Jedynie prawda jest ciekawa


Piecha: Arłukowicz musi odejść

08.12.2012

Już wkrótce Sejm na wniosek Prawa i Sprawiedliwości będzie głosował nad odwołaniem ministra zdrowia. Wniosek poprze cała opozycja. O batalii o uzdrowienie sytuacji w ochronie zdrowia rozmawiamy z Bolesławem Piechą, posłem PiS, byłym wiceministrem zdrowia.

Właśnie złożyliście wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Proszę powiedzieć, jakie są zarzuty wobec ministra.

Głównym zarzutem jest to, że nie stara się opanować sytuacji w ochronie zdrowia. Ja już nawet nie mówię, aby coś teraz poprawił, bo tego od niego nie wymagamy. Ale aby zahamował wszystko to co powoduje, że sytuacja się pogarsza. Wydłużają się kolejki, nie są przyjmowani pacjenci do leczenia planowego, że nie są wprowadzane jakieś nowe sposoby zarządzania. Absolutny marazm, absolutne bezhołowie . Na naszych oczach ochrona zdrowia rozpada się. Czarę goryczy wypełniła ta kropla, która pozbawiła po raz pierwszy – jak ja pamiętam -  możliwości leczenia planowego dzieci. I to nie tylko w tych sztandarowych instytucjach, ale w wielu klinikach, szpitalach wojewódzkich, powiatowych. Nie może być tak, że artykuł 58 Konstytucji, który mówi o prawie do opieki zdrowotnej i o równym traktowaniu i szczególnie nakazuje ochronę zdrowia dzieci, jest tak ewidentnie łamany.

Reszta opozycji parlamentarnej zapowiedziała już, że poprze wniosek PiS. Jednak koalicja ma wystarczającą liczbę głosów, aby obronić ministra. Pojawiają się więc zarzuty, że jest to działanie stricte propagandowe. Jak by pan odpowiedział na to?

Ja myślę, że tak możemy zawsze mówić. Dobrze by było, aby ci którzy nie pamiętają, cofnęli się do przeszłości. Opozycja ma niewiele możliwości. Może apelować, może zgłaszać poprawki, wnioski, ale może też żądać ustąpienia polityków rządzących. Natomiast wypowiedź premiera Donalda Tuska (w kontekście sytuacji w ochronie zdrowia – przyp. red.), że „zawsze tak było” jest całkowicie nieodpowiedzialna. Jeśli coś było, to przecież nie znaczy, że tak musi wciąż być i to bagatelizować. Mam wrażenie, że premier Tusk jest oderwany od rzeczywistości i racjonalizuje rzeczywistość poprzez minimalizowanie skutków. Otóż nie zawsze – panie premierze – tak było. A już na pewno ja nie przypominam sobie – a pracuję w służbie zdrowia już kilkadziesiąt lat – aby chore dziecko było wyrzucane lub zamykano mu przed nosem drzwi do planowego zabiegu czy leczenia, bo to dla tego dziecka i jego rodziny nie jest bułką z masłem, ale ogromnym stresem. Po drugie myślę, że koalicja rządowa sama sobie wystawi rachunek jeżeli będzie bronić ministra Arłukowicza. Przecież doskonale wszyscy wiedzą – a takie opinie pochodzą też od jego towarzyszy partyjnych, jest on wyjątkowo nieudolnym ministrem. Kwintesencja jego osoby zawarta jest w wypowiedzi jego byłego współpracownika, zwolnionego niedawno dyrektora warszawskiego Instytutu Reumatologii, a przedtem wiceministra zdrowia wj ego urzędzie, dr. Andrzeja Władarczyka, który powiedział, że tak złego ministra od czasu transformacji ustrojowej nie widział i nie miał okazji współpracować. Arłukowicza trzeba wymienić. Trzeba uspokoić sytuację. Nie wreszcie ktoś, a tym „ktosiem” na pewno nie jest minister Arłukowicz, przedstawi wreszcie jakąś prognozę i program opanowania sytuacji.

Arytmetyka sejmowa jest jednak nieubłagana i można założyć, że minister Arłukowicz pozostanie na stanowisku. Jakie są więc dalsze plany największej partii opozycyjnej?

Konsekwentnie będziemy realizować swoje plany. Arłukowicz do perfekcji doprowadził publiczne, mocno uwiarygodnione mijanie się z prawdą. Nigdy nie powiedział prawdy o systemie ochrony zdrowia, natomiast sprawia wrażenie jakby się na wszystkim znał. Jest wyjątkowym ignorantem. Dalej będziemy patrzeć mu na ręce i dalej będziemy zgłaszali swoje inicjatywy. Na pewno zgłosimy projekt ustawy o opiece nad matką i dzieckiem, bo widać że ustawowo trzeba zmobilizować rząd do realizowania tego. No i będziemy też przygotowany projekt działań chroniących placówki przed przymusowym komercjalizowaniem, przed grabierzą majątku publicznego.

ROZM: Slaw

[FOTO: PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook