Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk-spryciarz i frajer Merkozy

17.12.2011

Marek Belka powinien zacząć pruć sejfy, a rząd szykować się do twardych negocjacji. Musimy wymóc na Paryżu, Berlinie, Madrycie i innych stolicach, żebyśmy mogli dać do wspólnej ratunkowej kasy jak najwięcej.

Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim w RMF otworzyła mi oczy. Wreszcie coś do mnie trafiło i zrozumiałem, dlaczego koniecznie musimy wziąć udział w operacji europejskiej zrzutki.

My tę całą Europę po prostu kiwamy (terminologia piłkarska jest na miejscu, wszak wiewiórki szepczą, że JKB ma zostać prezesem PZPN z Listkiewiczem jako zastępcą), jak na treningu. Nie dość, że zasłużymy się w ratowaniu kontynentu, strefy euro, nieudolnych rządów paru państw i setek milionów obywateli zjednoczonej Europy, to jeszcze na tym sporo zarobimy.

Szef Rady Gospodarczej przy premierze mówi tak: „Oczywiście zarobimy oprocentowanie na tym od strony technicznej. Być może, jeżeli NBP uda się zrobić ciekawą strukturę, to jeszcze dodatkowo coś zarobimy, ale to jest kwestia prezesa Belki. Oprócz tego pokazujemy, że jesteśmy krajem, który umie nie tylko brać...” Choć tak naprawdę chodzi o to – parokrotnie w trakcie tej rozmowy daje do zrozumienia Bielecki – żeby właśnie wziąć. A prezes Belka dniami i nocami kombinuje teraz, jak tu zrobić jeszcze jeden zwód i wziąć od tej pożyczki nie tylko procenty, ale jeszcze coś extra. Wszystko będziemy zawdzięczać „ciekawej strukturze”. Co to oznacza? Według zasady obowiązującej u większości głosującej, nie wnikam – ufam.

Tym bardziej, że podstawowy przekaz jest dla mnie jasny. Jan Krzysztof Bielecki klaruje: „To nigdy stratą nie będzie, to jest pożyczka, która jest dobrze oprocentowana. Poza tym to jest pożyczka najbardziej wiarygodnej instytucji na świecie.” Skoro, jak mówi JKB, nie ma lepszego i bezpieczniejszego miejsca na świecie niż Międzynarodowy Fundusz Walutowy, może powinniśmy opróżnić cały skarbiec NBP, wydłubać każdy grosz z rezerw i pożyczyć wszystko MFW, zamiast marnych 6 miliardów euro?

Niech nie zarabiają na tej operacji Czesi (a, przepraszam, oni akurat nie palą się do udziału w składce) czy Węgrzy (ups…, znów zły przykład, dajmy spokój), ale my! Z naszymi magikami od „ciekawych struktur”. Dlaczego Donald Tusk z Janem Vincentem Rostowskim nie zaproponują Merkozy’emu możliwie największego udziału Polski w europejskiej składce?

Bo może jednak istnieje niebezpieczeństwo, że wcale na tym nie zarobimy? Nie, to jednak niemożliwe, żeby nasz premier i nasz minister stawiali tak ryzykowne dla polskiej gospodarki kroki tylko dla poklasku. Mogą takie czarne wizje snuć tylko chorzy z nienawiści z zawiścią patrzący na euro-sukcesy Donalda Tuska.

Nie mogę tylko zrozumieć, dlaczego – skoro tak łatwo na tej zrzutce zarobić – Francuzi z Niemcami nie zrobią jej sami. Czekam cierpliwie na odpowiedź i się nie denerwuję.

Marek Pyza

[fot. Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook