Jedynie prawda jest ciekawa


Staniszkis: Tusk chce ograniczyć szanse innych partii

28.07.2013

Marszałek Kopacz zapowiada, że zamierza zorganizować debatę w sprawie zmian regulacji dotyczących finansowania partii publicznych. Jak w ostatnim czasie informował Rafał Grupiński, szef klubu Platformy, partia rządząca chciałaby znieść finansowanie partii z budżetu. Pomysł ten wywołał oburzenie nie tylko wśród opozycji, ale także w szeregach koalicjanta PO, czyli PSL-u oraz wśród politologów i komentatorów. „To zamach na demokrację” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Jadwiga Staniszkis.

„Chodzi o pokazanie, że Tusk – przywódca partii, reaguje na ten skandaliczny sposób wydawania pieniędzy przez PO. Ale także przy malejących notowaniach tej partii, a równocześnie przewadze, jaką daje rządzenie i większa widoczność polityków PO i Tuska, np. w telewizji, chce się prawdopodobnie przez odebranie finansowania skasować szanse innych partii” - dodaje socjolog nawiązując do niedawnego skandalu związanego z trwonieniem partyjnych pieniędzy Platformy na przyjemności posłów tej partii, wizyty w drogich klubach, czy sukienki żony premiera. Jak zauważa profesor w większości krajów jest finansowanie partii z budżetu, co jest gwarantem demokracji.

Jadwiga Staniszkis twierdzi, że ta reforma tych uregulowań jest konieczna. „Obecna scena partyjna jest zamurowana, nie reprezentuje środowisk ludzi młodych w dostatecznym stopniu. Młodzi ludzie mają inny interes polityczny niż średnie i starsze pokolenie, bardziej związany z przyszłością. W związku z tym partie, które w tej chwili dopiero się wyłaniają: Republikanie, PJN, Solidarna Polska czy inne, które mogłyby powstać z podziału np. PO, przy obecnym systemie nie mają szans” - mówi profesor. Jej zdaniem słuszną propozycję wysuwa tu PSL, chcący zrównania dotacji dla wszystkich partii, które przekroczą próg 3 proc. przy ogólnym obniżeniu wsparcia z budżetu dla organizacji politycznych. 

W rozmowie z portalem Jadwiga Staniszkis odniosła się także do ostatnich wewnętrznych problemów Platformy. „Trzej muszkieterowie”, czyli Gowin, Godson i Żalek wyłamali się z dyscypliny partyjnej i wstrzymali od głosu podczas głosowania nad zniesieniem pierwszego progu ostrożnościowego. Ich zachowanie oburzyło wielu działaczy PO – poseł Biernat domagał się nawet natychmiastowego usunięcia ich z partii. „Biernat próbuje, podlizując się Tuskowi, zbudować silniejszą pozycję w partii, ale nie sądzę, żeby miał na to duże szanse. Podstawowym problemem był brak poważnej debaty przed uchwaleniem zniesienia tego progu ostrożnościowego.(...) To głosowanie było oparte przede wszystkim na kluczu interesów politycznych” - powiedziała profesor Jadwiga Staniszkis.  

CAŁY WYWIAD NA PORTALU WPOLITYCE.PL

mc/wPolityce.pl

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook