Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk stracił okazję aby posypać głowę popiołem

06.03.2014

Wczoraj Sejm przyjął przez aklamację uchwałę dotyczącą solidarności z Ukrainą, w której podkreślił legalność nowego rządu, integralność terytorialną, potępił działania Rosji wobec tego kraju, zwłaszcza wobec Krymu, wreszcie zaapelował do rządu RP oraz parlamentów i rządów innych rządów UE o wsparcie ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej.

Przyjęcie uchwały poprzedziło wystąpienie premiera Tuska, wspierające Ukrainę ale i zaskakująco radykalnie atakujące Rosję.

Właśnie w wystąpieniu premiera działania Rosji wobec Ukrainy, nazwane zostały aktem agresji, choć umieszczenie takiego stwierdzenia w uchwale Sejmu, zaproponowane przez wicemarszałka Kuchcińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, zostało odrzucone na Konwencie Seniorów.

Tusk mówił o konieczności twardego oporu całego cywilizowanego świata w tym w szczególności rządów krajów UE, przeciwko temu aktowi agresji Rosji wobec Ukrainy i mocno podkreślił, że ustępstwa są drogą do ostrzejszego konfliktu, a nie od utrzymania pokoju.

Rozwinął także wątek europejskiej pomocy w zapewnieniu suwerenności energetycznej Ukrainy, mówiąc o konieczności modernizacji sieci gazowej tego kraju, ale niejako przy okazji poruszył też wątek bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej.

Państwa europejskie w kontekście konfliktu ukraińskiego jego zdaniem muszą dokończyć dzieło niezależności energetycznej Europy ale wymaga to odważnych decyzji nie tylko w stosunku do gazociągów ale całej energetyki europejskiej.

Przy okazji premier Tusk pochwalił się postępami w zakresie zapewnienia niezależności energetycznej Polski i niespodziewanie stwierdził „Polska już dziś, nie jest państwem wrażliwym na ewentualne sankcje gazowe ze strony naszego wschodniego sąsiada”.

Wprawdzie przy okazji przyjętej przez aklamację uchwały o solidarności z Ukrainą, być może nie wypada wytykać co najmniej nieścisłości (żeby nie napisać więcej) w wystąpieniu premiera Tuska w sprawie niezależności energetycznej UE w tym Polski od Rosji ale nie można jednak w tej sprawie zupełnie milczeć.

Trzeba przy tej okazji przypomnieć, że mimo bardzo dobrych relacji pomiędzy Polską i Niemcami o czym od końca 2007 roku premier Tusk zapewnia przy każdej nadarzającej się okazji, nie udało się wyperswadować temu krajowi budowy Gazociągu Północnego pod dnie Morza Bałtyckiego.

Nie ulega bowiem wątpliwości, że ten gazociąg jeszcze mocniej niż do tej pory uzależnił Europę Zachodnią od rosyjskiego gazu, a kolejne jego rozbudowy i dodatkowe rozgałęzienia tylko to uzależnienie będą pogłębiały.

Także stwierdzenie, że Polska nie jest już krajem wrażliwym na ewentualne rosyjskie sankcje gazowe, jest zdecydowanie na wyrost i to niestety w dużej mierze przez zapóźnienia spowodowane przez rząd Donalda Tuska.

Blisko już roczne opóźnienie na budowie Gazoportu w Świnoujściu, a także paroletnie opóźnienia w przygotowaniu tzw. prawa łupkowego, powodują, że jeszcze przez najbliższe lata blisko 2/3 zużywanego w naszym kraju gazu będzie pochodziło z Rosji, więc ewentualne sankcje gazowe tego kraju, postawiłyby Polskę wręcz w dramatycznej sytuacji.

Mimo tych „energetycznych nieścisłości”, całe wystąpienie Donalda Tuska było przesiąknięte radykalizmem wobec Rosji, o co jeszcze do niedawna było wręcz oskarżane Prawo i Sprawiedliwość i to zarówno przez ekipę premiera jak i współpracujące z nią media.

Oczywiście witamy z uznaniem ten radykalizm i wynikające z niego konkluzje dla wschodniej polityki naszego kraju ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to odwrócenie dotychczasowej retoryki rządzących w tej sprawie o 180 stopni, musi ich kosztować „dużo zdrowia”.

Ekipa Tuska zainwestowała w tzw. reset relacji z Rosją naprawdę dużo pracy i chyba nawet serca, ba przez blisko 3 lata do 10 kwietnia 2010, blokowano wszystkie te działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego na kierunku wschodnim, które Rosja mogłaby uznać za godzące w jej interesy.

Wszelkie zagrożenia ze strony tego kraju, były bagatelizowane, a ci którzy je podnosili, natychmiast uzyskiwali etykiety oszołomów, którzy „pobrzękują szabelką” i chcą iść na wojnę z Rosją.

Teraz należałoby oczekiwać od rządzących, że się przyznają do poważnych błędów popełnianych przez ponad 6 lat w polityce dotyczącej Rosji i korzystając z wczorajszego kościelnego święta posypią sobie głowę popiołem.

Oczywiście Premier Tusk tego nie zrobił, w tej sytuacji dobrze byłoby, żeby wnioski wynikające z obecnej oceny polityki Rosji wobec krajów sąsiednich, na trwałe zapisały się w jego pamięci i były bez zwłoki wdrażane do prowadzonej przez jego rząd polityki wschodniej.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook