Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk na froncie Unii Europejskiej

31.08.2014

Objęcie przez Donalda Tuska stanowiska szefa Rady Europejskiej to wiadomość skrajnie zła, nie ze względu na osobę Tuska.

Widzę, że polska prawica ma nie lada problem z odniesieniem się do objęcia przez Donalda Tuska stanowiska szefa Rady Europejskiej. Natrafiam tylko na komentarze bagatelizujące to stanowisko, ewentualnie jakieś gratulacje i frazesy o „potrzebie uniesienia się ponad podziałami, dla dobra Polski”, trącące zresztą na kilometr fałszem i zaciśniętymi zębami. Nikt nie zauważył co realnie to oznacza dla Polski i jak tragiczne dla nas jest to wydarzenie.

I pragnę zaznaczyć – jest to wiadomość skrajnie zła, nie ze względu na osobę Tuska. Gdyby jakimś historycznym zrządzeniem losu to Jarosław Kaczyński zajął stanowisko szefa Rady Europejskiej w obecnej sytuacji geopolitycznej byłoby to dla nas równie złe i poniższe słowa brzmiałyby identycznie. Bo i do Tuska i do Kaczyńskiego mam stosunek, podkreślałem to wielokrotnie, całkowicie ambiwalentny i obu polityków oceniam jedynie przez ich ruchy i polityczne działania. Co oznacza nowe stanowisko Tuska dla Polski? Już Państwu wyjaśniam.

Nikita Chruszczow zwykł nazywać Kubę jeżem „wrzuconym w gacie” Amerykanom. Obecnie Polska również jest takim jeżem wrzucanym tym razem przez państwa zachodnie Rosji. Widzieliśmy to podczas wizyty Baracka Obamy w Polsce, gdy ten przywódca poklepał nasze elity po pleckach dając Polsce i Polakom poczucie fałszywej siły. A poczucie fałszywej siły jest tym co nie raz już gubiło nasze państwo. 

Obecnie objęcie przez Tuska szefostwa w Radzie Europejskiej jest powtórzeniem manewru jeżowego. Proszę zauważyć komentarze przed ogłoszeniem wyboru polskiego premiera: Wielu zachodnich analityków wskazywało, że w sytuacji wojny ukrainsko-rosyjskiej wybór Tuska szefem Rady Europejskiej „samo w sobie byłoby sankcją”. Znów to Polska jest wrzucanym w majtki jeżem. Dlaczego? Proszę zwrócić uwagę na drugie stanowisko – szefowej unijnej dyplomacji – przyznane włoskiej socjalistce, skrajnie uległej wobec rosyjskich dążeń i wymagań. Jak to? – zapyta ktoś – w Europie są jakimiś schizofrenikami? Jedną ręką wybierają niby walczącego i antyrosyjskiego Tuska a drugą uległą wobec Putina szefową unijnej dyplomacji? Otóż to działanie ma głęboki sens. Proszę zwrócić uwagę na szeroki front poparcia dla Donalda Tuska. Jego kandydaturę, po raz pierwszy od wielu lat, zgodnie, wsparł i David Cameron i Kanclerz Merkel. Dlaczego? Dlatego, iż UE będzie mogła tkwić obecnie w sztucznej, niewygodnej dla Polski schizofrenii wobec Rosji.

Gdy Putin coraz śmielej, badając grunt i prowadząc na Europie zachodniej „rozpoznanie walką” wkracza na Ukrainę, zbierając ziemie po dawnej ZSRR UE zmuszona będzie, choćby w celu uspokojenia swojej opinii publicznej wprowadzać coraz dalsze sankcje. Teraz twarzą tych sankcji będzie Polska i Donald Tusk. Doskonale skanalizuje to furię Putina na nasz kraj, gdy inni przywódcy europejscy przed prezydentem Rosji będą mogli mówić: „No my chcieliśmy łagodniejszego stanowiska, dogadania się – ale ten Tusk twardo naciskał, nic nie mogliśmy zrobić. Dla nas on też jest kłopotem”, i równolegle ci sami przywódcy tegoż Tuska będą pchali do coraz śmielszych działań Polki wobec Rosji „dawaj, Donald, dawaj, nie daj się, jesteście twardzi, macie nasze poparcie, w razie czego, pomożemy Wam!”. Czy czegoś to Państwu nie przypomina?

W stosunkach międzynarodowych nie liczą się stołki i tytuły a jedynie dwa czynniki: siła i brak siły. Siła ekonomiczna, społeczna i militarna. Polska takiej siły nie ma i nawet jej nie buduje. Jednak Polakom niezwykle łatwo grać na ambicjach i poczuciu wartości. To samo co widzieliśmy przez 7 lat rządów PO, te całe symboliczne nobilitacje „młodych, wykształconych z wielkich miast” i przy tym, zadłużonych po uszy i bez stabilizacji. Te nobilitacje będzie teraz prowadzić Europa wobec Polski by to w naszym kraju jak najmocniej i najdłużej skanalizować złe, rosyjskie emocje. 

Tak, to prawda, dobrze Państwo zgadują. Polska znów znajduje się w 1939 roku. Tak jak wtedy Francja i Anglia poklepywały nas po plecach, udzielały wsparcie werbalne i symboliczne, tak samo czyni to obecnie tandem Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tak jak i wtedy państwom zachodnim zależało na skierowaniu furii Hitlera na Polskę, budując w nas Polakach fałszywe poczucie potęgi i siły, grając na naszej narodowej dumie (przecież to my mieliśmy przywołać tego śmiesznego Hitlerka-Putinka do porządku „jednym tupnięciem”), tak i teraz wszyscy przywódcy zachodniej Europy będą budować w nas poczucie całkowicie fałszywej siły, potęgi i dumy, jednocześnie zapewniając o swoim dalekim wsparciu i natychmiastowej pomocy, gdyby nieobliczalny przywódca Rosji skierował na nas swój łakomy wzrok. Jak to się skończy? Tak samo jak w 1939 roku.

Tusk jak Beck? Nawet nazwiska obu składają się z czterech liter. Nie. Jak by tam Becka nie oceniać, to jednak był on człowiekiem kierującym się dobrem odrodzonej Rzeczpospolitej. Popełnił błędy i przeszacował naszą pozycję, to prawda, ale czynił to w imię przetrwania naszego kraju. Tymczasem objęcie przez Tuska stanowiska szefa Rady Europejskiej nosi znamiona zwykłej ucieczki. Maż stanu gdy „nieprzyjaciel w granicach” odrzuciłby propozycję, pozostał w kraju i korzystając z udzielonego deklaratywnego poparcia, wykorzystałby je do zbudowania silnego, zwartego bloku państw mającego powstrzymać dalsze apetyty Rosji. Wtedy dopiero te wszystkie pochwały i deklaracje dla Tuska i Polski byłby zweryfikowane w praktyce i przekonalibyśmy się na ile są one szczere, a na ile mają uśpić naszą czujność i rozbudzić dumę i poczucie siły. Zwłaszcza, że Platforma wygraną w kolejnych wyborach ma w kieszeni, bo znając sposób myślenia naszych rodaków stwierdzą oni – no afery aferami, bieda biedą, ale jednak tego Tuska szanują, liczą się z nami. To ja wybiorę jego ludzi, bo wtedy może wreszcie i mnie coś skapnie. 

W stosunkach międzynarodowych liczy się tylko siła i brak siły. Polska nie posiada żadnej siły. Ani militarnej, ani społecznej, ani ekonomicznej. Jesteśmy teraz państwem-buforem między łakomą Rosją a krajami zachodnimi. I jak to z buforami bywa mają one służyć tylko jednemu. Rzuceniu ich na pożarcie w pierwszej linii. Tusk niczym dumny dowódca stoi na linii frontu, wyprężony i pełen poczucia siły, śmiało patrzący ku wrogom i przekonany, że tuż za nim znajdują się legiony naszych sojuszników. Nie myśli o tym by się odwrócić i popatrzeć. Bo za nim nie ma nikogo.

Arkady Saulski
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook