Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk będzie walczył z bezrobociem

10.03.2013

Może premier Tusk zainteresuje się naszym projektem, bo przecież ponad 7 mld zł zamrożonych przez ministra Rostowskiego środków w Funduszu Pracy, mogłoby być przez najbliższe 2-3 doskonałym źródłem jego finansowania - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Zaraz po odrzuceniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla premiera Tuska, na zaimprowizowanej w Sejmie konferencji prasowej, szef rządu ustosunkował się do ostatnich danych dotyczących tragicznej sytuacji na rynku pracy.

Otóż resort pracy podał szacunkowe dane dotyczące bezrobocia, pochodzące z wojewódzkich urzędów pracy. Wynika z nich, że bezrobocie w lutym wzrosło o kolejne 0,2 punktu procentowego, stopa bezrobocia na koniec miesiąca wyniosła 14,4%, a liczba bezrobotnych urosła do 2,34 mln osób.

Pytany o te dane premier Tusk jak to ma w zwyczaju natychmiast obiecał Polakom, że teraz to on się będzie starał, żeby na koniec 2013 roku, bezrobocie było jednak mniejsze.

Dobrze, że wprawdzie trochę późno, bo aż po 5,5 roku rządzenia ale jednak premier Tusk sobie przypomniał, że jest w Polsce takie zjawisko jak bezrobocie i zadaniem państwa jest jednak ograniczanie jego rozmiarów.

Gwałtowny przyrost liczby bezrobotnych w styczniu i lutym sygnalizują media lokalne (w szczególności w regionach o tradycyjnie wyższym niż średnio w Polsce bezrobociu), na podstawie rozmów z kierownikami Powiatowych Urzędów Pracy (PUP).

Media coraz częściej informują o wręcz szturmie bezrobotnych na urzędy pracy w styczniu i lutym tego roku. W szczególności piszą o tym gazety lokalne, które cytują dane z powiatowych urzędów pracy z całej Polski i w tych regionach gdzie bezrobocie do tej pory było wysokie ale i w tych gdzie było niższe.

Kierownicy Powiatowych PUP, przepytywani na tę okoliczność przez dziennikarzy, informują o wręcz 2-3 krotnym wzroście rejestracji bezrobotnych w stosunku do tego co było pod koniec 2012 roku.

To zjawisko przybrało takie rozmiary, że aby skrócić czas oczekiwania na rejestrację kierują oni do tego zajęcia po kilkunastu dodatkowych pracowników, zabierając ich z innych komórek organizacyjnych swoich urzędów.

Niestety proces gwałtownego wzrostu bezrobocia będzie kontynuowany także w marcu i być może kwietniu tego roku i niestety nie da się tego wytłumaczyć tylko czynnikami sezonowymi.

Takich właśnie tłumaczenia prezentuje nie tylko minister Kosiniak-Kamysz ale także minister Rostowski, który od 3 lat wykorzystuje środki zgromadzone w Funduszu Pracy na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), które co miesiąc publikuje wskaźniki wyprzedzające koniunktury poinformowało, że Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wzrósł w grudniu do 89,3 pkt ( 88,5 pkt w listopadzie) i był to 7 z kolei miesiąc wzrostu tego wskaźnika. Jak poinformowano w lutym także w styczniu mieliśmy do czynienia ze wzrostem tego wskaźnika już 8 miesiąc z rzędu.

Zdaniem ekonomistów BIEC, przyrosty bezrobocia w ostatnich miesiącach są blisko 2- krotnie wyższe od tego, który wynikałby tylko z czynników sezonowych.

Prawo i Sprawiedliwość już od dłuższego czasu alarmuje o coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2012 roku, a następnie w lutym tego roku zorganizowało w Sejmie już drugą i trzecią w ciągu ostatnich miesięcy debatę o problemach rynku pracy.

Do tych debat (podobnie jak tej wcześniejszej zorganizowanej w Ursusie), zaproszono ekspertów z ekonomii i polityki społecznej, przewodniczących największych central związkowych , szefów organizacji pracodawców zasiadających w Komisji Trójstronnej, a także przedstawicieli związków zawodowych tych państwowych przedsiębiorstw, które zapowiedziały zwolnienia grupowe (Poczty Polskiej, PKP, banków).

Postawą debat był Narodowy Program Zatrudnienia (NPZ) przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości.

NPZ, to projekt ustawy razem z projektami 8 rozporządzeń do niej, który przy zastosowaniu wszystkich instrumentów w niej przewidzianych, powinien pozwolić na stworzenie w ciągu najbliższych 10 lat około 1 miliona nowych miejsc pracy.

Może premier Tusk zainteresuje się tym projektem, bo przecież ponad 7 mld zł zamrożonych przez ministra Rostowskiego środków w Funduszu Pracy, mogłoby być przez najbliższe 2-3 doskonałym źródłem jego finansowania.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook