Jedynie prawda jest ciekawa


Trudno godzić interesy wspólnoty z "kultem jednostki"

15.09.2013

Wspólnota budzi dobre skojarzenia, szczególnie w połączeniu z „dobrem wspólnym” - pisze na łamach "Gościa Niedzielnego" dr Barbara Fedyszak - Radziejowska.

Socjolog zwraca uwagę, że bardzo często interesy wspólnoty są sprzeczne z tymi indywidualnym, dlatego też budowanie wspólnoty jest takie trudne.

"Spór o zakres zobowiązań jednostki wobec innych i wymagań, które wspólnota może stawiać jednostce, jest równie stary, co nierozwiązywalny. W praktyce to my, obywatele, decydujemy o granicach naszych zobowiązań wobec wspólnoty. Nie jest dzisiaj łatwo godzić myślenie wspólnotowe z „kultem jednostek” wyzwolonych z ograniczeń i domagających się coraz większej autonomii dla „własnych” norm i „własnych” tożsamości. Nawet płeć przestaje być źródłem zobowiązań, gdy nauka i edukacja oferuje młodemu pokoleniu indywidualistyczną perspektywę: w miejsce kobiecej i męskiej tożsamości płci dowolnie wybierana „orientacja” "- zwraca uwagę socjolog. Dr Fedyszak-Radziejkowska zaznacza, że ciągnie to za sobą zagrożenia.

"Tym samym nawet rodzina, pierwsza i najważniejsza wspólnota, zdaje się poważnie zagrożona. Nic dziwnego, że podobnie jest ze wspólnotą narodową, złożoną z ludzi o odmiennych poglądach i interesach. (...) Pozornie – wspólnoty nie mają w III RP jawnych przeciwników. W praktyce życia społecznego – widać wyraźnie skutki ich działalności. (...) Troska o dobro wspólne, o narodową wspólnotę Polaków to konkret, a nie tylko piękna deklaracja. To, czy przejawia się w rozwiązaniach przyjętych dla wielodzietnych rodzin, ludzi starszych, chorych, bezrobotnych i młodych pokoleń. W normalnych, europejskich państwach wiarygodność stosunku do własnej wspólnoty narodowej mierzą systemy ubezpieczeń emerytalnych, kondycja służby zdrowia, system edukacji, pozycja związków zawodowych czy polityka tworzenia miejsc pracy we własnym kraju, a nie na emigracji."

Socjolog podkreśla, że słabnące poczucie wspólnoty narodowej będzie skutkowało wyborem emigracji przez Polaków - w imię indywidualnych interesów. Może to także skutkować osłabianiem pozycji Polski na arenie międzynarodowej: "Także akceptację dla przekazania kompetencji decyzyjnych silniejszym i lepiej zarządzanym państwom. Niemożliwe? A jednak taką decyzję podjęła swojego czasu znaczna część polskich elit, akceptując rozbiór Rzeczypospolitej."

Dr Fedyszak - Radziejowska powolny rozpad więzi wspólnoty narodowej argumentuje nie tylko odejściem od nauki historii i patriotyzmu, lecz także, np. reformą emerytalną - która pozbawia młodego pokolenia odpowiedzialności za swoich rodziców i dziadków, będących na emeryturze.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,gosc.pl

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook