Jedynie prawda jest ciekawa

Tusk-spryciarz i frajer Merkozy

17.12.2011

Marek Belka powinien zacząć pruć sejfy, a rząd szykować się do twardych negocjacji. Musimy wymóc na Paryżu, Berlinie, Madrycie i innych stolicach, żebyśmy mogli dać do wspólnej ratunkowej kasy jak najwięcej.

Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim w RMF otworzyła mi oczy. Wreszcie coś do mnie trafiło i zrozumiałem, dlaczego koniecznie musimy wziąć udział w operacji europejskiej zrzutki.

My tę całą Europę po prostu kiwamy (terminologia piłkarska jest na miejscu, wszak wiewiórki szepczą, że JKB ma zostać prezesem PZPN z Listkiewiczem jako zastępcą), jak na treningu. Nie dość, że zasłużymy się w ratowaniu kontynentu, strefy euro, nieudolnych rządów paru państw i setek milionów obywateli zjednoczonej Europy, to jeszcze na tym sporo zarobimy.

Szef Rady Gospodarczej przy premierze mówi tak: „Oczywiście zarobimy oprocentowanie na tym od strony technicznej. Być może, jeżeli NBP uda się zrobić ciekawą strukturę, to jeszcze dodatkowo coś zarobimy, ale to jest kwestia prezesa Belki. Oprócz tego pokazujemy, że jesteśmy krajem, który umie nie tylko brać...” Choć tak naprawdę chodzi o to – parokrotnie w trakcie tej rozmowy daje do zrozumienia Bielecki – żeby właśnie wziąć. A prezes Belka dniami i nocami kombinuje teraz, jak tu zrobić jeszcze jeden zwód i wziąć od tej pożyczki nie tylko procenty, ale jeszcze coś extra. Wszystko będziemy zawdzięczać „ciekawej strukturze”. Co to oznacza? Według zasady obowiązującej u większości głosującej, nie wnikam – ufam.

Tym bardziej, że podstawowy przekaz jest dla mnie jasny. Jan Krzysztof Bielecki klaruje: „To nigdy stratą nie będzie, to jest pożyczka, która jest dobrze oprocentowana. Poza tym to jest pożyczka najbardziej wiarygodnej instytucji na świecie.” Skoro, jak mówi JKB, nie ma lepszego i bezpieczniejszego miejsca na świecie niż Międzynarodowy Fundusz Walutowy, może powinniśmy opróżnić cały skarbiec NBP, wydłubać każdy grosz z rezerw i pożyczyć wszystko MFW, zamiast marnych 6 miliardów euro?

Niech nie zarabiają na tej operacji Czesi (a, przepraszam, oni akurat nie palą się do udziału w składce) czy Węgrzy (ups…, znów zły przykład, dajmy spokój), ale my! Z naszymi magikami od „ciekawych struktur”. Dlaczego Donald Tusk z Janem Vincentem Rostowskim nie zaproponują Merkozy’emu możliwie największego udziału Polski w europejskiej składce?

Bo może jednak istnieje niebezpieczeństwo, że wcale na tym nie zarobimy? Nie, to jednak niemożliwe, żeby nasz premier i nasz minister stawiali tak ryzykowne dla polskiej gospodarki kroki tylko dla poklasku. Mogą takie czarne wizje snuć tylko chorzy z nienawiści z zawiścią patrzący na euro-sukcesy Donalda Tuska.

Nie mogę tylko zrozumieć, dlaczego – skoro tak łatwo na tej zrzutce zarobić – Francuzi z Niemcami nie zrobią jej sami. Czekam cierpliwie na odpowiedź i się nie denerwuję.

Marek Pyza

[fot. Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook