Jedynie prawda jest ciekawa


Janecki: Tusk jest wrogi wobec Gowina...

07.02.2013

- Donald Tusk i Jarosław Gowin są do siebie nastawieni wrogo. Ten konflikt tli się od momentu, kiedy Gowin stał się w PO politykiem ważnym, bo Ministerstwo Sprawiedliwości jest jednak pewna trampolina do politycznej samodzielności - mówi w rozmowie z Dorotą Łosiewicz publicysta Tygodnika "wSieci" Stanisław Janecki.

Stanisław Janecki: Wiele z tych konfliktów pomiędzy Gowinem i Tuskiem nie jest także upublicznianych, z tego powodu, żeby Platforma wyglądała na skonsolidowana i taką, w której jest pluralizm poglądów, choć z tym pluralizmem jest bardzo kiepsko. Konflikt zatem się tli, tyle tylko, że Jarosław Gowin nie chce dać się wypchnąć z Platformy. Ma w pamięci Jana Rokitę i ten sposób pozbawienia Rokity wpływów, takiego zniszczenia go właściwie politycznie. W prywatnych rozmowach panowie między sobą tym scenariuszem Rokity się straszą. Natomiast różnica między Gowinem, a Rokitą jest taka, że Rokita praktycznie nie ma żadnego zaplecza w Platformie i nikt za nim nie chciał pójść, ponieważ był nielubiany. Głównie za swój stosunek do ludzi.

wPolityce.pl: A za Gowinem mogą pójść?

Stanisław Janecki: Jest grupa, która za Gowinem mogłaby pójść, oczywiście ona nie liczy 46-ciu posłów, jak to się mówi po tym kluczowym głosowaniu w sprawie związków partnerskich. Ja ją oceniam na około 20 osób. Z tym, że gdyby doszło do przesilania teraz, za Gowinem poszłoby zaledwie z 5 osób. Natomiast jeśli on przetrwa w partii, i jeśli będzie trwał to jego siła się zwiększa i może dojść nawet do 40 osób. Oczywiście, że tacy bojownicy Gowinowi, jak Jacek Żalek twierdzą, że ich siła w Sejmie to od 50 do 100 głosów, ale to jest oczywiście bajka i zaklinaniem rzeczywistości.

wPolityce.pl: W Platformie mamy zadawniony konflikt na linii Schetyna - Tusk. Jak on się ma do konfliktu Gowin - Tusk i co z tych konfliktów może wyniknąć?

Stanisław Janecki: Grzegorz Schetyna jest wrogiem Donalda Tuska i Donald Tusk jest wrogiem Grzegorza Schetyny od czasu usunięcia go z rządu, prawie od razu to stał się ostry konflikt, bo Grzegorz Schetyna chciał zastąpić Tuska w partii. O ile Jarosław Gowin rozważa, choć tego nie chce, możliwość wyjścia z Platformy i zbudowanie czegoś własnego, to Schetyna nigdy tego nie chciał. Zawsze myślał o tym, żeby przejąć partię, żeby wypchnąć Tuska z tego miejsca, na którym on jest i przejąć Platformę. W przypadku Gowina, im dalej idziemy w czas, tym jego siła się wzmacnia, w wypadku Schetyny jest zupełnie odwrotnie. Schetyna był silny jeszcze trzy lata temu, natomiast teraz jest coraz słabszy i poza Rafałem Grupińskim, to chyba nawet Andrzej Halicki nie dałby sobie za niego ręki uciąć. Ta jego gwardia jest coraz mniej liczna i coraz słabsza. Dlatego Schetyna trochę musiał zmienić plany i dlatego zaczynał spotykać się z prezydentem. Bo prezydent Komorowski nie miał gwarancji, że PO sfinansuje jego kampanie prezydencką, a Schetyna mu to właściwie obiecał, jeśli uda mu się przejąć władze w Platformie.

Dlatego to było dosyć zabawne, kiedy Donald Tusk przed wyjazdem do Brukseli opowiadał jak podziwia prezydenta, to była taka wrzutka w stylu: "Panie prezydencie, proszę nie knuć z moimi przeciwnikami, przecież my się jakoś dogadamy przed wyborami prezydenckimi".

Rozmawiała Dorota Łosiewicz

CAŁĄ ROZMOWĘ ZNAJDZIESZ NA wPolityce.pl

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook