Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk stracił okazję aby posypać głowę popiołem

06.03.2014

Wczoraj Sejm przyjął przez aklamację uchwałę dotyczącą solidarności z Ukrainą, w której podkreślił legalność nowego rządu, integralność terytorialną, potępił działania Rosji wobec tego kraju, zwłaszcza wobec Krymu, wreszcie zaapelował do rządu RP oraz parlamentów i rządów innych rządów UE o wsparcie ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej.

Przyjęcie uchwały poprzedziło wystąpienie premiera Tuska, wspierające Ukrainę ale i zaskakująco radykalnie atakujące Rosję.

Właśnie w wystąpieniu premiera działania Rosji wobec Ukrainy, nazwane zostały aktem agresji, choć umieszczenie takiego stwierdzenia w uchwale Sejmu, zaproponowane przez wicemarszałka Kuchcińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, zostało odrzucone na Konwencie Seniorów.

Tusk mówił o konieczności twardego oporu całego cywilizowanego świata w tym w szczególności rządów krajów UE, przeciwko temu aktowi agresji Rosji wobec Ukrainy i mocno podkreślił, że ustępstwa są drogą do ostrzejszego konfliktu, a nie od utrzymania pokoju.

Rozwinął także wątek europejskiej pomocy w zapewnieniu suwerenności energetycznej Ukrainy, mówiąc o konieczności modernizacji sieci gazowej tego kraju, ale niejako przy okazji poruszył też wątek bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej.

Państwa europejskie w kontekście konfliktu ukraińskiego jego zdaniem muszą dokończyć dzieło niezależności energetycznej Europy ale wymaga to odważnych decyzji nie tylko w stosunku do gazociągów ale całej energetyki europejskiej.

Przy okazji premier Tusk pochwalił się postępami w zakresie zapewnienia niezależności energetycznej Polski i niespodziewanie stwierdził „Polska już dziś, nie jest państwem wrażliwym na ewentualne sankcje gazowe ze strony naszego wschodniego sąsiada”.

Wprawdzie przy okazji przyjętej przez aklamację uchwały o solidarności z Ukrainą, być może nie wypada wytykać co najmniej nieścisłości (żeby nie napisać więcej) w wystąpieniu premiera Tuska w sprawie niezależności energetycznej UE w tym Polski od Rosji ale nie można jednak w tej sprawie zupełnie milczeć.

Trzeba przy tej okazji przypomnieć, że mimo bardzo dobrych relacji pomiędzy Polską i Niemcami o czym od końca 2007 roku premier Tusk zapewnia przy każdej nadarzającej się okazji, nie udało się wyperswadować temu krajowi budowy Gazociągu Północnego pod dnie Morza Bałtyckiego.

Nie ulega bowiem wątpliwości, że ten gazociąg jeszcze mocniej niż do tej pory uzależnił Europę Zachodnią od rosyjskiego gazu, a kolejne jego rozbudowy i dodatkowe rozgałęzienia tylko to uzależnienie będą pogłębiały.

Także stwierdzenie, że Polska nie jest już krajem wrażliwym na ewentualne rosyjskie sankcje gazowe, jest zdecydowanie na wyrost i to niestety w dużej mierze przez zapóźnienia spowodowane przez rząd Donalda Tuska.

Blisko już roczne opóźnienie na budowie Gazoportu w Świnoujściu, a także paroletnie opóźnienia w przygotowaniu tzw. prawa łupkowego, powodują, że jeszcze przez najbliższe lata blisko 2/3 zużywanego w naszym kraju gazu będzie pochodziło z Rosji, więc ewentualne sankcje gazowe tego kraju, postawiłyby Polskę wręcz w dramatycznej sytuacji.

Mimo tych „energetycznych nieścisłości”, całe wystąpienie Donalda Tuska było przesiąknięte radykalizmem wobec Rosji, o co jeszcze do niedawna było wręcz oskarżane Prawo i Sprawiedliwość i to zarówno przez ekipę premiera jak i współpracujące z nią media.

Oczywiście witamy z uznaniem ten radykalizm i wynikające z niego konkluzje dla wschodniej polityki naszego kraju ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to odwrócenie dotychczasowej retoryki rządzących w tej sprawie o 180 stopni, musi ich kosztować „dużo zdrowia”.

Ekipa Tuska zainwestowała w tzw. reset relacji z Rosją naprawdę dużo pracy i chyba nawet serca, ba przez blisko 3 lata do 10 kwietnia 2010, blokowano wszystkie te działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego na kierunku wschodnim, które Rosja mogłaby uznać za godzące w jej interesy.

Wszelkie zagrożenia ze strony tego kraju, były bagatelizowane, a ci którzy je podnosili, natychmiast uzyskiwali etykiety oszołomów, którzy „pobrzękują szabelką” i chcą iść na wojnę z Rosją.

Teraz należałoby oczekiwać od rządzących, że się przyznają do poważnych błędów popełnianych przez ponad 6 lat w polityce dotyczącej Rosji i korzystając z wczorajszego kościelnego święta posypią sobie głowę popiołem.

Oczywiście Premier Tusk tego nie zrobił, w tej sytuacji dobrze byłoby, żeby wnioski wynikające z obecnej oceny polityki Rosji wobec krajów sąsiednich, na trwałe zapisały się w jego pamięci i były bez zwłoki wdrażane do prowadzonej przez jego rząd polityki wschodniej.


Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook