Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk szykuje nowe podatki

24.01.2012

Dwutygodnik Bloomberg Businessweek Polska poinformował, że w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych do poziomu poniżej 3% PKB już na koniec tego roku, rząd premiera Tuska przygotowuje propozycje kolejnych podwyżek podatków i cięć wydatków o charakterze społecznym.

Wygląda więc na to, że jeszcze trwają prace nad budżetem państwa na 2012 rok, który ostatecznie ma być przyjęty w marcu tego roku, a już rządzący wiedzą, że jest on nieaktualny i nie zapewni wypełnienia zobowiązań naszego kraju wobec Komisji Europejskiej.

Nowe exspose ma być wygłoszone za kilka miesięcy, kiedy rząd będzie gotowy z projektami ustaw, które miałyby wprowadzać nowe rozwiązania podatkowe (podwyżki podatków) i ograniczenia wydatków na cele społeczne.

Dwutygodnik wymienia 6 takich obszarów w których przygotowywane są zmiany. Pierwszy to zróżnicowanie składek na ubezpieczenia społeczne dla osób samozatrudnionych. W tej chwili są one liczone dla nowych firm od 30% minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, dla pozostałych od 60% średniego wynagrodzenia w gospodarce. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podstawą obciążenia składką ubezpieczeniową jest pełne otrzymywane wynagrodzenie. Przewidywane zmiany pójdą w stronę podwyższenia obciążeń składkowych dla samozatrudnionych.

Kolejna zmiana to ujednolicenie stawek podatku od towarów i usług VAT. Przypomnijmy, że obecnie mamy stawki obniżone od żywności nieprzetworzonej 5%, żywności przetworzonej 8% i od pozostałych towarów i usług stawkę podstawową 23%.

Ujednolicenie oznaczałoby obniżenie stawki podstawowej ale także podwyższenie stawek obniżonych o kilkanaście punktów procentowych co oznaczałoby duże podwyżki cen towarów i usług, których dotyczą stawki obniżone głównie żywności i leków.

Kolejna propozycja to przeprowadzenie likwidacji KRUS-u jeszcze w tym roku, a więc znacząca podwyżka składek ubezpieczeniowych dla rolników, co po wprowadzeniu składki zdrowotnej może być końcem dla wielu gospodarstw rolnych w tym w szczególności tych o charakterze socjalnym.

Premier miałby także zaproponować likwidację części powiatów. Już w tym roku resort sprawiedliwości zdecydował się zlikwidować 122 sądy rejonowe co oznacza rozpoczęcie likwidacji struktur państwa, które w 1998 roku były podstawą do uczynienia danego miasta siedzibą powiatu (sąd, prokuratura, komenda policji, oddział ZUS-u, KRUS-u itp.).

Na osłodę premier chce wrócić do sztandarowego hasła Platformy wprowadzenia podatku liniowego a więc zdjęcia 32% ciężaru podatkowego z osób zarabiających więcej niż 85 tysięcy rocznie. Oznaczało by to zmniejszenie ciężarów podatkowych 2-3% podatników przy czym to zmniejszenie sięgało by kwoty 5-7 mld zł.

Wygląda więc na to, że skoro Platforma po blisko 5 latach nieudanego rządzenia ma dalej ponad 30% poparcie, to może sobie pozwolić na zaproponowanie rozwiązań nie licząc się w ogóle z opinia publiczną.

Co więcej gdyby zasygnalizowane przez dwutygodnik Bloomberg propozycje podatkowo -wydatkowe miały się potwierdzić, to Platforma przypomniałaby swoją liberalną twarz, polegającą na maksymalnej ochronie interesów zamożnych grup społecznych i uderzeniu po kieszeni grup najuboższych i tzw. klasy średniej.

Takie pomysły programowe tej partii dla wielu Polaków nie są zaskoczeniem ale szokiem może być ich nasilenie i ostentacyjność ich ogłoszenia i wprowadzenia.

Jeszcze niedawno podczas listopadowego expose premier Tusk, mówił o unikaniu rozwiązań, które miały by uderzać w najsłabsze grupy społeczne (stąd ogłoszona kwotowa waloryzacja emerytur i rent, spłaszczająca świadczenia , choć ostatecznie tylko w 2012 roku), teraz miałoby być dokładnie odwrotnie . Ujednolicenie stawek podatku VAT i wprowadzenie  liniowego podatku PIT, dobitnie o tym świadczy.

Niezalezna.pl/Zbigniew Kuźmiuk

[fot.premier.gov.pl]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook