Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Tusk jest wrogi wobec Gowina...

07.02.2013

- Donald Tusk i Jarosław Gowin są do siebie nastawieni wrogo. Ten konflikt tli się od momentu, kiedy Gowin stał się w PO politykiem ważnym, bo Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak pewna trampolina do politycznej samodzielności - mówi w rozmowie z Dorotą Łosiewicz publicysta Tygodnika "wSieci" Stanisław Janecki.

Stanisław Janecki: Wiele z tych konfliktów pomiędzy Gowinem i Tuskiem nie jest także upublicznianych, z tego powodu, żeby Platforma wyglądała na skonsolidowana i taką, w której jest pluralizm poglądów, choć z tym pluralizmem jest bardzo kiepsko. Konflikt zatem się tli, tyle tylko, że Jarosław Gowin nie chce dać się wypchnąć z Platformy. Ma w pamięci Jana Rokitę i ten sposób pozbawienia Rokity wpływów, takiego zniszczenia go właściwie politycznie. W prywatnych rozmowach panowie między sobą tym scenariuszem Rokity się straszą. Natomiast różnica między Gowinem, a Rokitą jest taka, że Rokita praktycznie nie ma żadnego zaplecza w Platformie i nikt za nim nie chciał pójść, ponieważ był nielubiany. Głównie za swój stosunek do ludzi.

wPolityce.pl: A za Gowinem mogą pójść?

Stanisław Janecki: Jest grupa, która za Gowinem mogłaby pójść, oczywiście ona nie liczy 46-ciu posłów, jak to się mówi po tym kluczowym głosowaniu w sprawie związków partnerskich. Ja ją oceniam na około 20 osób. Z tym, że gdyby doszło do przesilania teraz, za Gowinem poszłoby zaledwie z 5 osób. Natomiast jeśli on przetrwa w partii, i jeśli będzie trwał to jego siła się zwiększa i może dojść nawet do 40 osób. Oczywiście, że tacy bojownicy Gowinowi, jak Jacek Żalek twierdzą, że ich siła w Sejmie to od 50 do 100 głosów, ale to jest oczywiście bajka i zaklinaniem rzeczywistości.

wPolityce.pl: W Platformie mamy zadawniony konflikt na linii Schetyna - Tusk. Jak on się ma do konfliktu Gowin - Tusk i co z tych konfliktów może wyniknąć?

Stanisław Janecki: Grzegorz Schetyna jest wrogiem Donalda Tuska i Donald Tusk jest wrogiem Grzegorza Schetyny od czasu usunięcia go z rządu, prawie od razu to stał się ostry konflikt, bo Grzegorz Schetyna chciał zastąpić Tuska w partii. O ile Jarosław Gowin rozważa, choć tego nie chce, możliwość wyjścia z Platformy i zbudowanie czegoś własnego, to Schetyna nigdy tego nie chciał. Zawsze myślał o tym, żeby przejąć partię, żeby wypchnąć Tuska z tego miejsca, na którym on jest i przejąć Platformę. W przypadku Gowina, im dalej idziemy w czas, tym jego siła się wzmacnia, w wypadku Schetyny jest zupełnie odwrotnie. Schetyna był silny jeszcze trzy lata temu, natomiast teraz jest coraz słabszy i poza Rafałem Grupińskim, to chyba nawet Andrzej Halicki nie dałby sobie za niego ręki uciąć. Ta jego gwardia jest coraz mniej liczna i coraz słabsza. Dlatego Schetyna trochę musiał zmienić plany i dlatego zaczynał spotykać się z prezydentem. Bo prezydent Komorowski nie miał gwarancji, że PO sfinansuje jego kampanie prezydencką, a Schetyna mu to właściwie obiecał, jeśli uda mu się przejąć władze w Platformie.

Dlatego to było dosyć zabawne, kiedy Donald Tusk przed wyjazdem do Brukseli opowiadał jak podziwia prezydenta, to była taka wrzutka w stylu: "Panie prezydencie, proszę nie knuć z moimi przeciwnikami, przecież my się jakoś dogadamy przed wyborami prezydenckimi".

Rozmawiała Dorota Łosiewicz

CAŁĄ ROZMOWĘ ZNAJDZIESZ NA wPolityce.pl

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook