Jedynie prawda jest ciekawa


"Tusk płaci za swój własny rachunek"

15.04.2013

Rozmowa z politologiem Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Ostatni sondaż Homo Homini pokazuje, że po starcie inicjatywy Europa + Aleksandra Kwaśniewskiego Platformie ubywa wyborców. W związku z tym na czele poparcia politycznego znajduje się PiS. Czy ten sondaż to ważny sygnał?

Jacek Kloczkowski: Zawsze, gdy dochodzi do zmiany lidera sondaży poparcia politycznego, mamy do czynienia z wydarzeniem politycznym, którego nie należy lekceważyć. Trudno jednak przesądzać, czy mamy do czynienia ze stałym trendem. Są sugestie, płynące z innych takich badań, że obecny trend zostanie utrzymany. Widać, że PO zaczyna płacić cenę za swoje słabe rządy. To zawsze w takich sondażach zaczyna wychodzić. Co więcej, płaci cenę za to, że PO za bardzo chciała się przymilać do lewej strony, do lewicowego elektoratu. W związku z tym część prawicowych wyborców PO odwróciła się od tej partii. Z drugiej strony ulewicowienie Platformy sprawiło, że stała się ona bardziej podatna na przepływy elektoratu do innych lewicowych partii. To nie było dla PO groźne, dopóki lewica była pogrążona w kryzysie. Gdy jednak pojawiła się inicjatywa Europa + sytuacja się zmieniła. Ta partia bowiem może chociaż udawać, że jest nową inicjatywą.

I ona odebrała wyborców Platformie?

Tak, ponieważ wyborcy zawsze popierają nowe inicjatywy polityczne. Ta inicjatywa może więc przechwycić ludzi lewicowych, którzy rozczarowani są Platformą. Donald Tusk płaci za swój własny rachunek. Płaci za to, że prowadził swoją partię od prawa do lewa. A skoro tak, to pojawił się Kwaśniewski i ludzi mu odebrał.

Na stałe?

To bardzo zależy, m.in. od tego, czy Europa + będzie się przedstawiała, jako poważny projekt polityczny. Pewne wydarzenia, pewni ludzie związani z tą formacją nie wróżą jej specjalnie dużych sukcesów. Może się okazać, że lada chwila entuzjazm wokół Europa + opadnie, a Platforma odrobi straty.

Czy obecna zmiana w sondażu jest ważna dla PiSu?

Dla PiS każdy moment jest ważny. Partia zabiega przecież o całą pulę, o przejęcie pełni władzy. Musi więc się ciągle starać, musi ciągle działać, walczyć. Na pewno nie może odetchnąć z ulgą, stwierdzając, że dotychczasowe prace przyniosły przełom i już będzie tylko lepiej, że droga do zwycięstwa już stoi otworem. Szczególnie, że różnica między PiSem i PO wciąż jest mało znacząca. Ta różnica jest niestała, a kolejność partii może się zmienić w kolejnym sondażu. PiS zyskując trochę energii, pokazując krytykom, że partia jest w stanie być na czele rankingu, musi się starać, żeby bardziej wysforować się do przodu. Przecież obecna pozycja PiS powoduje, że jego rząd byłby na razie słaby. PiS nawet gdyby wygrał mógłby zostać w opozycji. Dla PiS bycie nawet o 4 procent przed PO to ważny sygnał, okazja do mobilizacji, pokazania, że partia może być na czele, ale w sprawie powrotu partii do władzy to niczego nie przesądza.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook