Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Trzeba patrzeć władzy na ręce

14.11.2011

Łukasz Warzecha, komentator dziennika „Fakt” zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info, że są dwie możliwości: cała sprawa związana z wydarzeniami 11 listopada rozmyje się, albo władza ograniczy możliwość manifestowania społeczeństwu. Nasz rozmówca wskazuje, że oba scenariusze zdają się być prawdopodobne. – Jest zbyt wcześnie, by przesądzać, w którą stronę pójdzie rozwiązanie tej sprawy – zaznacza dziennikarz.

Za pierwszą możliwości przemawia doświadczenie wcześniejszych zapowiedzi rządu. – Jeśli przypomnijmy sobie na przykład sprawę dopalaczy, czy zmian dotyczących pedofilów, to raczej nie spodziewam się żadnych rozstrzygnięć w tej sprawie. Znów wszyscy się „napną”, będą mieli dużo pomysłów na zmiany, a potem nic z tego nie wyjdzie, a nawet jeśli wyjdzie, to będą to kosmetyczne zmiany, które niewiele wniosą – uważa Warzecha.

Dziennikarz wskazuje, że druga możliwość jest gorsza. - Możemy mieć do czynienia z ograniczeniem wolności słowa. Tym będą skutkować ułatwienia pacyfikowania odruchów społecznego niezadowolenia. Mamy w tej sprawie niepokojące sygnały. Mówi się o możliwości rozwiązania już trwającej manifestacji, co może mieć daleko idące konsekwencje dla osób biorących udział w takim zgromadzeniu. Słyszałem również o zasadzie, kto pierwszy ten lepszy. To miałoby pomóc uniknąć kolidowania kilku manifestacji – mówi Warzecha.

Dziennikarz przypomina jednak, że już obecnie władza może zakazać manifestacji. - Ustawa o zgromadzeniach mówi, że władza ma prawo odmówić rejestracji, jeśli zgromadzenie może sprowadzić zagrożenie. W przypadku wiecu, który był blokadą Marszu Niepodległości, sprawa była ewidentna – wiadomo było, że może być niebezpiecznie. Władze Warszawy mogły spokojnie odmówić wydania zgody na manifestacje przeciwników Marszu. Nie przekonują mnie tłumaczenia, że nie zrobiono tego, żeby nie przegrać procesów. Rolą władz jest zaryzykowanie procesu. Jeśli były powody, by odmówić rejestracji, należało to zrobić – twierdzi nasz rozmówca.

Zdaniem publicysty zapowiedź zmian w prawie to przykład „magicznego myślenia”. - Moim zdaniem to nie w przepisach jest istota rozwiązania problemu. Może być dobry przepis, ale fatalna władza, co powoduje, że wszystko źle działa. Mogą być również złe przepisy, ale dobra władza, która sobie dobrze radzi. W zapowiedzi zmian widzę przekonanie, że po nowelizacji problem sam się rozwiąże – tłumaczy dziennikarz. Zaznacza, że w tej sprawie należy działać bardzo ostrożnie, a kontrola opinii publicznej musi byś silna. – Tu chodzi o wolność słowa. Rząd może chcieć utrudnić społeczeństwu możliwość manifestowania. Tę sprawę trzeba monitorować. Trzeba patrzeć na nią, gdy projekt nowelizacji trafi już do Sejmu.

saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook