Jedynie prawda jest ciekawa

Tomaszewski: "Niemcy być może na basenie narodowym będą się źle czuli..."

09.07.2014

Jan Tomaszewski zdradza, że kibicował Niemcom w ich wczorajszym meczu przeciwko Brazylii oraz, żeby w październiku się nimi nie przejmować. Bardziej powinniśmy się martwić o zwycięstwo np. ze Szkocją.

STEFCZYK.INFO: Komu pan wczoraj kibicował?

Jan Tomaszewski: Kibicowałem, i to od początku, Niemcom. Życzyłem Brazylijczykom, aby weszli do strefy medalowej, bo gdyby wcześniej odpadli, to te mistrzostwa by siadły. Poza tym, gdyby wcześniej by odpadli, to doszłoby tam niedaj Boże do społeczno-politycznych zawirowań.

Na samym początku mistrzostw mówiłem, że dobrze by było, aby w finale spotkały się Niemcy z Brazylią i żeby Niemcy to wygrali. Mają oni najlepiej poukładaną drużynę świata i jest ten słynny walec niemiecki.


Czy obserwując wcześniejsze mecze Brazylii, włącznie z meczem otwarcia, gdzie tam trochę sędzia pomógł, to czy uważa pan, że ten zespół skazany był na klęskę?

Tak uważam. Oni przez dwa lata nie zagrali żadnego poważnego meczu., bo przecież byli zwolnieni z eliminacji. Ale balon oczekiwania na sukcesy Brazylii był mocno napompowany. Maracanę zbudowano po to, aby zmazać hańbę sprzed 64 lat.

I ten „balon” był dobry na drużyny południowoamerykańskie, czuli na Meksyk, na Chile, na Kolumbię. Każdy z tych zespołów przegrywał już w szatni. Po meczu z Chile powiedziałem, że to kompromitacja Brazylii i kompromitacja Neymara. Natomiast Niemcy w każdym spotkaniu coś grali, a ich spotkanie z Ghaną, bo już nie mówię o 4:0 z Portugalią, było fenomenalne.


Z Algierią mieli pewien problem.

Jaki problem? Niem mieli żadnego problemu, podobnie nie mieli go z Amerykanami. Po prostu bardzo dobrze zagrali bramkarze – algierski i amerykański, którzy byli bohaterami swoich drużyn. Niemcy potrafili stworzyć w każdym meczu osiem, dziesięś sytuacji i tylko od skuteczności zależy efekt.

Tak samo było wczoraj. Jeśli ja słyszę, że Brazylia słabo zagrała, gdyż nie było Neymara, to mu mówię, że plecie bzdury! Przecież Brazylia była 53 procent przy piłce, oddała więcej strzałów niż Niemców. Jeśli kogoś brakowało to Thiago Silvy.


Jak pan widzi starcie z tym niemieckim „walcem” naszej reprezentacji? Już w październiku.

Powiedziałem to już bezpośrednio po losowaniu grup. Niemcom życzę, żeby wszystkie mecze w naszej grupie wygrali, a z nami niech tylko jeden zremisują. Przestńmy mówić o Niemcach! Nie siłujmy się z nimi! My musimy grać o drugie miejsce. Niemców puśćmy, niech oni sobie jadą do tej Francji. Nawałkę ocenię po pierwszych meczach tego meczu, niech zdobędzie minimum siedem punktów: trzy punkty z Gibraltarem, trzy punkty ze Szkocją i nie przegrać meczu z Gruzją. Natomiast Niemcy być może na basenie narodowym będą się źle czuli...


Jak my w 1974 roku, tak?

Tak. Niech trochę tam wody napuszczą, to może będzie 0:0. A jak nie będzie, to też nic się nie stanie. Wolę przegrać z Niemcami, ale za to wygrać ze Szkocją. 

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook