Jedynie prawda jest ciekawa


Trójkoalicja PO-PSL-Ruch Palikota dopięła swego

12.05.2012

Wczoraj po blisko 8 godzinach głosowań koalicja PO-PSL wspierana przez posłów z klubu Palikota przeforsowała dwie ustawy emerytalne, tę o podwyższeniu wieku emerytalnego mężczyzn o 2 lata, kobiet o 7 lat, a kobiet pracujących w gospodarstwach rolnych aż o lat 12, a także ustawę o emeryturach mundurowych.

Wszystkie poprawki, a także liczne wnioski mniejszości złożone przez opozycję zarówno PiS, SLD jak i Solidarną Polskę, zostały bez żadnych skrupułów odrzucone, więc ustawy zostały przyjęte dokładnie w takiej wersji jak chciał rząd.

Teraz przekazane zostaną one do Senatu, a ten jeżeli wprowadzi jakieś poprawki to tylko o charakterze legislacyjnym, te zostaną przyjęte na następnej sesji Sejmu pod koniec maja, prezydent Komorowski podpisze ustawy natychmiast i będziemy mieli nowe prawo emerytalne przed Euro 2012.

Rząd z rozmysłem forsował takie rozwiązanie zakładając, że mistrzostwa Europy w piłce nożnej i związane z nimi emocje odsuną na dalszy plan zainteresowanie ustawami emerytalnymi, a po mistrzostwach wszystko rozejdzie się po kościach.

Rachuby Tuska i jego PR-owców, że tak właśnie się stanie, po wczorajszym dniu wydają się jednak mocno przesadzone, widać wyraźnie, że związek zawodowy Solidarność zamierza walczyć o zablokowanie tych ustaw, jeszcze długo.

Zresztą rządzący z jednej strony sygnalizują chęć rozmowy ze związkowcami z Solidarności, (Tusk nawet przerwał na ponad godzinę obrady Rady Ministrów, żeby w ostatni wtorek spotkać się z Piotrem Dudą w Kancelarii Premiera i odebrać od niego przygotowane przez Związek projekty ustaw) z drugiej strony swoją arogancją prowokują związek do protestów.

Najpierw zignorowali ponad 2 mln podpisów zebranych przez Solidarność w sprawie referendum dotyczącego podwyższenia wieku emerytalnego, a wczoraj Marszałek Kopacz swoją decyzją, zablokowała możliwość przebywania na galerii Sejmu 11 osób z prezydium Komisji Krajowej Solidarności.

Związkowcy chcieli się przysłuchiwać debacie jaka z reguły odbywa się przy głosowaniu licznych poprawek szczególnie w przypadku projektów ustaw, które będą oddziaływały aż na blisko 16 mln pracujących Polaków oraz blisko 300 tysięcy tych, którzy znajdują się w służbach mundurowych.

Marszałek Kopacz poinformowała posłów, że nie pozwoli wejść związkowcom na sejmową galerię i mimo licznych wniosków posłów opozycji w tej sprawie tak już pozostało do końca wczorajszych głosowań.

Był to jedyny przypadek w ostatnich latach kiedy to związkowcy nie mogą wejść do Sejmu w sytuacji kiedy głosowane jest w nim prawo godzące bardzo mocno w interesy pracownicze. Zresztą takie potraktowanie przedstawicieli Solidarności, zaowocowało później zablokowaniem wyjścia posłów z Sejmu, po zakończonych obradach aż do godziny 18-stej.

Na liczne pytania posłów ministrowie rządu Tuska praktycznie nie odpowiadali. Sam zadawałem aż trzy takie pytania. Pierwsze do ministra finansów w sprawie oszczędności budżetowych wynikających ze skrócenia czasu wypłacania emerytur poszczególnym świadczeniobiorcom wg szacunków tylko w roku 2014 wyniosą one 2 mld zł w 2015 już prawie 4 mld zł i będą w tym tempie dalej rosły.

Drugie do ministra pracy o dodatkowe koszty wydatków na żłobki i przedszkola w sytuacji kiedy babcie i dziadkowie nie będą mogli zajmować się wnukami ale także na domy pomocy społecznej i domy dla ludzi starszych w sytuacji kiedy dzieci nie będą się mogły zajmować swoimi starymi rodzicami.

Wreszcie trzecie do ministra spraw wewnętrznych o to czy chce sprowokować strajk włoski służb celnych na naszych granicach w szczególności na granicy z Ukrainą i tym samym doprowadzić do skandalu podczas Euro 2012. Chodzi o nieuwzględnienie służby celnej w mundurowych rozwiązaniach emerytalnych mimo tego, że w kampanii wyborczej Tusk to celnikom obiecał.

Tylko ten ostatni odpowiedział, że się tego nie obawia, choć celnicy taki rodzaj protestu właśnie rozpoczęli i będą go przez nadchodzący miesiąc nasilać.

Tak więc wprawdzie trójkoalicja PO-PSL-Ruch Palikota dopięła swego, ale ustawy emerytalne trafią jeszcze do Trybunału Konstytucyjnego (złożymy taki wniosek zaraz po ich podpisaniu przez prezydenta) a już po wygranych przez PiS w 2015 roku wyborach parlamentarnych, zwyczajnie trafią do kosza.

Zdajemy sobie sprawę, że polski system emerytalny wymaga naprawy ale trzeba ją zacząć od zaproponowania swobody, jeżeli chodzi o wiek emerytalny (pracują dalej ponad obecny wiek emerytalny tylko ci, którzy chcą i mogą), swobody wyboru sposobu oszczędzania na emeryturę (ZUS czy OFE), pełnego „ozusowania” wszystkich rodzajów umów o pracę, wsparcia dla rynku pracy szczególnie młodych ludzi, natychmiastowego silnego wsparcia dla rodzin z dziećmi, wreszcie wsparcia dla nabywania, wynajmu mieszkań przez młode rodziny.

Tylko pakiet takich rozwiązań w dłuższym czasie da szansę poprawy sytuacji w systemie emerytalnym inaczej będzie on trwale niewydolny.

 Zbigniew Kuźmiuk

[fot. PAP / L. Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook