Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk wreszcie się obudził ws. Azotów

18.07.2012

Od paru dni minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski co i rusz zabiera głos w mediach i informuje opinię publiczną, że nie pozwoli na tzw. wrogie przejecie Zakładów Azotowych w Tarnowie przez rosyjską spółkę Arcon.

Wezwanie do dotychczasowych akcjonariuszy”Tarnowa”, Rosjanie skierowali już w połowie maja najpierw proponując po 36 zł na jedną akcję, a po braku odzewu na tę ofertę, sformułowali następną proponując nawet po 45 zł za akcję.

Nie wiadomo jak to wezwanie się ostatecznie skończy (wczoraj minął jego termin), czy po ostrych wystąpieniach ministra, na odsprzedaż akcji zdecydują się niektóre OFE ale sam resort skarbu przeforsował w poprzednim tygodniu na walnym zebraniu akcjonariuszy „Tarnowa” podniesienie kapitału akcyjnego spółki nawet o 75% i skierowanie nowej emisji do akcjonariuszy Zakładów Azotowych w Puławach.

W ten sposób minister Budzanowski uciekł do przodu, proponując fuzję „Tarnowa” i „Puław” zablokował wrogie przejęcie tego pierwszego, choć nie można wykluczyć, że Rosjanie jednak przejmą mniejszościowy pakiet jego akcji.

Skąd ta determinacja rządu Tuska w tej sprawie. Okazuje się, że od paru miesięcy przed tym wrogim przejęciem ostrzegała rząd Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pisząc w stosownych notatkach, że Rosjanie obawiając się już za kilka lat dostępności dla zakładów chemicznych w Polsce, znacznie tańszego niż rosyjski gazu ziemnego (z łupków, bądź skroplonego LNG w Świnoujściu), chcą przejmować jego największych odbiorców ww Polsce (zakłady w Tarnowie wykorzystują około 10% ogólnego zużycia gazu w Polsce).

To dobrze, że po 5 latach rządzenia przychodzi wreszcie otrzeźwienie w sprawie zachowań kapitału rosyjskiego przy przejęciach firm szczególnie w Europie Środkowo – Wschodniej.

Szkoda, że nie było go wcześniej kiedy Rosjanie z rozmysłem ograniczali możliwości rozwojowe rafinerii w Możejkach kupionej parę lat temu przez spółkę Orlen. Nawet po opublikowaniu w mediach informacji,że to na skutek decyzji wydanej przez wicepremiera rosyjskiego rządu Igora Sieczina, rosyjska firma zaprzestała dostaw ropy naftowej, ropociągiem do Możejek, nie było żadnej reakcji polskiego rządu.

Choć w tym samym czasie Rosjanie negocjowali swoje członkostwo w WTO i wykazanie im praktyk politycznego utrudniania transakcji handlowych, dawało szansę na wymuszenie ich zaprzestania.

Premierowi Tuskowi nie przeszkadzało także w praktyce oddanie władzy Rosjanom w spółce EuRoPol Gaz zajmującej się transportem gazu eksportowanego przez Gazprom do Europy Zachodniej.

Zgoda rządu Tuska na wypchnięcie z EuRoPol Gazu, polskiej prywatnej spółki Gaz Trading, oznacza, że to Rosjanie przejęli pełnię władzy w tej firmie, co więcej zgodzono się także na ogromne obniżenie opłat za transport gazu przez Polskę co stawia funkcjonowanie EuRoPol Gazu na progu opłacalności.

Ale to nie wszystko. Była przecież zgoda rządu Tuska na kontynuację prywatyzacji Lotosu poprzez sprzedaż ponad 50% akcji tego koncernu. Wiadomo było z informacji prasy rosyjskiej, że jedyną zainteresowaną jest rosyjski Rosnieft.

Tusk mówił wtedy tak „nie ma żadnych ideologicznych przesłanek aby mówić nie inwestorom z Rosji” ale sprzeciw opinii publicznej był tak wielki, że rząd zamroził plany tej prywatyzacji.

Już po ostatnich wyborach wpłynęła do Sejmu obywatelska inicjatywa ustawodawcza, wsparta blisko 200 tysiącami podpisów, zakazująca prywatyzacji Lotosu i o dziwo nie udało się jej odrzucić rządzącej koalicji.

Wprawdzie tkwi ona zamrożona w sejmowej komisji skarbu ale rząd już nie napiera na tę prywatyzację.

Dobrze więc że ABW na tyle „nastraszyła” premiera Tuska, że jeszcze niedawno nie widział ideologicznych przesłanek aby mówić nie inwestorom z Rosji ale ostatnio je na szczęście zobaczył.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/P.Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook