Jedynie prawda jest ciekawa


"Tusk płaci za swój własny rachunek"

15.04.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Ostatni sondaż Homo Homini pokazuje, że po starcie inicjatywy Europa + Aleksandra Kwaśniewskiego Platformie ubywa wyborców. W związku z tym na czele poparcia politycznego znajduje się PiS. Czy ten sondaż to ważny sygnał?

Jacek Kloczkowski: Zawsze, gdy dochodzi do zmiany lidera sondaży poparcia politycznego, mamy do czynienia z wydarzeniem politycznym, którego nie należy lekceważyć. Trudno jednak przesądzać, czy mamy do czynienia ze stałym trendem. Są sugestie, płynące z innych takich badań, że obecny trend zostanie utrzymany. Widać, że PO zaczyna płacić cenę za swoje słabe rządy. To zawsze w takich sondażach zaczyna wychodzić. Co więcej, płaci cenę za to, że PO za bardzo chciała się przymilać do lewej strony, do lewicowego elektoratu. W związku z tym część prawicowych wyborców PO odwróciła się od tej partii. Z drugiej strony ulewicowienie Platformy sprawiło, że stała się ona bardziej podatna na przepływy elektoratu do innych lewicowych partii. To nie było dla PO groźne, dopóki lewica była pogrążona w kryzysie. Gdy jednak pojawiła się inicjatywa Europa + sytuacja się zmieniła. Ta partia bowiem może chociaż udawać, że jest nową inicjatywą.

I ona odebrała wyborców Platformie?

Tak, ponieważ wyborcy zawsze popierają nowe inicjatywy polityczne. Ta inicjatywa może więc przechwycić ludzi lewicowych, którzy rozczarowani są Platformą. Donald Tusk płaci za swój własny rachunek. Płaci za to, że prowadził swoją partię od prawa do lewa. A skoro tak, to pojawił się Kwaśniewski i ludzi mu odebrał.

Na stałe?

To bardzo zależy, m.in. od tego, czy Europa + będzie się przedstawiała, jako poważny projekt polityczny. Pewne wydarzenia, pewni ludzie związani z tą formacją nie wróżą jej specjalnie dużych sukcesów. Może się okazać, że lada chwila entuzjazm wokół Europa + opadnie, a Platforma odrobi straty.

Czy obecna zmiana w sondażu jest ważna dla PiSu?

Dla PiS każdy moment jest ważny. Partia zabiega przecież o całą pulę, o przejęcie pełni władzy. Musi więc się ciągle starać, musi ciągle działać, walczyć. Na pewno nie może odetchnąć z ulgą, stwierdzając, że dotychczasowe prace przyniosły przełom i już będzie tylko lepiej, że droga do zwycięstwa już stoi otworem. Szczególnie, że różnica między PiSem i PO wciąż jest mało znacząca. Ta różnica jest niestała, a kolejność partii może się zmienić w kolejnym sondażu. PiS zyskując trochę energii, pokazując krytykom, że partia jest w stanie być na czele rankingu, musi się starać, żeby bardziej wysforować się do przodu. Przecież obecna pozycja PiS powoduje, że jego rząd byłby na razie słaby. PiS nawet gdyby wygrał mógłby zostać w opozycji. Dla PiS bycie nawet o 4 procent przed PO to ważny sygnał, okazja do mobilizacji, pokazania, że partia może być na czele, ale w sprawie powrotu partii do władzy to niczego nie przesądza.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook