Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: Trzeba skończyć z władzą PO

29.10.2012

Obóz patriotyczny powinien zdefiniować swój plan, trzymać się go i nie pozwolić, żeby gniew był naszym doradcą.

Stefczyk.info: W dziwnych okolicznościach umiera jeden z ważnych i nielicznych świadków katastrofy smoleńskiej. Remigiusz Muś zeznawał m.in., iż wieża mogła zezwalać TU-154 M zejść na wysokość 50 metrów, zeznawał też, że słyszał trzy wybuchy oraz widział Rosjan, którzy już godzinę po katastrofie przemieszczali szczątki wraku. Czy to nie daje do myślenia?

Prof. Andrzej Zybertowicz: Gdyby polskie państwo funkcjonowało normalnie, powołano by specjalny zespół, który sprawdziłby przypadki wszystkich zgonów osób, które były w jakiś sposób związane z wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. Zespół ten działałby przy udziale przedstawicieli opozycji parlamentarnej. Ale ponieważ polskie państwo nie działa normalnie, to tego nie zrobi i będziemy pozostawali w oparach niepewności. A te opary będą instrumentem gry politycznej. Wczoraj dokonałem jednozdaniowego wpisu na Facebooku, który wywołał największe zainteresowanie ze wszystkich do tej pory. Zobaczywszy, jak wiele pełnych gniewu komentarzy ukazało się na portalach po śmierci chorążego Musia, napisałem, że „nie możemy  pozwolić na to, by Oni zarządzali naszym gniewem”. Jeden z dyskutantów zwrócił mi uwagę, że to samo dotyczy strachu. Miał rację. My – obóz niepodległościowy, my - czyli ludzie, którym zależy na prawdzie o Smoleńsku i na prawdzie o tym, jak działa polskie państwo, nie możemy pozwolić na to, żeby ktoś inny zarządzał naszym strachem i naszym gniewem. 

 

Dlaczego to może być takie groźne?

Wydaje się, że obóz niepodległościowy okrzepł na tyle, że potrafimy już przeciwstawić się różnym sposobom zastraszania. Jednak brakuje nam dojrzałości do radzenia sobie z gniewem. A gniew jest najgorszym doradcą. Trafnie napisał jeden z komentatorów na Facebooku: „na gniew przyjdzie pora, gdy ustalimy fakty”. Jeśli jednak będziemy folgować gniewowi zanim ustalimy prawdę, to może on być zagospodarowany przez kogoś innego. Niezależnie od tego czy chorąży Muś zginął w wyniku załamania psychicznego, czy został zamordowany czy może zaszczuty, tak, że targnął się na swoje życie, to wokół jego śmierci oraz innych śmierci osób związanych z katastrofą i śledztwem w jej sprawie, będą wytarzane nastroje, mające odwrócić dobre notowania Prawa i Sprawiedliwości. Już słychać głosy tak zwanych „lemingów”, którzy reagują na wpisy internautów o tym, że musimy zdobyć władzę, poznać prawdę i ukarać winnych. Przestraszone "Lemingi" wskazują, iż nie pozwolą, żeby Prawo i Sprawiedliwość zdobyło władzę. W kontekście stosowanego od katastrofy z premedytacją szumu informacyjnego, nie można wykluczyć, że nasze reakcje na śmierć chorążego Musia będą wykorzystane w celu wywołania histerycznych reakcji na Prawo i Sprawiedliwość. 

 

Czy pana zdaniem taki ważny świadek katastrofy nie powinien mieć ochrony?

Ale co to znaczy ważny? Dla kogo ważny? On nie był ważny dla tych wszystkich ludzi, którzy zajmują się  tworzeniem „dupokrytek”. Dla nich to był problem, a nie ważny świadek. Dla ludzi, którzy nadają ton najważniejszym instytucjom polskiego państwa, to nie jest „ważny świadek” tylko ktoś, kto im przysparza kłopotów. Przecież im chodzi o to, żeby sprawę zaciemnić i zapomnieć.

 

Pana zdaniem mogło to być coś więcej niż zwykłe samobójstwo?

Jako badacz muszę zawiesić intuicję i analizować fakty. Przecież co roku kilka tysięcy Polaków popełnia samobójstwa. Tu trzeba powołać zespół, który zgromadziłby wszystkie materiały ze wszystkich śledztw, dotyczących tych dziwnych zgonów od momentu katastrofy smoleńskiej lub, jak uważają niektórzy, od momentu śmierci dyrektora Grzegorza Michniewicza z Kancelarii Premiera. Należałoby spokojnie przeanalizować czy liczba zgonów w gronie osób,  związanych z katastrofą smoleńską, wskazuje na działanie jakiejś siły sprawczej. Za każdym razem, analizując takie sprawy, wracamy do punktu wyjścia czyli braku pewności związanej z byle jakim prowadzeniem postępowań. Trzeba skończyć z władzą nad Polską ekipy Platformy Obywatelskiej. Przy tej władzy, żadne rozwiązania systemowe nie są możliwe. Premier będzie godzinami wyjaśniał jakiś błąd czy nadużycie sędziego czy policjanta z Opola, ale nie będzie miał czasu na żadne instytucjonalne czy systemowe rozwiązanie. Obóz patriotyczny powinien zdefiniować swój plan, trzymać się go i nie pozwolić, żeby gniew był naszym doradcą.

 

Rozmawiała DLOS

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook