie informacje były dostarczane do resortu systematycznie co miesiąc w II połowie 2012 roku.

Teraz zresztą już rzadko kto zwraca uwagę na takie szczegóły czy minister wiedział o sytuacji LOT-u i ukrywał szczegóły by tylko sprowadzenie po paru latach czekania pierwszego Dreamlinera, można było pokazać w zaprzyjaźnionych telewizjach jako kolejny „sukces” premiera Donalda Tuska, czy też o tym nie wiedział?

Mnie ta sprawa uroczystego przywitania Dreamlinera i transmisja tego wydarzenia we wszystkich telewizjach 24-godzinnych wryła się w pamięć także dlatego, że byłem zaproszony do jednego z programów publicystycznych w jednej z tych telewizji i słyszałem na własne uszy jak wydawca mętnie się tłumaczył, dlaczego tego programu jednak nie będzie, bo musi być transmisja.

Niezależnie jednak od tego wszystkiego, wyraźnie widać, że obecna ekipa po doprowadzeniu LOT-u do tragicznej sytuacji finansowej, teraz jak najszybciej chciałaby się go pozbyć na każdych warunkach jakie postawi potencjalny inwestor.

Stąd właśnie zniesienie ograniczenia w postaci konieczności zagwarantowania Skarbowi Państwa 51% akcji w spółce, stąd pośpieszne udzielenie pomocy publicznej bez wcześniejszego choćby wysondowania stanowiska KE w tej sprawie, stąd rozpaczliwe próby poszukiwania inwestora.

Raz już przecież w roku 1999 LOT prywatyzowano z udziałem właściciela szwajcarskich linii lotniczych Swissair, ale dwa lata później szwajcarska spółka upadła i Skarb państwa odkupił sprzedane wcześniej 30% akcji od syndyka (w 2011 roku prokuratura dokonała spektakularnych aresztowań w związku z tą prywatyzacją, zatrzymani zostali między innymi były szef UOP, a także wiceminister infrastruktury z okresu prywatyzacji LOT-u, prokuratura twierdzi, że ma dowody na przyjęcie przez te osoby około 1 mln USD łapówek w związku z tą prywatyzacją).

Oby się tylko za jakiś czas nie okazało, że tym nowym kupującym będzie „katarski inwestor”, a PLL LOT S.A, skończy tak jak stocznie w Gdyni i Szczecinie. Bo jak LOT zniknie, to nie ma większych szans na przetrwanie kolejne przedsiębiorstwo państwowe Porty Lotnicze , ponieważ LOT zapewnia mu około 50% całości jego przychodów.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. Kpalion/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook