Jedynie prawda jest ciekawa


Kłosiński: Tusk pomysłami emerytalnymi rozpętał burzę

25.02.2012

Donald Tusk forsuje swój pomysł reformy emerytur, sprowadzającej się do podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat - o 2 lata później dla mężczyzn i aż o 7 lat dla kobiet. Wywołało to gwałtowne protesty i niezadowolenie większości Polaków. O komentarz do tej sprawy portal Stefczyk.info poprosił Jerzego Kłosińskiego, redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”.

Stefczyk.Info: Tygodnik "Solidarność", którym Pan kieruje, opisuje akcję zbierania i złożenia do Sejmu 1,5 miliona podpisów pod wnioskiem o referendum przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego. Czy tak duża liczba podpisów świadczy o tym, że ludzie się obudzili i dostrzegli jak bardzo może obniżyć się standard ich życia?

To świadczy, że ludzie mają swój rozum i pokazują gdzie są granice propagandy rządowej. Tusk i jego ekipa nie widzą dramatycznej sytuacji wielu milionów ludzi, szczególnie tych zdanych na łaskę i niełaskę na rynku pracy. Przecież w bardzo wielu rodzinach ta często mała emerytura jest jedynym stałym dochodem. Zabranie tego stałego dochodu pogorszy sytuację nie tylko osoby zbliżającej się do dzisiejszego wieku emerytalnego ale także innych członków jego rodziny. Tusk chce zabrać często tę jedyną deskę ratunku. Dlatego spotyka się z powszechnym protestem. Wydaje mi się, że on już w tej chwili zdaje sobie sprawę, że rozpętał burzę, falę protestu, która spowoduje znaczący spadek poparcia dla niego, a być może nawet jego dymisję. Zebranie przez "Solidarność" w tak krótkim okresie 1,5 miliona podpisów jest świadectwem raczej cichego oporu ludzi, ale nie wykluczam, że on może się na wiosnę przełożyć w wielkie manifestację w wypadku wprowadzenia ustawy w kształcie zaproponowanym w projekcie rządowym.

Dlaczego ta reforma budzi taki sprzeciw?

Rząd i prezydent oraz ich otoczenie polityczne podają nam fałszywe argumenty o rzekomym znaczącym wzroście przyszłych emerytur w wypadku dłuższej pracy. Zresztą mimochodem sami mówią prawdę, jak minister Rostowski, że chodzi o to aby skrócić okres pobierania emerytury. Co ma powiedzieć statystyczny mężczyzna, któremu po 67 lata zostaje 4 lata życia, bo przeciętnie żyje do 71 roku? Przez np. 40 lat miał potrącaną składkę emerytalną aby dożyć tylko jeszcze te 4 lata na emeryturze?

Czy Sejm może zlekceważyć wolę tylu ludzi?

Jeśli sejm to zrobi, to będzie to jedna z największych kompromitacji rządzącej większości sejmowej. Może to oznaczać rychłą dymisję rządu Tuska. Żenujące jest podważanie instytucji referendum. Raz jest ono najdobitniejszym wyrazem demokracji, raz nie, w zależności od interesu rządzących. To że na takie manipulowanie odważają się różne autorytety „grupy trzymającej władzę”, to świadczy o pogardliwy traktowaniu obywateli i ich praw.

Czy związek w Pana opinii może zdecydować się na organizację protestów masowych, marszów, wieców?

Przewodniczący Związku Piotr Duda zapowiedział, że "Solidarność" stanie na czele takich protestów. W samym związku jest duże poparcie dla wyrażenia zdecydowanego sprzeciwu wydłużenia wieku emerytalnego. A teraz po zebraniu 1,5 mln podpisów pod referendum widać, że od lat żaden protest "Solidarności" nie miał tak ogromnego społecznego poparcia.

not. mk
[fot. NSZZ "Solidarność"]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook