Jedynie prawda jest ciekawa


"Trzeba walczyć o polskie interesy"

13.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, Janem Krzysztofem Ardanowskim, zasiadającym w komisji rolnictwa.

Stefczyk.info: Komisja Europejska chce, by Polska zwróciła niemal 40 mln euro z unijnych środków. Tym razem poszło o dotacje dla rolników. KE uznaje, że środki były wydatkowane źle oraz zabrakło kontroli. Jak powinniśmy się obecnie zachować?

Jan Krzysztof Ardanowski: Niemal wszystkie kraje, które prowadzą politykę rolną, muszą coś zwracać. Polityka rolna jest tak skomplikowana, że nawet kraje, które są w UE od początku, mają problemy. Również od nich Komisja żąda zwrotów. W obecnej sytuacji Polska powinna bardzo dokładnie dowiedzieć się, czego dotyczą zarzuty KE. Musimy twardo bronić polskiej racji stanu. Nie można działać tak, jak premier Donald Tusk kilka miesięcy temu. Gdy okazało się, że Polska musi coś oddawać, natychmiast zaczął bić się w piersi, mówiąc: tak, to na pewno Polska zawiniła. Mógł wtedy choćby skonsultować sprawę z ministrem Kalembą. To wystarczyło, żeby się dowiedzieć, że Polska żadnych uchybień nie popełniła. Jest polską manierą, że gdy coś przychodzi z Komisji, jest traktowane jak sprawa niepodlegająca dyskusji. Przecież zawsze w takiej sytuacji, szczególnie, gdy dotyczy to spraw wcześniej konsultowanych w Unii, trzeba bronić polskich interesów. Czasem nawet iść na twardy spór przed Trybunał Sprawiedliwości. Nie można od razu kajać się i bić w piersi.

To co powinniśmy najpierw zrobić?

Teraz trzeba czekać na szczegółowe wyjaśnienia Brukseli. Musimy dowiedzieć się, o co chodzi. Nie można przyjmować na siebie winy, a już na pewno nie można - jak Tusk - zwalać wszystkiego na innych. Poprzednio premier od razu próbował obarczyć poprzedników. Szef rządu strzelił wtedy jak kulą w płot. Zawsze trzeba bronić naszego stanowiska. Przecież kierowane przez Polskę skargi do Trybunału kończyły się często korzystnie dla nas. Byłbym więc bardzo ostrożny. Rząd musi bronić interesów Polski, a nie uprawiać politykę miłości do Komisji. Jeszcze dobrze nie usłyszał o co chodzi, a już się kaja. To nieporozumienie.

Komisja może wykorzystywać politycznie takie sytuacje?

Sądzę, że może. Komisja ma przecież ogromny problem ze spięciem budżetu. Zarówno w płatnościach bieżących, jak i w finansach na lata 2014-20 są problemy. Toczy się obecnie bardzo żywy spór w KE dot. budżetu na 2014 rok. Komisji zaczyna drastycznie brakować środków. Mamy więc - i zapewne mieć będziemy - szukanie kozła ofiarnego. Komisja musi szukać sposobu, by coś krajom uszczknąć, wytykając im błędy prawdziwe, czy domniemane. Poza tym Bruksela może w ten sposób naciskać na kraje, być może wygrywając jakieś swoje priorytety przy tej okazji. To może być działanie lobbystyczne, czy wręcz szantażujące. To może być sygnał, że jak kraj będzie działał, jak KE chce, to pieniądze będzie miał. O tym, że takie praktyki są stosowane, świadczy przykład Węgier. Unia szantażuje rząd Orbana, mówiąc, że ma on realizować politykę zgodną z wizją unijną. Wtedy otrzyma środki. To pokazuje, że Unia stosuje sprawę funduszy jako element nacisku na poszczególne kraje.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook