Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykła fotografia! Mówi więcej na temat obchodów Powstania niż wszystkie paszkwile z Wyborczej

02.08.2017

Pierwszego sierpnia o godzinie 17 - gdy zawyły syreny - w Warszawie obok ONR-owców zatrzymali się Hindusi, w tłumie widać było też wielu Chińczyków, Wietnamczyków i muzułmanów. Wszyscy stanęli - razem z całym miastem - na tych kilka chwil.

Na Twitterze natrafiłem na zdjęcie, które mówi na temat obchodów Powstania Warszawskiego więcej niż tysiące słów. Nie wiem niestety, kto jest autorem tej fotografii. Ale to zdjęcie to koszmar Cichych, Michników i ich intelektualnych spadkobierców. Patrzcie, nikt nikogo nie przebierał, nikt nie malował twarzy. I - pomimo dwudziestu tysięcy obecnych - nikt nikogo nie wyrzucał, bo my tu wszyscy jesteśmy u siebie. W domu, który świadomie dla siebie wybraliśmy i który traktujemy tak, jak należy traktować dom.

Rozmawiałem wczoraj o obchodach Powstania z wieloma osobami. Wszyscy zgodnie zauważyliśmy piękne zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy, który w tłumie warszawiaków śpiewał powstańcze pieśni. W tłumie, który jednoczył ludzi ponad partiami, wbrew temu, co niektórzy chcieliby udowodnić. Ten tłum był tam nie dla tego czy innego obozu, był tam dla Polski i dla ofiary Powstańców

- Wiedzieliście, że wolność jest wartością najcenniejszą i potrafiliście jej służyć z największym poświęceniem - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. To poświęcenie Powstańców zjednoczyło nas wszystkich, na co dzień modlących się do różnych bogów. Możemy wreszcie żyć w wolnym i niepodległym kraju. Mówił o tym także prezydent Duda, który nie ukrywał, że jego własna postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana.

Obserwowaliśmy wczoraj Powstańców, słuchaliśmy ich mądrych słów i pięknego języka, który w tak wielu aspektach różni się od tego, czego słuchamy na co dzień. Wiele osób podkreślało ten niezwykły, godnościowy charakter uroczystości, który zjednoczył Polaków we wspólnym szacunku do przeszłości.

Miałem też wczoraj okazję porozmawiać z kolegą, który pracuje dla jednej z niemieckich redakcji działających na polskim rynku medialnym. Jest szefem dużego działu, na co dzień stoimy po dwóch różnych stronach ideowej barykady. Ale tego dnia zgodnie zauważyliśmy, że wciąż jest duża grupa dziennikarzy, która próbuje zbijać tanią popularność na skłócaniu Polaków, także w tym wyjątkowym dla nas dniu.

Redaktor A. Gozdyra w Polsat News prezentowała we wczorajszych programach na antenie Polsat News zupełnie nieistotny, irracjonalny konflikt między ONR-owcami i Antifą, Rzepa cytowała prof. Dudka, który mówił o "gigantycznej tragedii, która ułatwiła zadanie komunistom". Akurat w tym wyjątkowym dniu. Swoje robił - jak zwykle - szukający taniego poklasku P. Zychowicz, nie zawiodła Wirtualna Polska, która pod wodzą redaktora T. Machały kroczy tropem intelektualnego paszkwilanctwa w stylu redaktora M. Cichego z Wyborczej.

Na szczęście w tłumie, który zatrzymał się w Warszawie - i wielu innych miastach w Polsce - ludzie nie dali się skłócić. Nie ukrywali wzruszenia, nie wstydzili się łez. Stali dumni, wyprostowani, złączeni czymś, co przecież nieuchwytne, ale stale w nas obecne. Dzieci, dorośli, biali, czarni, kolorowi, to wszystko jest przecież bez znaczenia. To są rzeczy nieistotne. Ważne jest to, że złączył ten tłum szacunek do wartości i krew, która wsiąkła w świętą ziemię. Zjednoczyła miłość i przekonanie, że Polska jest wielka. I nasza, wspólna. 

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook