Jedynie prawda jest ciekawa


Turzański: Historyczny sukces Polaków na Litwie

15.10.2012

O wyborach na Litwie, dobrym wyniku Polaków oraz skutkach, jakie mogą one mieć dla polskiej mniejszości w tym kraju portal Stefczyk.info rozmawia z Wiesławem Turzańskim, byłym wiceprezesem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Stefczyk.info: Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przekroczy próg wyborczy. Takie są nieoficjalne jeszcze wyniki wyborów na Litwie. O czym to świadczy?

Wiesław Turzański: Na pewno mamy do czynienia z historycznym sukcesem. Do tej pory AWPL była marginalizowana i spychana w narożnik. Mówiono m.in., że ona zajmuje się jedynie sobą i polską mniejszością, że nie zajmuje się sprawami Litwy. Cała lista spraw dotyczących Polaków na Litwie nie została załatwiona, jednak podjęto decyzję, by Akcja rozszerzyła swój przekaz. Ona zaczęła się otwierać, poszerzyła swój program o pomysły, które służą Litwie jako całości i są tak odbierane. Wyniki głosowania pokazują, że ta taktyka jest korzystna, że warto poszerzać swój program.

Jaka będzie obecnie sytuacja AWPL?

Ona może być dobrym języczkiem u wagi dla prowadzenia negocjacji koalicyjnych. Powstanie obecnie pytanie, w jakim kierunku pójdzie Litwa pod przewodnictwem Partii Pracy. Wydaje się, że Akcja może przekroczyć limit 10 posłów w parlamencie. Jeśli tak się stanie, pozycja polityczna partii może być w miarę duża.

To wpłynie na sytuację Polaków na Litwie?

Trudno o tym przesądzać. Sprawa ustawy oświatowej, która została uchwalona już dwa lata temu, pokazała, że jest problem nawet z debatą na temat rozwiązywania problemów Polaków na Litwie. Sądzę, że układanka koalicyjno-sejmowa dopiero się dociera. Dla Polaków to szansa uzyskania silniejszej pozycji oraz możliwość rozwiązania kilku ważnych dla Polaków kwestii. Do tej pory nasze argumenty nie były przyjmowane. A warto zaznaczyć, że pod petycją o zmianę ustawy oświatowej podpisało się 180 tysięcy ludzi. To zostało zbagatelizowane. Strona litewska będzie się obecnie musiała głęboko zastanowić, czy warto współpracować z Polakami, czy też warto się zamykać na nich i nimi straszyć.

Sukces Akcji Wyborczej może skutkować wzrostem agresji wobec Polaków?

Na Litwie są środowiska, które konsekwentnie będą obarczały Polaków wszelkimi problemami widocznymi w kraju. Spodziewam się, że w takich kręgach wyniki wyborów mogą wzmóc tendencje antypolskie. Ostatnie 20 lat prób wybicia się Litwy na niepodległość pokazało, że trudno jest stworzyć w tym kraju jakąś płaszczyznę współpracy między państwem a Polakami tam żyjącymi. Można wymienić całą listę niezałatwionych spraw, całą listę wrogich Polsce decyzji. Widziałem analizę sondaży dotyczących niechęci wobec m.in. Polaków. Niechęć do Polaków sięgała w okolicach 80 procent, a niechęć do Rosjan była na poziomie 20 procent. Podobne badania sprzed blisko dwudziestu lat pokazują dokładnie odwrotne tendencje. Można by więc spytać, co takiego Polska i Polacy zrobili Litwie, że nastroje się tak zmieniły. Wydaje się, że taka zmiana z naszej perspektywy nie jest racjonalna. Ja nie znajduję żadnego uzasadnienia w działaniu Polski dla takiej zmiany.

Litwa jest dla Polski ważna?

Mam wątpliwości, czy przywiązuje się u nas do niej odpowiednio wielką wagę. Wydaje się, że Polska jest zmęczona sytuacją związaną z trudną współpracą polsko-litewską. Nawet zainteresowanie mediów wyborami na Litwie było bardzo nikłe. Niestety wydaje się, że stosunki polsko-litewskie są skazane na kryzys i schowanie do półki spraw historycznych. Trudno mi sobie obecnie wyobrazić jakąś politykę jednoczenia się.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook