Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk to dyktator - sprawdza granice, ile mu wolno

20.12.2012

Przed sądem w Białymstoku stanęli kibice, których jedyną winą - zdaniem organów ścigania - było to, że krzyczeli: "Donald matole, twój rząd obalą kibole". Zdaniem zatrzymującej ich policji, która złożyła do sądu wniosek o ukaranie tych "warchołów III RP" - obrazili konstytucyjne organa państwa. Wkrótce przed sądem w Warszawie stanie także "Staruch" - kibic Legii Warszawa, który miał handlować narkotykami, ale na pewno był przeciwnikiem rządu Donalda Tuska. O nim i o potraktowaniu kibiców białostockich rozmawiamy z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym tygodnika "Gazety Polskiej" i dziennika "Gazety Polskiej codziennie".

Gdzie według pana są granice absurdu w kontekście procesu kibiców, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Tuskowi krzycząc hasła?

Tomasz Sakiewicz: Myślę, że Donald Tusk sprawdza te granice i tak jak każdy dyktator przesuwa je tam, gdzie społeczeństwo mu pozwoli. Tusk nigdy nie był demokratą, natomiast bardzo lubi hasła demokratyczne, no i mówi to co ludzie chcą słyszeć. Granice próbuje przesunąć tam, gdzie mu możemy pozwolić, dzisiaj pozwoliliśmy mu aresztować jakichś młodych ludzi, którzy są niesforni, jutro pozwolimy mu aresztować  dziennikarzy.

A jak według pana wygląda sprawa „Starucha”? Czy jest podobna do przypadku kibiców białostockich? Jego też wkrótce czeka proces.

Sądzę, że tak. Niezależnie od tego, czy ten „Staruch” coś zawinił, czy nie, to pies z kulawą nogą by się nim nie zajął, gdyby on nie walczył z rządem. A że walczy z nim, to coś na niego znaleźli.

Symboliczną sprawą jest to, że prawnicy broniący „Starucha” mocno przyśpieszali sprawę, aby wreszcie trafiła do sądu, że zrezygnowali ponoć ze składania nowych wniosków do prokuratury, aby sprawa ich przetrzymywanego już wiele miesięcy klienta jak najszybciej trafiła do sądu. Jak pan to ocenia?

Nie wiem jaka jest taktyka adwokatów „Starucha”. Natomiast to, że tak trudno się czegoś dowiedzieć w tej sprawie, to już świadczy, że rządowi zależy, aby był on w więzieniu. Chodzi o to, aby dać ostrzeżenie, postraszyć innych młodych ludzi.

To jest o tyle przykre, że jakkolwiek środowisko dziennikarskie potrafi się bronić, to tego samego nie można przecież powiedzieć o młodych, 18, 19-letnich kibicach. Na tych ludziach większe wrażenie robią takie represje. Więc w tej chwili można powiedzieć, że władza jest skuteczna – potrafi swoich przeciwników trzymać w więzieniach.

Dlaczego tak słaby jest rezonans tej sprawy w mainstreamowych mediach, w środowiskach, które bez przerwy potrafią mówić o obronie praw człowieka?

Głównym tego powodem jest to, że znaczna część mediów jest na garnuszku rządu. Bez reklam płynących ze spółek skarbu państwa, albo z prywatnych, ale które boją się spółek skarbu państwa, wiele mediów by się dziś nie utrzymało. To jest najważniejszy powód, dlaczego media nie atakują dziś rządu. Tak więc to powód materialny.  

Ale jest też zwykły strach. Przykład „Starucha” i los innych kibiców na pewno działa odstraszająco.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: lwypolnocy.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook