Jedynie prawda jest ciekawa


Towarzysze KOD. "wSieci" rozszyfrowuje "obrońców demokracji"

20.06.2016

Marek Pyza i Marcin Wikło o zaskakującym obliczu KOD... Polecamy!

TOWARZYSZE KOD – „wSieci” rozszyfrowuje ikony Komitetu Obrony Demokracji

Wolność i demokrację odmieniają przez wszystkie przypadki. Ale sami dużą część życia poświęcili na podtrzymywanie demokracji… ludowej. Kto? Ikony i zwolennicy KOD , wokół którego coraz śmielej krążą trupy z peerelowskiej szafy – piszą Marek Pyza oraz Marcin Wikło na łamach nowego wydania „wSieci”.

Dziennikarze w artykule rozszyfrowują zwolenników KOD. Wskazują, że jest to […] część nomenklatury, która po 1989 r. udaje budowniczych (socjal)demokracji – i lewicową część peerelowskiej opozycji, zawsze skłonną do aliansów z przechrzczonymi działaczami PZPR. Tzw. udecja w III RP zawsze formalizowała się w jakiejś politycznej strukturze. Zaczęło się od ROAD (Ruch Obywatelski Akcji Demokratycznej), którego członkiem założycielem był Mateusz Kijowski.

Marek Pyza i Marcin Wikło piszą m.in. o Marku Barańskim, prezenterze Dziennika Telewizyjnego TVP z czasu stanu wojennego, współzałożycielu tygodnika „Nie” i byłym redaktorze naczelnym „Trybuny”: Kanał TVP Historia co jakiś czas przypomina stare wydania DTV, w których znajdujemy jego felietony – piszą dziennikarze i przypominają m.in. materiał 12 czerwca 1984 r.: Jest w nim mowa o tym, że „Służba Bezpieczeństwa zatrzymała członka tzw. Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej »Solidarność« Bogdana Lisa”. Barański z satysfakcją stwierdza, że przy opozycjoniście znaleziono list ze Stanów Zjednoczonych. Jego treść ma być dowodem na spisek i zepsucie polskich związkowców. Dowodził, że w zamian za antyrządowe manifestacje będą chcieli uzyskać pomoc z Zachodu, rzecz jasna wyrażoną w twardej walucie. Autorzy artykuł zastanawiają się także: Ciekawe, dlaczego akurat gwiazdy telewizji PRL poczuły taką miętę do KOD? Inny prezenter „Dziennika Telewizyjnego”, Marek Tumanowicz, postanowił publicznie wyrazić poparcie dla Komitetu, który wtedy akurat protestował przeciwko zmianom w telewizji publicznej. Człowiek, który wymyślił, by prezenterzy w stanie wojennym byli umundurowani, napisał na FB: „Wyrzucają wartościowych dziennikarzy, zastępując ich miernotami. Wiadomo – miernota jest posłuszna […]”.

Dziennikarze przypominają także wydarzenia związane z innym sympatykiem KOD – Aleksandrem Kwaśniewskim. Pamiętamy jeszcze sprawę wykształcenia Kwaśniewskiego? On sam i jego sztab wielokrotnie zarzekali się w kampanii, że były peerelowski minister jest magistrem. Dziennikarze ustalili co innego, a rektor Uniwersytetu Gdańskiego przyznał, że Kwaśniewski został skreślony z listy studentów po trzecim roku. […] Sprawa ostatecznie trafiła do Sądu Najwyższego, który potwierdził: kandydat zakończył studia na czwartym roku, informacje w zgłoszeniu kandydatury były nieprawdziwe – wyborcy zostali oszukani. Ale SN orzekł również: „wykształcenie kandydata było istotnym elementem kształtowania preferencji wyborczych. Jednakże żadne badania nie formułowały tezy, iż chodzi w tym zakresie o wykształcenie wyższe. Zasadniczo pojęcie wykształcenia było odnoszone do posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych, kompetencji”. Pod tym idiotyzmem, kpiącym z zasad demokracji i praworządności podpisało się 12 sędziów.

Autorzy zauważają także, […] że byli funkcjonariusze służb specjalnych PRL to kolejna grupa, którą z „obrońcami demokracji” wiąże wspólny wróg, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Zajadłość jednych i drugich może być jeszcze większa po tym, jak przeforsowano ustawę obniżającą emerytury byłym esbekom. […] „Są kwestie ochrony praw nabytych – trzeba zobaczyć, jakie będzie to rozwiązanie pod względem prawnym” – powiedziała w Polsacie News przyboczna Ryszarda Petru Kamila Gasiuk-Pihowicz. To niebezpieczny sojusz pod egidą KOD i wyciągnięcie ręki do ludzi, którzy w czasach swej zawodowej „aktywności” nie mieli skrupułów przy zwalczaniu politycznych wrogów.

Więcej o zwolennikach KOD w tygodniku „wSieci”, w sprzedaży już od 20 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook