Jedynie prawda jest ciekawa


„Tusk nie odpowiada ani za dzieci ani za państwo”

14.08.2012

Michał Tusk został uwikłany w niejasny układ, a jego obecność w tej firmie mogła być swego rodzaju glejtem bezpieczeństwa dla ludzi, dla których pracował - mówi nam prof. Zdzisław Krasnodębski.

Donald Tusk rozdzielił na konferencji prasowej role premiera i ojca. Okazał się zwolennikiem całkowitej samodzielności dzieci. Podkreślał, że jego pociechy są dorosłe, a do syna ma pełne zaufanie. Być może syn premiera nawet popełnił błąd, ale musi sobie z tym błędem poradzić sam.

Czyli i z tej sytuacji szef rządu wybrnął w charakterystyczny dla siebie sposób. Ilekroć pojawiają się jakieś krytyczne uwagi pod adresem działania instytucji państwa, jakieś wątpliwości, dowiadujemy się od premiera, że za to nie odpowiada, że to nie jego kompetencje, etc. Podobnie jest z dziećmi. I za nie premier nie odpowiada.

Donald Tusk zganił syna za brak roztropności oraz zbyt dużą szczerość. Podobnie za sprawę Amber Gold przerzucił odpowiedzialność na Polaków. Okazało się, że byli za mało ostrożni i zbyt zachłanni.

Potem jeszcze dowiedzieliśmy się, że właściwie wszystko działało znakomicie, ale są pewne rzeczy, które nie są do końca uregulowane prawnie i być może w przyszłości powoła się jakąś tam komisję, a pan premier zabierze się do roboty, żeby obywatele byli bezpieczniejsi.

Oczywiście dowiedzieliśmy się, że zawiodły media, że nie działały kanały informacji społecznej i ostrzegania, bo może ludzie powinni się dowiedzieć, że z Amber Gold mogą być problemy jakąś pocztą pantoflową, etc.

Sprawa jest jednak o wiele poważniejsza niż pan premier to przedstawia. Jest przecież afera Amber Gold, która zatacza szerokie kręgi. Ta firma wyrosła bardzo szybko w gdańskim środowisku. Firmę chwalił prezydent Gdańska. Jej prezes sponsorował film o Wałęsie. Trzeba zbadać tu wszystkie powiązania i cały kontekst wydarzeń. Mamy też prezesa, karanego wyrokami sądowymi za przestępstwa finansowe, który nie powinien być prezesem. Zawiodły instytucje nadzoru, sąd, itd.

Mniejszą częścią całej afery jest sprawa Michała Tuska, współpracującego z OLT Express. Pomijając to, że jako syn premiera, powinien bardziej uważać na to, co robi, to jednak jego zachowania nie są przejrzyste. Pracował i w gazecie i w firmie, o której pisał. To naruszenie etosu dziennikarskiego. Mamy też konflikt interesów pomiędzy portem lotniczym oraz firmą lotniczą. Wygląda na to, że ten młody człowiek nie przestrzegał żadnych reguł. Nie przeszkadzała mu też reputacja pana Plichty. Rację ma premier, że sprawa jego syna nie jest istotą afery, bo to nie Michał Tusk założył Amber Gold. Wyraźnie widać jednak, że został uwikłany w niejasny układ, a jego obecność w tej firmie mogła być swego rodzaju glejtem bezpieczeństwa dla ludzi, dla których pracował. Całą tę sprawę trzeba dokładnie prześwietlić.

Not. DLOS

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook