Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: Nie mieliśmy szans na nacisk na UEFA

05.06.2012

Jak mogło dojść do tego, że loża prezydencka została oddana w dyspozycję UEFA? To jest hańba, że nie wynegocjowaliśmy na Stadionie Narodowym, który dla mnie jest narodowym przekrętem, że to my nią dysponujemy – mówi nam poseł PiS Jan Tomaszewski, były bramkarz reprezentacji Polski.

Stefczyk.info: Nie ustają kontrowersje związane ze statusem UEFA w Polsce. Okazuje się, że ma ona bardzo uprzywilejowaną pozycję. Nie będzie płacić podatków, może decydować w wielu sprawach. Jak Pan to ocenia?

Jan Tomaszewski: Sprawa podatków, która odbiła się szerokim echem w mediach, jest de facto zależna od ustaleń Ukraińców. Trzeba by sprawdzić, czy oni uzyskali zapewnienie, że UEFA będzie płaciła u nich podatki. Jeśli nie, to nie było szans, byśmy my uzyskali takie zapewnienie. To Ukraina załatwiła nam organizację Euro.

To Pana nie oburza?

Mnie bardziej oburza inna sprawa. Jak mogło dojść do tego, że loża prezydencka została oddana w dyspozycję UEFA? To jest hańba, że nie wynegocjowaliśmy na Stadionie Narodowym, który dla mnie jest narodowym przekrętem, że to my nią dysponujemy. Gdyby w Wielkiej Brytanii oddano do dyspozycji UEFA loże królewską, doszłoby do trzęsienia ziemi. Dla mnie jest skandalem, że prezydent Polski, który nie jest z mojej bajki politycznej, nie może zasiąść w loży. Przecież to jest prezydent RP! A lożę prezydencką wykupił Roman Abramowicz. To niezwykle duża plama.

Słyszeliśmy tłumaczenie, że to nie jest loża prezydencka

Tak, posłowie Platformy tłumaczyli, że ona z nazwy jest tylko prezydencka. Ale po co w takim razie nazywali ją prezydencką. Poza tym w czasie inauguracji tego obiektu prezydent był obecny i siedział w tej loży. Dla mnie ta sytuacja to jest skandal, ktoś powinien ponieść za to konsekwencje. To profanacja urzędu Prezydenta RP.

Wracając do kwestii UEFA. Myśmy mieli jakieś narzędzia nacisku na nią?

Wydaję mi się, że nie. Nie jest tajemnicą, że to Ukraińcy załatwili nam Euro. Oni najpierw chcieli tę imprezę robić z Rosjanami, ale ci nie byli tym zainteresowani. Uznali, że wystarczy im organizacja olimpiady i mistrzostw świata. Dopiero potem pojawił się pomysł, by z nami organizować te Mistrzostwa. Polska była pewną przyczepką. O tym jednak nikt nie wiedział. Słyszeliśmy nawet buńczuczne pomysły z ust polityków rządu. Mirosław Drzewiecki wzywał, by w Polsce aż 6 miast było gospodarzami Euro, a na Ukrainie jedynie dwa. To były żenujące pomysły i inicjatywy.

Polska odniesie wszystkie możliwe korzyści z Euro?

Niestety sądzę, że poniesiemy głównie straty. Wystarczy spojrzeć na koszty budowy choćby samych stadionów. Obiekty ukraińskie kosztowały cztery, pięć razy mniej niż te w Polsce. Stadion w Charkowie to koszt 50 mln euro, w Niemczech podobny kosztował 60 mln euro. Polski najtańszy stadion, w Gdańsku, kosztował 180 mln euro. Stadion w Doniecku kosztował 80 mln euro, a podobny do niego Stadion Narodowy ponad 500 mln euro. Dodatkowo do dziś nie wiadomo, co ma się dziać z tymi stadionami po Euro. Imprezy na Stadionie Narodowym powinny być już rozplanowane na najbliższe lata. A na razie wiadomo, że tam będzie jeden koncert. Zakończy się tak, że stadiony będą polskimi skarbonkami. My będziemy do tego wciąż dopłacali.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Czytaj też: Zarobią na Euro, ale się nie podzielą

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook