Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: Majchrowski obudził się z ręką w nocniku

26.05.2014

Rozmowa z posłem PiS, Janem Tomaszewskim, byłym bramkarzem reprezentacji Polski.

Stefczyk.info: Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, ogłosił, że miasto wycofuje się z organizacji Igrzysk Olimpijskich. To skutek porażki w miejskim referendum. Jak Pan to ocenia?

Jan Tomaszewski: Pan Majchrowski się kompromituje po raz kolejny. Zgłaszając aplikacje polski komitet olimpijski i resort sportu musiały mieć zgodę pana Majchrowskiego. Jeśli ta zgoda została udzielona, nie rozumiem dlaczego on nagle chciał referendum w tej sprawie. Referendum mogło się odbyć, ale przed wyrażeniem zgody i wysłaniem wniosku dot. Igrzysk. Od początku mówiłem, że dla mnie olimpiada to wspaniała impreza, która może wypromować Polskę. Jednak musimy przedtem wiedzieć, ile my na tym mamy zapłacić.

Dlaczego to było tak istotne?

Nastąpił bowiem skok na kasę przy organizacji Euro 2012. Budowaliśmy znacznie droższe stadiony niż takie same obiekty na Ukrainie, a nawet w Niemczech. Budowaliśmy droższe autostrady niż w Niemczech. To był po prostu skok na kasę. Mając to na uwadze, stawiałem sprawę jasno: musimy wiedzieć, ile na Igrzyska wydamy. Nie wypowiadałem się o pomyśle IO, dopóki nie będę znał wyników audytu. Tego jednak nie zrobiono do dziś. Majchrowski obudził się z ręką w nocniku.

Co pan ma na myśli?

Za późno zdecydował się na referendum. Teraz nie ma innego wyjścia. Jednak powstaje pytanie, czy pan Majchrowski ma swoje zdanie, z którym się nie zgadza? On mówił, że być może referendum nie będzie dla niego zobowiązujące. To po co wydawać pieniądze, skoro tak się sprawę stawia? W Krakowie wydaje się bezsensu pieniądze.

Czego Pan dziś oczekuje? Kraków wydał już sporo pieniędzy na promocję i przygotowanie do Igrzysk?

Oczekuję natychmiastowego przerwania tych prac. Przecież nam nikt olimpiady nie przydzielił. Startujemy jeszcze z czterema krajami, a w mojej ocenie wygra Ałma Ata. Trzeba się więc obecnie wycofać, szczególnie jeśli to ma być wbrew ludziom. Trzeba mieć swoje zdanie, z którym się człowiek zgadza. A tu wygląda na to, że prezydent Majchrowski ze swoim zdaniem się nie zgadza.

Ktoś powinien zatem odpowiedzieć za wydanie sporych sum na zabiegi propagandowe ws. Igrzysk, których nikt nie chce?

Ci ludzie powinni zostać ukarani. Nie wiem, czy więzieniem, czy pieniężnie. Jednak pewne jest jedno: oni powinni zostać ukarani. To przecież nie ja wymyśliłem tę imprezę w Krakowie. Ktoś to wymyślił, wobec niego musi zostać wyciągnięta odpowiedzialność. Jeśli jakieś logo kosztowało 80 tysięcy, jeśli były zamawiane artykuły w prasie to winni muszą ponieść konsekwencje.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook