Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk to dyktator - sprawdza granice, ile mu wolno

20.12.2012

Przed sądem w Białymstoku stanęli kibice, których jedyną winą - zdaniem organów ścigania - było to, że krzyczeli: "Donald matole, twój rząd obalą kibole". Zdaniem zatrzymującej ich policji, która złożyła do sądu wniosek o ukaranie tych "warchołów III RP" - obrazili konstytucyjne organa państwa. Wkrótce przed sądem w Warszawie stanie także "Staruch" - kibic Legii Warszawa, który miał handlować narkotykami, ale na pewno był przeciwnikiem rządu Donalda Tuska. O nim i o potraktowaniu kibiców białostockich rozmawiamy z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym tygodnika "Gazety Polskiej" i dziennika "Gazety Polskiej codziennie".

Gdzie według pana są granice absurdu w kontekście procesu kibiców, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Tuskowi krzycząc hasła?

Tomasz Sakiewicz: Myślę, że Donald Tusk sprawdza te granice i tak jak każdy dyktator przesuwa je tam, gdzie społeczeństwo mu pozwoli. Tusk nigdy nie był demokratą, natomiast bardzo lubi hasła demokratyczne, no i mówi to co ludzie chcą słyszeć. Granice próbuje przesunąć tam, gdzie mu możemy pozwolić, dzisiaj pozwoliliśmy mu aresztować jakichś młodych ludzi, którzy są niesforni, jutro pozwolimy mu aresztować  dziennikarzy.

A jak według pana wygląda sprawa „Starucha”? Czy jest podobna do przypadku kibiców białostockich? Jego też wkrótce czeka proces.

Sądzę, że tak. Niezależnie od tego, czy ten „Staruch” coś zawinił, czy nie, to pies z kulawą nogą by się nim nie zajął, gdyby on nie walczył z rządem. A że walczy z nim, to coś na niego znaleźli.

Symboliczną sprawą jest to, że prawnicy broniący „Starucha” mocno przyśpieszali sprawę, aby wreszcie trafiła do sądu, że zrezygnowali ponoć ze składania nowych wniosków do prokuratury, aby sprawa ich przetrzymywanego już wiele miesięcy klienta jak najszybciej trafiła do sądu. Jak pan to ocenia?

Nie wiem jaka jest taktyka adwokatów „Starucha”. Natomiast to, że tak trudno się czegoś dowiedzieć w tej sprawie, to już świadczy, że rządowi zależy, aby był on w więzieniu. Chodzi o to, aby dać ostrzeżenie, postraszyć innych młodych ludzi.

To jest o tyle przykre, że jakkolwiek środowisko dziennikarskie potrafi się bronić, to tego samego nie można przecież powiedzieć o młodych, 18, 19-letnich kibicach. Na tych ludziach większe wrażenie robią takie represje. Więc w tej chwili można powiedzieć, że władza jest skuteczna – potrafi swoich przeciwników trzymać w więzieniach.

Dlaczego tak słaby jest rezonans tej sprawy w mainstreamowych mediach, w środowiskach, które bez przerwy potrafią mówić o obronie praw człowieka?

Głównym tego powodem jest to, że znaczna część mediów jest na garnuszku rządu. Bez reklam płynących ze spółek skarbu państwa, albo z prywatnych, ale które boją się spółek skarbu państwa, wiele mediów by się dziś nie utrzymało. To jest najważniejszy powód, dlaczego media nie atakują dziś rządu. Tak więc to powód materialny.  

Ale jest też zwykły strach. Przykład „Starucha” i los innych kibiców na pewno działa odstraszająco.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: lwypolnocy.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook