Jedynie prawda jest ciekawa


Trudny rok dla gospodarki

03.01.2013

Wszystko wskazuje na to, że rok 2013 będzie rokiem w którym Polska wpadnie w koleiny Grecji. Gdy piszę te słowa mamy dopiero 3 stycznia, a analitycy i ekonomiści już przytaczają coraz bardziej alarmujące dane.

Rzeczywistość gospodarcza jest dla Polski bezlitosna. Bezrobocie galopuje – Wskaźnik Rynku Pracy który informuje z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia wzrósł w grudniu 2012 r. do 89,3 pkt z 88,5 pkt w poprzednim miesiącu. To oznacza, że sytuacja na rynku pracy od stycznia będzie się tylko pogarszać. Miesiące zimowe charakteryzują się wzrostem bezrobocia, to prawda, jednak nie możemy zapomnieć o coraz większej emigracji – może się okazać, że początek miesięcy prac sezonowych nie przyniesie poprawy ze względu na brak pracowników. Ci będą już dawno przebywać za granicą.

Z innych wiadomości – dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. To oznacza, że dwa miliony naszych rodaków nie ma finansowych możliwości zrealizować swoich podstawowych potrzeb biologicznych – nie stać ich na jedzenie, opłacenie rachunków za wodę, prąd. Polityka prorodzinna, o czym pisze dziś Cezary Mech, praktycznie nie istnieje. Przedsiębiorstwa upadają i to masowo, coraz bardziej rozkręcając spiralę bezrobocia.

Jednocześnie mamy do czynienia z całkowitą katastrofą jeśli chodzi o podstawowe zadania, które spoczywają na ramionach państwa – na przykład infrastruktura kolejowa – katastrofa Kolei Śląskich jest tu wyjątkowo jaskrawym przykładem. O statystyce wypadków kolejowych już nawet nie wspominam – dodam tylko, że jakiś pociąg wykoleja się w Polsce średnio raz dziennie. Być może już wkrótce podróż koleją będzie bardziej niebezpieczna niż podróż samochodem.

To może czas przerzucić się na transport lotniczy? Bardzo chętnie, tylko, że w Polsce wystarczy byle mgiełka by sparaliżować lotniska w połowie kraju. Mam na myśli oczywiście te lotniska ze sprawnymi lądowiskami.

Giełda! Na giełdzie przecież wciąż optymizm i wzrosty, prawda? Prawda – jednak na jak długo starczy tego optymizmu?

Premier Donald Tusk uspokaja nas na Twitterze stwierdzając, że rok 2013 nie będzie tak zły jak twierdzą pesymiści. Przypominam premierowi, że pesymista to dobrze poinformowany optymista – może popatrzył nie na te słupki co trzeba?

Ale ja też zachęcę Polaków do optymizmu i działania. Pierwsza dobra wiadomość jest taka, że być może premierowi nie uda się wylecieć przez paraliżujące lotniska mgły na nowe, ciepłe stanowisko w Brukseli i będziemy mogli już wkrótce sobie z nim bardzo poważnie porozmawiać. Druga dobra wiadomość jest taka, że mamy na gospodarkę o wiele większy wpływ, niż może nam się wydawać, bo gospodarka to nie lokomotywa, ciągnąca za sobą ciężkie, bezwolne wagony, lecz mrowisko, w którym to każdy z nas drąży własne drogi i ścieżki, mniej lub bardziej skutecznie, ale po swojemu.

Możemy pomóc polskiej gospodarce, a więc pomóc sobie – pisałem o tym już wcześniej, piszę i teraz – wspierajmy Polski kapitał, przemysł, polskie przedsiębiorstwa. Kupujmy polskie produkty, żywność, niech będzie, że nawet polskie książki. Niech rok 2013 nie będzie rokiem kryzysu naszej gospodarki, bezrobocia, rosnącej biedy i entropii całego państwa, lecz rokiem szansy, którą wykorzystamy. Ogłośmy go Rokiem Wspierania Polskiego Kapitału. Ładna nazwa, prawda? Też mi się podoba.

Polska gospodarka to nasza wspólna sprawa – pomagając jej, pomagamy sami sobie.   

Arkady Saulski, wGospodarce.pl

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook