Jedynie prawda jest ciekawa


Trzeba zburzyć postsowieckie pomniki

22.09.2013

Utrzymywanie tych obiektów to jest próba zakonserwowania naszej bojaźni, świadomości postsowieckiej, tego lęku, i to zakonserwowania na długi czas. Może na zawsze - mówi o pomniku "czterech śpiących" Piotr Szubarczyk, publicysta i historyk z gdańskiego oddziału IPN, jeden z gości paneli dyskusyjnych podczas V Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.

wPolityce.pl: Nasz portal wspiera ideę, dzięki której pomnik "czterech śpiących" nie wróciłby już na warszawską Pragę. Miałby go zastąpić monument pułkownika Witolda Pileckiego. Co pan uważa o tym pomyśle?

Piotr Szubarczyk: Moim zdaniem wszystkie pomniki w stylu "czterech śpiących" powinny być po prostu wyburzone. To jest trochę tak, jak z uznaniem wyroków za nieważne. Proszę zwrócić uwagę, że na tych pomnikach, a jest ich wiele, są inskrypcje, że "wdzięczne jest społeczeństwo ziemi takiej, siakiej albo owakiej". A ja się pytam, czy naprawdę te monumenty fundowały społeczeństwa? Czy raczej odpowiednie dla miejsca organa, biura polityczne PZPR, wydziały propagandy? To nie są żadne dary społeczeństwa. Poza tym miejsca, gdzie się upamiętnia żołnierzy sowieckich, to są miejsca, gdzie się składa hołd właścicielom dominium sowieckiego w Polsce.

 

A czy nie należy mieć wątpliwości i rzeczywiście burzyć pomniki, które upamiętniają poległych, może nie kochanych, ale jednak zmarłych?

Jest problem z tymi monumentami, pod którymi kryją się szczątki żołnierzy sowieckich, bo niektóre są właśnie tak robione. Ale z drugiej strony... Jak ja patrze na taki obiekt w Tczewie i patrzę na nazwiska tych żołnierze, bo tam wyjątkowo są wypisane, to co czwarte nazwisko jest polskie. To są nasi chłopcy z Kresów, paszportyzowani, wciągnięci siłą do Armii Czerwonej, którzy tam gdzieś w Tczewie, albo pod Tczewem zginęli. Jeśli społeczeństwo ziemi tczewskiej chce ufundować jakiś obiekt upamiętniający śmierć tych ludzi, to społeczeństwo pieczętuje się nie czerwoną gwiazdą tylko znakiem krzyża, prawda? No to niech tam ten znak krzyża postawią. Dlaczego konsul rosyjski w Gdańsku ma mieć coś do powiedzenia na temat monumentu w Tczewie, który wystawiło społeczeństwo ziemi tczewskiej. To brak logiki! Przecież to nie są cmentarze, to są pomniki sowieckiej władzy. Utrzymywanie tych obiektów to jest po prostu próba zakonserwowania naszej bojaźni, świadomości postsowieckiej, tego lęku, zakonserwowania na długi czas. Może na zawsze.

 

Zakonserwowanie chyba rzeczywiście działa, bo głosy sprzeciwu w Warszawie mówią: nie usuwajmy "czterech śpiących", bo ten pomnik już wpisał się w krajobraz tej części warszawskiej Pragi. Co można powiedzieć tak myślącym ludziom?

Pałac Stalina też wrósł w okolicę. I ludzie mówią: jak miałem dziewięć czy dziesięć lat to pojechałem z panią na wycieczkę, wjechaliśmy na najwyższe piętro i oglądaliśmy naszą, piękną Warszawę. To jest infantylizm. Stosunek do komunizmu u wielu ludzi jest uwarunkowany takim mechanizmem, jak u Pawłowa. Byli młodzi, byli zdrowi, z łatwością wstawali rano z łóżka i nic im nie dokuczało. Bo byli młodzi. Więc Polskę sowiecką zapamiętali dobrze. Bo byli młodzi, byli zakochani... Teraz są starzy i dochodzą do wniosku, że ta Polska teraz jest do niczego. Wszystko ich boli. Ale to znowu jest infantylizm.

 

Co zatem można zrobić?

Trzeba tych ludzi wzruszyć, trzeba ich czymś poruszyć. W filmie Arkadiusza Gołębiewskiego "Kwatera Ł" jest taka scena, kiedy młodzi ludzie wynoszą szczątki bohaterów w małych trumienkach, to może wzruszyć. Musimy wykonywać konkretną pracę, ale to jest praca na dłużej. To jest kwestia wznoszenia budowli "Polski niepodległej". Żebyśmy byli dumni, bo to jest kwestia dumy narodowej. My jesteśmy spsieni. My jesteśmy w naszej narodowej dumie upokarzani nieustannie. Podam przykład filmu "Westerplatte"... To jest rozpacz, tu chodziło o to, żeby nas upokorzyć.

 

Czy zatem dobrym, pierwszym impulsem byłaby ta zamiana, symboliczna zamiana "czterech śpiących" na Pileckiego?

Zgadzam się, choć trzeba się liczyć ze zdaniem pani Zofii Pileckiej - Optułowicz, która ma wątpliwości, czy to akurat to miejsce będzie dobre. Kiedy po maju 1990 roku, gdy udało nam się zbudować dobry, myślący po polsku samorząd, nie było problemu z takimi rzeczami. To w ciągu miesiąca byłoby rozwalone i wywiezione. A teraz jest trudniej, a zwłaszcza w Warszawie.

 

Może czas mentalnie wrócić do II RP, która nie miała żadnych watpliwości, czy usuwać symbole panowania zaborców?

Mimo, że II Rzeczpospolita była takim zlepkiem trzech różnych systemów, mimo że ludzie tam też dobrze zapamiętali np. cesarza, mimo, że także jakiej tam resentymenty działały to nie mieli z tym problemu. Dlatego, że mieliśmy silną inteligencję uformowaną w duchu narodowym, mieliśmy inteligencję, która wyrastała z XIX-wiecznego etosu powstańca, mieliśmy inteligencję, która była dumna, która miała pojęcie, że Polska to jest Wielka Rzecz - Święta Sprawa. Nie na darmo wtedy pojawiło się pojęcie Święta Sprawa Niepodległości. Natomiast cała działalność naszych okupantów, zarówno niemieckiego, jaki sowieckiego polegała na tym, żeby zabić naszą inteligencję. Taka była operacja Tannenberg i czymże jest zbrodnia katyńska, jak nie zabijaniem inteligencji. W dołach katyńskich mamy reprezentantów całej przedwojennej nomenklatury zawodowej, wszystkich zawodów, do których wykonywania potrzebne było wyższe wykształcenie. A zabijanie polskiej inteligencji po wojnie? Przecież to się odbywało masowo. Zabijanie lub upokarzanie, zdziadzienie, spsienie... Po 1990 roku nagle zobaczyliśmy, że my nie mamy elit, ale teraz te elity się odbudowują. Między innymi dzięki takim spotkaniom jak festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

Rozmawiał Marcin Wikło

[FOTO: fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook