Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk będzie walczył z bezrobociem

10.03.2013

Może premier Tusk zainteresuje się naszym projektem, bo przecież ponad 7 mld zł zamrożonych przez ministra Rostowskiego środków w Funduszu Pracy, mogłoby być przez najbliższe 2-3 doskonałym źródłem jego finansowania - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Zaraz po odrzuceniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla premiera Tuska, na zaimprowizowanej w Sejmie konferencji prasowej, szef rządu ustosunkował się do ostatnich danych dotyczących tragicznej sytuacji na rynku pracy.

Otóż resort pracy podał szacunkowe dane dotyczące bezrobocia, pochodzące z wojewódzkich urzędów pracy. Wynika z nich, że bezrobocie w lutym wzrosło o kolejne 0,2 punktu procentowego, stopa bezrobocia na koniec miesiąca wyniosła 14,4%, a liczba bezrobotnych urosła do 2,34 mln osób.

Pytany o te dane premier Tusk jak to ma w zwyczaju natychmiast obiecał Polakom, że teraz to on się będzie starał, żeby na koniec 2013 roku, bezrobocie było jednak mniejsze.

Dobrze, że wprawdzie trochę późno, bo aż po 5,5 roku rządzenia ale jednak premier Tusk sobie przypomniał, że jest w Polsce takie zjawisko jak bezrobocie i zadaniem państwa jest jednak ograniczanie jego rozmiarów.

Gwałtowny przyrost liczby bezrobotnych w styczniu i lutym sygnalizują media lokalne (w szczególności w regionach o tradycyjnie wyższym niż średnio w Polsce bezrobociu), na podstawie rozmów z kierownikami Powiatowych Urzędów Pracy (PUP).

Media coraz częściej informują o wręcz szturmie bezrobotnych na urzędy pracy w styczniu i lutym tego roku. W szczególności piszą o tym gazety lokalne, które cytują dane z powiatowych urzędów pracy z całej Polski i w tych regionach gdzie bezrobocie do tej pory było wysokie ale i w tych gdzie było niższe.

Kierownicy Powiatowych PUP, przepytywani na tę okoliczność przez dziennikarzy, informują o wręcz 2-3 krotnym wzroście rejestracji bezrobotnych w stosunku do tego co było pod koniec 2012 roku.

To zjawisko przybrało takie rozmiary, że aby skrócić czas oczekiwania na rejestrację kierują oni do tego zajęcia po kilkunastu dodatkowych pracowników, zabierając ich z innych komórek organizacyjnych swoich urzędów.

Niestety proces gwałtownego wzrostu bezrobocia będzie kontynuowany także w marcu i być może kwietniu tego roku i niestety nie da się tego wytłumaczyć tylko czynnikami sezonowymi.

Takich właśnie tłumaczenia prezentuje nie tylko minister Kosiniak-Kamysz ale także minister Rostowski, który od 3 lat wykorzystuje środki zgromadzone w Funduszu Pracy na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), które co miesiąc publikuje wskaźniki wyprzedzające koniunktury poinformowało, że Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wzrósł w grudniu do 89,3 pkt ( 88,5 pkt w listopadzie) i był to 7 z kolei miesiąc wzrostu tego wskaźnika. Jak poinformowano w lutym także w styczniu mieliśmy do czynienia ze wzrostem tego wskaźnika już 8 miesiąc z rzędu.

Zdaniem ekonomistów BIEC, przyrosty bezrobocia w ostatnich miesiącach są blisko 2- krotnie wyższe od tego, który wynikałby tylko z czynników sezonowych.

Prawo i Sprawiedliwość już od dłuższego czasu alarmuje o coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2012 roku, a następnie w lutym tego roku zorganizowało w Sejmie już drugą i trzecią w ciągu ostatnich miesięcy debatę o problemach rynku pracy.

Do tych debat (podobnie jak tej wcześniejszej zorganizowanej w Ursusie), zaproszono ekspertów z ekonomii i polityki społecznej, przewodniczących największych central związkowych , szefów organizacji pracodawców zasiadających w Komisji Trójstronnej, a także przedstawicieli związków zawodowych tych państwowych przedsiębiorstw, które zapowiedziały zwolnienia grupowe (Poczty Polskiej, PKP, banków).

Postawą debat był Narodowy Program Zatrudnienia (NPZ) przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości.

NPZ, to projekt ustawy razem z projektami 8 rozporządzeń do niej, który przy zastosowaniu wszystkich instrumentów w niej przewidzianych, powinien pozwolić na stworzenie w ciągu najbliższych 10 lat około 1 miliona nowych miejsc pracy.

Może premier Tusk zainteresuje się tym projektem, bo przecież ponad 7 mld zł zamrożonych przez ministra Rostowskiego środków w Funduszu Pracy, mogłoby być przez najbliższe 2-3 doskonałym źródłem jego finansowania.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook