Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: niech Nawałka nie szuka kwadratowych jaj

15.11.2013

Smuda i Fornalik mieli czterech światowej klasy zawodników. Tak samo Nawałka. Ale Adam jest ze szkoły Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha. Wie, że jak się ma światowej klasy zawodników, to trzeba ich otoczyć zgraną 13-14-osobową grupą. Żeby grali jak muszkieterowie – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz polskiej reprezentacji, poseł PiS.

Stefczyk.info: Przewidział pan, że kadra prowadzona przez Waldemara Formalika nie wygra ani jednego meczu w eliminacjach do mistrzostw świata. Jakie mam pan przeczucie co do przyszłości drużyny narodowej pod wodzą Adama Nawałki?

Jan Tomaszewski: Jeśli chodzi o Waldka Fornalika, to wypił on piwo nawarzone przez poprzednika, ponieważ zastał już nawet nie zgliszcza, tylko spaloną ziemię. Z jednej strony współczuję Waldkowi, z drugiej – chcę mu pogratulować.

Czegóż takiego?

Zostawił Nawałce trzon, na którym można budować zespół. Ten szkielet to dla mnie trójka z Dortmundu – Lewandowski, Błaszczykowski i Piszczek,  który powinien dojść do drużyny lada dzień. Adam musi wybrać bramkarza. Ma czas do maja, żeby wskazać kto będzie w bramce numerem jeden. Pewniakiem w pomocy jest Krychowiak. W pierwszym składzie powinni też znaleźć się Zieliński, Klich i – powiedzmy – Szukała. Jestem przekonany, że na tej ósemce czy dziewiątce, uzupełnionej o Wszołka, czy Milika można zbudować ciekawy zespół. Nie wiadomo tylko jak z obrońcami, bo wszyscy są nowi.

Sądzi pan, że obiecującą drużynę zobaczymy już w dzisiejszym meczu ze Słowacją i wtorkowym z Irlandią?

Te mecze mnie nie interesują, bo one są tylko dla Adama. Musi poznać zawodników i „wycelować” w 18-tkę, która w maju zagra towarzysko m.in. z Niemcami i Rosją, a potem będzie nas reprezentowała w eliminacjach do mistrzostw Europy. Zawsze jakaś nowa krew znajdzie się w lidze, ale tę podstawową 18-tkę należy wykrystalizować.

Nie spodziewa się pan rewolucji, tylko kontynuacji?

Oczekuję stabilizacji. Moim zdaniem Waldek Fornalik popełnił jeden podstawowy błąd. Po remisie 1:1 z Anglią na „basenie narodowym”, kiedy w sumie było nieźle, wymienił sześciu zawodników. To było zupełnie  nieprofesjonalne. A już wzięcie na ostatnie spotkania w eliminacjach czterech spadochroniarzy, którzy od lat nie grali w kadrze, było aktem rozpaczy. Te dwa mecze nie zostały spożytkowane dla tworzenia nowej kadry.

Mówi pan o kontynuacji i stabilizacji. Czy reprezentacja, która nie potrafiła wygrać ani jednego meczu w eliminacjach do mundialu  nie potrzebuje potężnego wstrząsu?

Absolutnie! Lepszych piłkarzy w tej chwili Polska nie ma. Nawałka popełnił błąd oddając do młodzieżówki Zielińskiego, Wszołka i Milika. Tłumaczył, że w tej chwili priorytetem są mecze kadry młodzieżowej. A ja powtarzam, że priorytetem jest tylko i wyłącznie drużyna narodowa. Ronney zadebiutował w wieku 17 lat w reprezentacji Anglii. Gdyby jakiś „genialny fachowiec” wpadł na pomysł, żeby Ronney zagrał w juniorach, zamiast w pierwszej reprezentacji, bo jakiś ważny mecz juniorski się rozgrywał, to kibice angielscy takiego „fachowca” by powiesili.

Na czym opiera pan przekonanie, że ci sami zawodnicy, którzy tworzyli trzon przegranej drużyny Fornalika, teraz nagle zaczną lepiej grać?

Smuda i Fornalik mieli czterech światowej klasy zawodników. Tak samo Nawałka. Ale Adam jest ze szkoły Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha. Wie, że jak się ma światowej klasy zawodników, to trzeba ich otoczyć zgraną 13-14-osobową grupą. Żeby grali jak muszkieterowie – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Jestem przekonany, że Adam to zrobi - do maja wyselekcjonuje podstawową 18-tkę. Natomiast Smuda i Fornalik otoczyli tę czwórkę ponad 80-cioma zmieniającymi się zawodnikami. Przed każdym meczem Lewandowski nie wiedział kto gra za nim, a Szczęsny, albo Boruc nie wiedzieli, kto zagra przed nimi. To był śmiech. W klubach, zarówno Smuda – chociaż jego nie uważam za trenera, bo nie ma matury – jak Fornalik, mieli osiągnięcia. Ale w klubach oni dysponowali 12-13 zawodnikami, których mogli ze sobą zgrać. W reprezentacji dostali oczopląsu, powoływali 80 graczy i na tym polegli.  

Czy sądzi pan, że Nawałka jest trenerem, który nie zawaha się posadzić na ławie rezerwowych Lewandowskiego, czy Błaszczykowskiego, jeśli będą w słabszej dyspozycji?

Nie można ich posadzić na ławie! Trzeba ich zmotywować, zintegrować do gry. Czy posadziłby pan na ławę Cristiano Ronaldo? Przecież to byłby sabotaż! A Lewandowski jest takim zawodnikiem jak Ronaldo. Nawet jeśli nie strzela bramek, musi go kryć dwóch, trzech przeciwników. Zawodnicy światowej klasy w każdej drużynie są jak diamenty. Chodzi o to, żeby te diamenty obłożyć luksusowym złotem.

Jaki wynik pan przewiduje w meczu ze Słowacją?

Nie interesuje mnie wynik. Oczywiście życzę Adamowi, żeby wygrał, bo lepiej jest być zdrowym i bogatym niż chorym i biednym. Ale przede wszystkim życzą mu, żebyśmy mogli powiedzieć, że w tej drużynie widać „chemię”, której nie było przez cztery lata. Jeśli dzisiaj to zauważę, będę namawiał Adama, żeby trzymał tak dalej i nie szukał kwadratowych jaj.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook