Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Tusk chce ograniczyć szanse innych partii

28.07.2013

Marszałek Kopacz zapowiada, że zamierza zorganizować debatę w sprawie zmian regulacji dotyczących finansowania partii publicznych. Jak w ostatnim czasie informował Rafał Grupiński, szef klubu Platformy, partia rządząca chciałaby znieść finansowanie partii z budżetu. Pomysł ten wywołał oburzenie nie tylko wśród opozycji, ale także w szeregach koalicjanta PO, czyli PSL-u oraz wśród politologów i komentatorów. „To zamach na demokrację” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Jadwiga Staniszkis.

„Chodzi o pokazanie, że Tusk – przywódca partii, reaguje na ten skandaliczny sposób wydawania pieniędzy przez PO. Ale także przy malejących notowaniach tej partii, a równocześnie przewadze, jaką daje rządzenie i większa widoczność polityków PO i Tuska, np. w telewizji, chce się prawdopodobnie przez odebranie finansowania skasować szanse innych partii” - dodaje socjolog nawiązując do niedawnego skandalu związanego z trwonieniem partyjnych pieniędzy Platformy na przyjemności posłów tej partii, wizyty w drogich klubach, czy sukienki żony premiera. Jak zauważa profesor w większości krajów jest finansowanie partii z budżetu, co jest gwarantem demokracji.

Jadwiga Staniszkis twierdzi, że ta reforma tych uregulowań jest konieczna. „Obecna scena partyjna jest zamurowana, nie reprezentuje środowisk ludzi młodych w dostatecznym stopniu. Młodzi ludzie mają inny interes polityczny niż średnie i starsze pokolenie, bardziej związany z przyszłością. W związku z tym partie, które w tej chwili dopiero się wyłaniają: Republikanie, PJN, Solidarna Polska czy inne, które mogłyby powstać z podziału np. PO, przy obecnym systemie nie mają szans” - mówi profesor. Jej zdaniem słuszną propozycję wysuwa tu PSL, chcący zrównania dotacji dla wszystkich partii, które przekroczą próg 3 proc. przy ogólnym obniżeniu wsparcia z budżetu dla organizacji politycznych. 

W rozmowie z portalem Jadwiga Staniszkis odniosła się także do ostatnich wewnętrznych problemów Platformy. „Trzej muszkieterowie”, czyli Gowin, Godson i Żalek wyłamali się z dyscypliny partyjnej i wstrzymali od głosu podczas głosowania nad zniesieniem pierwszego progu ostrożnościowego. Ich zachowanie oburzyło wielu działaczy PO – poseł Biernat domagał się nawet natychmiastowego usunięcia ich z partii. „Biernat próbuje, podlizując się Tuskowi, zbudować silniejszą pozycję w partii, ale nie sądzę, żeby miał na to duże szanse. Podstawowym problemem był brak poważnej debaty przed uchwaleniem zniesienia tego progu ostrożnościowego.(...) To głosowanie było oparte przede wszystkim na kluczu interesów politycznych” - powiedziała profesor Jadwiga Staniszkis.  

CAŁY WYWIAD NA PORTALU WPOLITYCE.PL

mc/wPolityce.pl

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook