Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: niech Nawałka nie szuka kwadratowych jaj

15.11.2013

Smuda i Fornalik mieli czterech światowej klasy zawodników. Tak samo Nawałka. Ale Adam jest ze szkoły Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha. Wie, że jak się ma światowej klasy zawodników, to trzeba ich otoczyć zgraną 13-14-osobową grupą. Żeby grali jak muszkieterowie – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz polskiej reprezentacji, poseł PiS.

Stefczyk.info: Przewidział pan, że kadra prowadzona przez Waldemara Formalika nie wygra ani jednego meczu w eliminacjach do mistrzostw świata. Jakie mam pan przeczucie co do przyszłości drużyny narodowej pod wodzą Adama Nawałki?

Jan Tomaszewski: Jeśli chodzi o Waldka Fornalika, to wypił on piwo nawarzone przez poprzednika, ponieważ zastał już nawet nie zgliszcza, tylko spaloną ziemię. Z jednej strony współczuję Waldkowi, z drugiej – chcę mu pogratulować.

Czegóż takiego?

Zostawił Nawałce trzon, na którym można budować zespół. Ten szkielet to dla mnie trójka z Dortmundu – Lewandowski, Błaszczykowski i Piszczek,  który powinien dojść do drużyny lada dzień. Adam musi wybrać bramkarza. Ma czas do maja, żeby wskazać kto będzie w bramce numerem jeden. Pewniakiem w pomocy jest Krychowiak. W pierwszym składzie powinni też znaleźć się Zieliński, Klich i – powiedzmy – Szukała. Jestem przekonany, że na tej ósemce czy dziewiątce, uzupełnionej o Wszołka, czy Milika można zbudować ciekawy zespół. Nie wiadomo tylko jak z obrońcami, bo wszyscy są nowi.

Sądzi pan, że obiecującą drużynę zobaczymy już w dzisiejszym meczu ze Słowacją i wtorkowym z Irlandią?

Te mecze mnie nie interesują, bo one są tylko dla Adama. Musi poznać zawodników i „wycelować” w 18-tkę, która w maju zagra towarzysko m.in. z Niemcami i Rosją, a potem będzie nas reprezentowała w eliminacjach do mistrzostw Europy. Zawsze jakaś nowa krew znajdzie się w lidze, ale tę podstawową 18-tkę należy wykrystalizować.

Nie spodziewa się pan rewolucji, tylko kontynuacji?

Oczekuję stabilizacji. Moim zdaniem Waldek Fornalik popełnił jeden podstawowy błąd. Po remisie 1:1 z Anglią na „basenie narodowym”, kiedy w sumie było nieźle, wymienił sześciu zawodników. To było zupełnie  nieprofesjonalne. A już wzięcie na ostatnie spotkania w eliminacjach czterech spadochroniarzy, którzy od lat nie grali w kadrze, było aktem rozpaczy. Te dwa mecze nie zostały spożytkowane dla tworzenia nowej kadry.

Mówi pan o kontynuacji i stabilizacji. Czy reprezentacja, która nie potrafiła wygrać ani jednego meczu w eliminacjach do mundialu  nie potrzebuje potężnego wstrząsu?

Absolutnie! Lepszych piłkarzy w tej chwili Polska nie ma. Nawałka popełnił błąd oddając do młodzieżówki Zielińskiego, Wszołka i Milika. Tłumaczył, że w tej chwili priorytetem są mecze kadry młodzieżowej. A ja powtarzam, że priorytetem jest tylko i wyłącznie drużyna narodowa. Ronney zadebiutował w wieku 17 lat w reprezentacji Anglii. Gdyby jakiś „genialny fachowiec” wpadł na pomysł, żeby Ronney zagrał w juniorach, zamiast w pierwszej reprezentacji, bo jakiś ważny mecz juniorski się rozgrywał, to kibice angielscy takiego „fachowca” by powiesili.

Na czym opiera pan przekonanie, że ci sami zawodnicy, którzy tworzyli trzon przegranej drużyny Fornalika, teraz nagle zaczną lepiej grać?

Smuda i Fornalik mieli czterech światowej klasy zawodników. Tak samo Nawałka. Ale Adam jest ze szkoły Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha. Wie, że jak się ma światowej klasy zawodników, to trzeba ich otoczyć zgraną 13-14-osobową grupą. Żeby grali jak muszkieterowie – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jestem przekonany, że Adam to zrobi - do maja wyselekcjonuje podstawową 18-tkę. Natomiast Smuda i Fornalik otoczyli tę czwórkę ponad 80-cioma zmieniającymi się zawodnikami. Przed każdym meczem Lewandowski nie wiedział kto gra za nim, a Szczęsny, albo Boruc nie wiedzieli, kto zagra przed nimi. To był śmiech. W klubach, zarówno Smuda – chociaż jego nie uważam za trenera, bo nie ma matury – jak Fornalik, mieli osiągnięcia. Ale w klubach oni dysponowali 12-13 zawodnikami, których mogli ze sobą zgrać. W reprezentacji dostali oczopląsu, powoływali 80 graczy i na tym polegli.  

Czy sądzi pan, że Nawałka jest trenerem, który nie zawaha się posadzić na ławie rezerwowych Lewandowskiego, czy Błaszczykowskiego, jeśli będą w słabszej dyspozycji?

Nie można ich posadzić na ławie! Trzeba ich zmotywować, zintegrować do gry. Czy posadziłby pan na ławę Cristiano Ronaldo? Przecież to byłby sabotaż! A Lewandowski jest takim zawodnikiem jak Ronaldo. Nawet jeśli nie strzela bramek, musi go kryć dwóch, trzech przeciwników. Zawodnicy światowej klasy w każdej drużynie są jak diamenty. Chodzi o to, żeby te diamenty obłożyć luksusowym złotem.

Jaki wynik pan przewiduje w meczu ze Słowacją?

Nie interesuje mnie wynik. Oczywiście życzę Adamowi, żeby wygrał, bo lepiej jest być zdrowym i bogatym niż chorym i biednym. Ale przede wszystkim życzą mu, żebyśmy mogli powiedzieć, że w tej drużynie widać „chemię”, której nie było przez cztery lata. Jeśli dzisiaj to zauważę, będę namawiał Adama, żeby trzymał tak dalej i nie szukał kwadratowych jaj.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook