Jedynie prawda jest ciekawa


Trudno dziwić się Francuzom

24.01.2012

Trwają ostatnie przetargi w sprawie konstrukcji tzw. paktu fiskalnego - a więc umowy międzyrządowej, która ma być lekarstwem na unijne problemy z zadłużeniem.

Wczoraj w Brukseli odbyła się debata ministrów finansów na temat projektu. Polska, która podpisanie paktu wciąż rozważa, zabiega o uczestnictwo w spotkaniach choćby na prawach obserwatora. Najnowszy projekt paktu nie spełnia jednak nawet tego, skromnego postulatu. Daje on co prawda możliwość udziału w spotkaniach państwom spoza strefy, ale tylko "na zaproszenie przewodniczącego szczytów euro", "kiedy uzna on to za stosowne i przynajmniej raz w roku". 

Komentując negocjacje, minister Jacek Rostowski powiedział dziennikarzom: 

To naprawdę nie jest tylko polski postulat. To był może polski pomysł, ale do tego pomysłu przyłączyło się bardzo, bardzo wiele państw. (...) Wszystkie kraje, które są spoza i niektóre (...)w euro aktywnie mówiły i popierały. Był tylko jeden głos przeciwko. 

Rostowski nie sprecyzował, o jaki kraj chodzi, ale dotychczas o organizację szczytów strefy euro wyłącznie w gronie jej członków otwarcie zabiegała Francja.

Można zapytać: dlaczego Francja nam to robi? Niemcy i owszem, chciałyby nas zaprosić do stołu, inne kraje też, a Francuzi się sprzeciwiają. Jaki mają w tym interes, by nas blokować, skoro chcemy podpisać pakt fiskalny, tym samym przyjmując surowe reguły budżetowe?

Odpowiedź jest prosta: Francja widzi, że zapraszając Polskę do stołu, wzmocni pozycję Niemiec, które zyskają - by rzecz ująć łagodnie - potulnego poplecznika. Bo od czasu przejęcia władzy przez Donalda Tuska polska polityka zagraniczna skutecznie sprawia wrażenie polityki podporządkowanej, w najważniejszych wymiarach, Berlinowi. Choćby rezygnacja z przewodzenia Europie Środkowej, choćby wycofanie się z aktywnej poliytki wschodniej. 

Taki sens - wzmacniania Niemiec - miało też przemówienie Radosława Sikorskiego w Berlinie, w którym wzywał Niemcy do przejęcia przywództwa w Europie. Dla słabszej Francji, desperacko walczącej o utrzymanie równego partnerstwa z Niemcami, przemówienie szefa polskiego MSZ musiało być nieprzyjemne. Tym bardziej, że Sikorski powiedział to, czego z racji historycznych powiedzieć nie może sam Berlin. 

Teraz premier Tusk usiłuje sprawiać wrażenie, że szuka nowych sojuszników, że próbuje się "postawić". Nikt jednak polskiemu premierowi w tej kwestii nie wierzy. Nikt nie zaryzykuje gry przeciwko wielkim pod tak niepewnym przywództwem. A i Francuzi nie dadzą się nabrać. Wiedzą, że w kluczowych sprawach Warszawa pójdzie starym kursem - z Berlinem. 

Tak oto widzimy jak postawienie wszystko na jedną kartę, jak liczenie na nagrodę za posłuszeństwo, obraca się przeciwko Polsce.  I tak to się musiało skończyć. Gdy wyzbywasz się wszystkich kart, gdy sam rezygnujesz z większości sojuszników, w końcu zostajesz z niczym. To jest polityka prowadząca donikąd. Najwyższy czas ją zmienić. 

A Berlin idzie dalej. Wczoraj Angela Merkel w wystąpieniu w niemieckiej Fundacji im. Konrada Adenauera powiedziała: 

Przez wiele lat po wprowadzeniu euro nie mówiono o unii politycznej. Dziś ta dyskusja powraca z wielką siłą. Moim zdaniem politycznym zadaniem na najbliższe lata będzie właśnie postęp na drodze w kierunku unii politycznej.  

"Unia polityczna" to faktycznie federacja. Władzę w jeszcze większym stopniu przejmie pozbawiona mandatu demokratycznego unijna biurokracja. Kompetencje rządów narodowych zostaną radykalnie zredukowane. No, być może z wyjątkiem jednego rządu.

Jacek Karnowski 

[Fot. Ministrowie finansów: Niemiec - Wolfgang Schaeuble, Jacek Rostowski, Francji - Francois Baroin i Wielkiej Brytanii - George Osborne, PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook