Jedynie prawda jest ciekawa


„Tuska nie interesuje utrzymanie narodowego charakteru LOT”

03.04.2013

Za rządów tego premiera specjalnością jest doprowadzanie nadzorowanych firm do tak dramatycznej sytuacji finansowej, że ich prywatyzacja na jakichkolwiek warunkach, staje się jedynym sposobem na ratowanie – pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy znoszący konieczność utrzymywania przez Skarb Państwa w spółce PLL LOT S.A. większościowego pakietu akcji (co najmniej 51%). Projekt trafi teraz do Parlamentu, ale ponieważ koalicja dysponuje większością w Sejmie i w Senacie to zapewne zostanie on uchwalony w kształcie jakiego sobie życzy rząd.

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje, że premiera Tuska nie interesuje już utrzymanie narodowego charakteru przewoźnika, ale jak najszybsza sprzedaż akcji tej spółki jakiemukolwiek inwestorowi i to bez żadnych ograniczeń ilościowych.

Niestety za rządów tego premiera, specjalnością jego ministrów, a także zarządów i rad nadzorczych, które oni powołują, jest doprowadzanie nadzorowanych firm do tak dramatycznej sytuacji finansowej, że ich prywatyzacja na jakichkolwiek warunkach, staje się jedynym sposobem na ratowanie.

Przypomnę tylko, że zaledwie dwa tygodnie temu po wielu przepychankach na Konwencie Seniorów, udało się klubowi Prawa i Sprawiedliwości umieścić w porządku obrad Sejmu informację rządu na temat sytuacji w PLL LOT S.A i przyszłości tej firmy.

Wprawdzie minister skarbu, który w imieniu premiera przedstawiał sytuację w tej firmie, za wiele informacji posłom nie dostarczył. ale przynajmniej potwierdził przekazanie spółce 400 mln zł w formie pomocy publicznej (do tej pory nie ma zgody Komisji Europejskiej na takie rozwiązanie).

Poinformował także, że nominowany przez niego nowy prezes spółki (zresztą przeforsowany przez ministra na komisji konkursowej wbrew woli większości jej członków), ma zamiar zwolnić około 700 osób z ponad 2000 załogi czyli zredukować zatrudnienie o ponad 1/3.

Jak wynika jednak z informacji samego ministra Budzanowskiego, koszty zatrudnienia w PLL LOT, stanowią niewiele ponad 10% całości kosztów firmy i trudno w związku z tym uwierzyć, że taka redukcja załogi przyczyni się do uzdrowienia finansów firmy.

Szef resortu skarbu uznał jednak ten sposób zmniejszania kosztów działalności spółki za główny składnik jej procesu naprawczego i program w takim kształcie trafi teraz do Komisji Europejskiej.

Minister Budzanowski niestety nie wyjaśnił także poważnych rozbieżności w informacjach przedstawianych w ciągu II półrocza 2012 roku przez organy spółki (radę nadzorczą i zarząd) i nadzór właścicielski czyli ministerstwo.

Otóż minister konsekwentnie podtrzymuje informację, że o trudnej sytuacji spółki dowiedział się dopiero w grudniu 2012 roku, miesiąc po „słynnej”, transmitowanej przez wszystkie stacje 24-godzinne, uroczystości powitania w Warszawie pierwszego Dreamlinera.

Natomiast przewodniczący rady nadzorczej i prezes spółki (oczywiście ten poprzedni) twierdzą, że takie informacje były dostarczane do resortu systematycznie co miesiąc w II połowie 2012 roku.

Teraz zresztą już rzadko kto zwraca uwagę na takie szczegóły czy minister wiedział o sytuacji LOT-u i ukrywał szczegóły by tylko sprowadzenie po paru latach czekania pierwszego Dreamlinera, można było pokazać w zaprzyjaźnionych telewizjach jako kolejny „sukces” premiera Donalda Tuska, czy też o tym nie wiedział?

Mnie ta sprawa uroczystego przywitania Dreamlinera i transmisja tego wydarzenia we wszystkich telewizjach 24-godzinnych wryła się w pamięć także dlatego, że byłem zaproszony do jednego z programów publicystycznych w jednej z tych telewizji i słyszałem na własne uszy jak wydawca mętnie się tłumaczył, dlaczego tego programu jednak nie będzie, bo musi być transmisja.

Niezależnie jednak od tego wszystkiego, wyraźnie widać, że obecna ekipa po doprowadzeniu LOT-u do tragicznej sytuacji finansowej, teraz jak najszybciej chciałaby się go pozbyć na każdych warunkach jakie postawi potencjalny inwestor.

Stąd właśnie zniesienie ograniczenia w postaci konieczności zagwarantowania Skarbowi Państwa 51% akcji w spółce, stąd pośpieszne udzielenie pomocy publicznej bez wcześniejszego choćby wysondowania stanowiska KE w tej sprawie, stąd rozpaczliwe próby poszukiwania inwestora.

Raz już przecież w roku 1999 LOT prywatyzowano z udziałem właściciela szwajcarskich linii lotniczych Swissair, ale dwa lata później szwajcarska spółka upadła i Skarb państwa odkupił sprzedane wcześniej 30% akcji od syndyka (w 2011 roku prokuratura dokonała spektakularnych aresztowań w związku z tą prywatyzacją, zatrzymani zostali między innymi były szef UOP, a także wiceminister infrastruktury z okresu prywatyzacji LOT-u, prokuratura twierdzi, że ma dowody na przyjęcie przez te osoby około 1 mln USD łapówek w związku z tą prywatyzacją).

Oby się tylko za jakiś czas nie okazało, że tym nowym kupującym będzie „katarski inwestor”, a PLL LOT S.A, skończy tak jak stocznie w Gdyni i Szczecinie. Bo jak LOT zniknie, to nie ma większych szans na przetrwanie kolejne przedsiębiorstwo państwowe Porty Lotnicze , ponieważ LOT zapewnia mu około 50% całości jego przychodów.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. Kpalion/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook