Jedynie prawda jest ciekawa


Trucizna ma przestać być trucizną... od prac legislacyjnych

19.01.2015

Jeśli rozumienie rzeczywistości przez panią premier jest w innych kwestiach podobne do tego, które wykazuje wokół sprawy wczesnoporonnego specyfiku EllaOne, to albo jest marionetką, która przekręca wyuczone zdania podane przez sztab PR (i dlatego tak to śmiesznie wygląda), albo rzeczywiście niewiele rozumie.

Nie chodzi tu nawet o kwestie moralne, bo te są dla Kopacz abstrakcją, ale zwykłą logikę i oczywiste fakty.

Premier Ewa Kopacz powiedziała (relacja PAP 18.01.2015), że „trwają prace legislacyjne nad gwarancjami bezpieczeństwa dla pacjentek oraz ograniczeniem dostępności pigułki ellaOne dla nieletnich”. Według tej relacji uzgodniono, że zespół w MZ wraz z Rządowym Centrum Legislacji wypracuje wszelkiego rodzaju zabezpieczenia prawne, które będą dawały gwarancję bezpieczeństwa pacjentkom, oraz które ograniczą dostępność "pigułki dzień po", by nie mogły kupować jej 10- czy 13-latki. Będzie to na tyle bezpieczne, że dorosła osoba, będzie mogła podjąć świadomą, dorosłą decyzję, za którą bierze odpowiedzialność - wyjaśniła.

Trudno pojąć jak od samych „prac legislacyjnych” czy nawet ich wyniku w postaci stosu papieru lub kosmetycznych rozporządzeń, trucizna przestanie być trucizną i nabierze „gwarancji bezpieczeństwa”? To jakaś magia, którą uprawia Ewa Kopacz, nie mając przy tym woli podjęcia jedynego właściwego rozwiązania – wycofania z obrotu w Polsce tego środka poronnego. Tak, nie powinien być on dostępny nawet na receptę. I o ten krok dalej właśnie teraz poszedłby premier z klasą. Ale pani premier gorączkowo szukająca niegdyś szpitala, w którym możnaby zabić poczęte dziecko „Agaty”, nie pójdzie tą drogą.

W drugiej części relacji PAP wyczuwam natomiast cynizm (!), bo równie dobrze możnaby wprowadzić ograniczenia, zgodnie z którymi poronnego preparatu nie mogłyby kupować niemowlaki. Czy wobec tego nie liczy się już dobro 14-, 15-, 16-, 17-, 18-, czy 25- lub 30- i 40-latek? Trudno mówić o ich „świadomych decyzjach”, jeśli podbudowane będą brakiem krytycyzmu pochodzącym od samych przedstawicieli rządu. Co do odpowiedzialności, to pani premier nie wspomniała, że koszty powikłań zdrowotnych tych „dorosłych decyzji” spadną na całe społeczeństwo, ale tu znów zamiast myślenia całościowego wychodzi na jaw egoistyczny indywidualizm. No cóż, skutkować będzie on nie tylko tym, że wenerolodzy będą mieli pełne ręce roboty... Powikłań starczy dla wszystkich specjalistów. Również niemoralny biznes in vitro (nota bene finansowany z naszych pieniędzy przez Ministerstwo Zdrowia) już zaciera ręce.

Odpowiedź pani Kopacz na uwagę, że są różne opinie lekarskie dotyczące tego, czy pigułka ta jest bezpieczna dla pacjentek, według których "na pewno skoro została dopuszczona do sprzedaży w Europie, musiała przejść wszystkie procedury" - być może również została podyktowana przez sztab PR. I niekoniecznie oznacza ona, że pani premier struga nią wariata, jak wydawać by się mogło ludziom obeznanym w kwestiach bioetyki i medycyny. Znana jest im przecież wartość zaleceń UE, promującej „bezpieczną” aborcję... jako „prawo człowieka”. Przysłowiowa masa, do której widocznie zwraca się pani premier, być może właśnie taką odpowiedź łatwo kupi - według oceny speców od pijaru. A jeśli tak, to znak dla nas, że wciąż zbyt mało akcji edukacyjnych i wychowawczych. Zwłaszcza teraz gdy Komisja Europejska wbija sztylet państwom Europy, musimy zewrzeć szyki i zastanowić się również jak wspomóc aptekarzy, na których różne tvn-y już ostrzą obiektywy.

Andrzej Lewandowicz

Autor jest lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych oraz doktorem habilitowanym nauk chemicznych.

Tekst ukazał się na stronach Fundacji Pro-Prawo do Życia

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook