Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: Ostatnie cztery lata to był sabotaż polskiej piłki

12.10.2013

Jestem za tym, aby był trener zagraniczny. Jego asystentami, takimi na dwa lata mógłby być ktoś z takiej grupy: Wdowczyk, Urban, Skorża, Probierz, czy nawet Waldek Fornalik - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jan Tomaszewski, były bramkarz reprezentacji Polski i poseł PiS.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia to, co pan zobaczył na stadionie w Charkowie?

Jan Tomaszewski: No tak, przegraliśmy eliminacje na mistrzostwa świata w meczu z Ukraina, ale nie w tym meczu w Charkowie, tylko wcześniej, tutaj na "basenie narodowym". Moim zdaniem duży udział w tej przegranej mają ci czterej desantowcy, którzy przyszli do drużyny. Dlaczego? Dlatego, że Ukraińcy na samym początku założyli, że im remis wystarczy, bo oni i tak będą musieli grac w barażach. Gdyby przegrali z nami, to wtedy mieliby kłopot. Oni grali trójką defensywną, ale nie wiem, dlaczego my dwójką defensywną i dlaczego za Mariusza Lewandowskiego nie grał Zieliński. No, ale to już się stało, jest po sprawie.

Przed nami jeszcze jeden mecz, z Anglią na Wembley, znów tylko o honor…

Mam nadzieje, ze mecz na Wembley będzie pierwszym i to takim bardzo poważnym sprawdzianem dla nowego szkieletu drużyny, która będzie grała eliminacje do Euro 2016.

Czy to jest koniec pracy Waldemara Fornalika z polską kadrą?

Czy koniec? Nie wiem. Kiedy Fornalik powołał tę czwórkę, to zrobił takie pospolite ruszenie i postawił wszystko na jedną kartę. Ja powiedziałem Waldkowi, że jeśli awansuje to mu pogratuluję. A jeśli nie… Powinien się zachować jak mężczyzna. Jaka będzie decyzja, to zależy od Zbyszka Bońka i zarządu polskiej federacji futbolu.

A jeśli nie Fornalik, to kto?

Ja w dalszym ciągu uważam, że ostatnie cztery lata to był sabotaż polskiej piłki i jestem za tym, aby był trener zagraniczny. Jego asystentami, takimi na dwa lata mógłby być ktoś z takiej grupy: Wdowczyk, Urban, Skorża, Probierz, czy nawet Waldek Fornalik.

Czy nasz awans do Rio kiedykolwiek był realny? Może my jesteśmy po prostu zbyt słabi na imprezę formatu Mistrzostw Świata?

Był realny i to bardzo. Tylko myśmy go przegrali, wracam do poprzedniej myśli, mecz z Ukraina w Polsce. Zagraliśmy wspaniały mecz z Anglią i mieliśmy taki power. Na jakiej zasadzie Waldek zrobił sześć zmian na Ukrainę, to ja nie wiem. Polański musiał być zmieniony, bo miał kartki. Nawet zgodziłbym się ze zmianą Boruca, ale nie mogę się zgodzić ze zmiana lewej strony, na której grali Boenisch, Rybus i Majewski. Zobaczyli to ukraińscy szkoleniowcy, poszły dwa szybkie ataki ta stroną i było nie tylko po meczu, ale już po eliminacjach.

Czy zainteresowanie reprezentacją teraz trochę spadnie, czy polscy kibice zostaną przy kadrze?

Ależ skąd, nic nie spadnie. Jeżeli na Wembley ambitnie zagra ta drużyna, która będzie szkieletem do gry na Euro 2016. Ja wam gwarantuje wszystkim, że jeśli ci zawodnicy wzmocnieni powiedzmy Koseckim, Wolskim i paroma innymi młodymi chłopakami zagrają razem dziesięć spotkań, to będziemy z nich dumni nie tylko w eliminacjach Euro 2016, ale dużo dłużej.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook