Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: gratuluję Polakom, prawdziwym

13.06.2012

- Myśmy przelewali pot, żeby grać dla tych barw i by były one szanowane. Teraz są profanowane - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Jan Tomaszewski. Mimo znakomitego meczu z Rosją, legenda polskiej piłki nie zmienia zdania o polskiej reprezentacji.

Oglądał pan?

Niestety nie oglądałem. Mogę powiedzieć tylko jedną rzecz, że jesteśmy w grze i gratuluję tym zawodnikom, o których mówiłem, że są światowej klasy – czyli Błaszczykowskiemu czy Lewandowskiemu. Oni ciągną za sobą, promują jakichś Niemców, Francuzów czy przestępcę, a tak nie powinno być. Powinni grać polscy piłkarze i wtedy byłaby pełna satysfakcja. Jeszcze raz powtórzę – w klubach może grać dowolna liczba obcokrajowców, to jest praca. Reprezentacja to co innego. Powinni w niej grać prawdziwi Polacy. Ci, którzy reprezentowali już Francję (jak Perquis) czy Niemcy (Boenisch czy Polański), nie powinni grać z orłem na piersi. Skandalem jest, że Donald Tusk życząc tej drużynie wszystkiego najlepszego, mówił to również do Piszczka – zawodnika, który jest skazany prawomocnym wyrokiem sądu za największe przestępstwo w sporcie – korupcję. Myśmy przelewali pot, żeby grać dla tych barw i by były one szanowane. Teraz są profanowane.

 

Ale czy ta sytuacja nie wygląda dla pana z każdym tygodniem coraz inaczej? Wywiady z Boenischem czy powoli nawet Obraniakiem odbywają się po polsku, Polański z Perquisem zostawiają na boisku mnóstwo zdrowia, harują do ostatniej minuty nigdy nie odstawiając nogi, wszyscy śpiewają hymn.

Ale przecież tenże sam Polański rok temu powiedział, że będzie kibicował Niemcom, gdy mieli otwierać Stadion Narodowy, bo on się czuje Niemcem. Gdy się nie załapał do kadry Niemiec, łaskę robi i promuje się w reprezentacji Polski. Jakby pan się czuł jako kibic niemiecki, gdy ta drużyna będzie grała przeciwko Niemcom, którzy włożyli ogromne pieniądze w wyszkolenie Polańskiego czy Boenischa (on nawet zdobył dla Niemiec złoty medal mistrzostw Europy do lat 21). Wszystko zawdzięczają niemieckiemu futbolowi i nagle będą grać przeciwko Niemcom? Dla mnie to zdrada futbolowych zasad. Ślubowali przecież grę dla Niemiec i Francji. Wolałbym, żeby to była prawdziwa reprezentacja narodu, w której graliby Mila, Kaźmierczak czy Żyro, którego kupuje piąta drużyna ligi niemieckiej.

 

Już nie. Zostaje w Legii.

Ale poważnie się nim interesowali. Nie wiem, dlaczego nie gra Wolski – który powinien być promowany. W innych krajach żółtodzioby 18-19-letnie występują i są kluczowymi zawodnikami. Niech pan spojrzy na tego Dzagojewa – kto go znał? A teraz prowadzi w klasyfikacji króla strzelców na Euro. Trzeba stawiać na naszych, zwłaszcza że mamy trzech zawodników światowej klasy – Szczęsnego, Lewandowskiego i Błaszczykowskiego. Ta trójka powinna pociągnąć Polaków. Przypomnę tylko, że Kazimierz Górski miał dwóch światowej klasy zawodników – Włodka Lubańskiego i Kazia Deynę. Tę dwójkę otoczył nami – przeciętniakami i stworzył zespół światowej klasy. Wolę z naszymi przegrać – bo będzie z tego jakaś korzyść, niż z nimi wygrać. Jeśli ten zespół zdobędzie złoto, Niemcy i Francuzi będą mieli pełne prawo pisać: zdobyliśmy dla Polski mistrzostwo Europy.

 

Ale panie Janie, mamy wreszcie to Euro na naszej ziemi, tych zawodników – Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, Rybusa, Szczęsnego, Wasilewskiego, Murawskiego – tych wszystkich facetów, którzy być może pierwszy i ostatni raz mogą nam dać mnóstwo radości. Jak więc im kibicować w takim dysonansie?  

Zgadam się, dlatego na początku złożyłem gratulacje tym chłopcom, którzy są prawdziwymi Polakami. Ale beczkę miodu psuje łyżeczka dziegciu. Dla PZPN, który doprowadził polską piłkę na skraj przepaści, wynik jest sprawą życia i śmierci. Jeśli nie będzie wyniku, opinia publiczna ich zmiecie. Tak samo jest z rządem. Donald Tusk ściska rękę przestępcy i życzy farbowanym Polakom wszystkiego najlepszego po to, by te wszystkie przekręty związane z autostradami, stadionami przycichły. Jak będzie dobrze, to wiecie rozumiecie – będzie w porządku. Nie będzie, bo to wszystko trzeba będzie rozliczyć.

 

Rezygnować z kibicowania przez to, że w cieple kadry ogrzewają się politycy?

Oczywiście, że nie. Jestem zbudowany tym, co się dzieje w miastach, w tych strefach kibica. Nie spodziewałem się takiej atmosfery. To jest nieprawdopodobny zryw. Szkoda tylko, że 150 bandytów niemających nic wspólnego z kibolami napadło na Rosjan.

 

not. ruk

[Fot. PAP / EPA / Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook