Jedynie prawda jest ciekawa

Trump dobrze opisał wartości ważne dla Polaków

06.07.2017

Dziękuję prezydentowi USA jako Polak, patriota i kombatant – podkreślił weteran Armii Krajowej. Stanisław Krakowski wyraził uznanie dla wiedzy amerykańskiego prezydenta o historii Polski: "Donald Trump, zapewne dzięki swoim doradcom, posiada naprawdę godne podziwu wiadomości o Polsce".

"Chylę czoła przed wiedzą historyczną prezydenta, ale także dziękuję, że oddał hołd naszym bohaterom na przestrzeni dziejów, zwłaszcza tym z początku XX wieku, dzięki którym nasza ojczyzna w 1918 roku odzyskała niepodległość" – powiedział Krakowski.

Przypomniał też słowa Trumpa o walkach podczas powstania warszawskiego. Prezydent USA podkreślił, że wola obrońców Alej Jerozolimskich nigdy nie osłabła i do końca dni powstania to kruche przejście nigdy się nie poddało, było utrzymane przez Polaków. Weteran AK potwierdził, że Aleje Jerozolimskie były tą arterią, która łączyła Warszawę i dlatego powstańcy warszawscy bronili jej do ostatniego naboju przed Niemcami.

"Naprawdę jestem pod wrażeniem wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa. Mogę mu tylko podziękować jako skromny kombatant i Polak. Tej niepodległości, o której mówił Pan Prezydent Trump, broniliśmy w okresie drugiej wojny światowej przede wszystkim dzięki temu, że kręgosłup patriotyczny pokolenia Kolumbów został ukształtowany w okresie dwudziestolecia międzywojennego" – dodał były żołnierz AK. Kombatant zaznaczył też, że to dzięki pamięci o postawach patriotycznych z okresu wojny Polska odzyskała niepodległość w 1989 r. .

Weteran Armii Krajowej podkreślił też, że mimo bolesnych historycznych doświadczeń Polacy mogą wierzyć gwarancjom USA dotyczącym obrony Polski. "Zakładam, że artykuł 5, na który powołał się prezydent Trump, będzie rzeczywiście ściśle przestrzegany przez sygnatariuszy układu. Wychodzi on z założenia, że jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. To oznacza, że możemy wspólnie budować naszą przyszłość, ale na bazie tych wartości, o których mówił prezydent USA" - podsumował Krakowski.

PAP/MBB

Fot. PAP/Paweł Supernak

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook