Jedynie prawda jest ciekawa


Toksyczność Konwencji ujawni się podczas jej stosowania

04.02.2014

Dziś w Sejmie odbyła się konferencja dotycząca Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec jednostki kobiet i przemocy domowej.

Polska przymierza się do ratyfikacji tego, bardzo niebezpiecznego dla wartości chrześcijańskich dokumentu. Podczas tego spotkania o skutkach prawnych tego aktu mówił prof. Aleksander Stępkowski, który rozszerzył swoje zdanie w wywiadzie dla Portalu Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Pan mówił o aspektach prawnych tej Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zaczęliśmy dostosowywać nasze prawo wewnętrzne do tego aktu. Czy konieczne jest żebyśmy go w ogóle ratyfikowali?

Prof. Aleksander Stępkowski: Nie. Na razie tylko podpisaliśmy ten dokument. W żaden sposób nie jest konieczne, abyśmy tą Konwencję czy to ratyfikowali, czy podpisywali – to jest nasza suwerenna decyzja. Natomiast widać wyraźnie sprawność globalnego lobby feministycznego w tym, aby taką Konwencję opracować. Została ona stworzona w ramach struktur Rady Europy i tam należy doszukiwać się instytucjonalnego zakotwiczenia środowisk, którym zależy na promocji takich rozwiązań. Podjęto decyzję polityczną, że będziemy podpisywać i ratyfikować ten dokument, więc trzeba spróbować się temu przeciwstawić.

Konwencja będzie ratyfikowana za pomocą zgody wyrażonej w ustawie, więc można się spodziewać, że większość Sejmowa to przegłosuje.

Niestety tak. Główny koalicjant jest w tej mierze zdeterminowany, więc są duże szanse na ratyfikacje.

Wtedy będziemy tę Konwencję stosować przed ustawami i będzie ona obowiązywała bezpośrednio. Czy Polacy będą mogli uciec jakkolwiek od konsekwencji tego aktu?

Jeszcze jest możliwość kontroli konstytucyjności tej Konwencji. To nie jest proste, ponieważ ta Konwencja wiele pozostawia kwestii w takiej szarej strefie, nierozstrzygniętej w samym tekście. Natomiast wiadomo, że ta Konwencja przewiduje bardzo konkretny mechanizm jej wdrażania i nie należy mieć wątpliwości, co do tego, że główna, toksyczna zawartość tego aktu będzie się uwalniać w trakcie jego stosowania – przekładania przepisów na konkretne decyzje.

Czy zdaniem pana profesora ta Konwencja jest niezgodna z naszą Konstytucją?

W moim przekonaniu istnieją podstawy do zakwestionowania tego. Kontrola abstrakcyjna, ogólnych sformułowań Konwencji wobec ogólnych sformułowań Konstytucji jest o wiele bardziej problematyczna. Główna toksyczna zawartość tej Konwencji będzie się ujawniać w ramach konkretnych rozstrzygnięć. Natomiast Trybunał, jeżeli będzie kontrolował, to in abstracto – dlatego może pewnych rzeczy nie dojrzeć. Jednak cały czas, nawet przy tych ogólnych sformułowaniach, bardzo wyraźnie widać ideologię tej Konwencji i wtedy wchodzi w grę art. 25 i 13, a także art. 33 Konstytucji. Tak naprawdę ta Konwencja promuje odwrotną dyskryminację mężczyzn.

Czy można powiedzieć, że ta Konwencja jest przełożeniem na przepisy prawne ideologii gender?

Ideologia gender obejmuje wiele elementów. Tutaj jest bardziej widoczny charakter radykalnego feminizmu, który obejmuje także charakterystyczne elementy genderowe. Sama definicja płci jest definicją radykalnego gender.

Czy aktualnie mamy możliwość wycofania się z tej Konwencji?

Oczywiście, rząd może wycofać swój podpis. Obecnie, dopóki ta Konwencja nie jest ratyfikowana, to nas nie obowiązuje.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

fot. Stefczyk.info
Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook