Jedynie prawda jest ciekawa


"Referendum oświatowe potrzebne Polsce"

23.10.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem MEN Sławomirem Kłosowskim.

Stefczyk.info: W czasie obecnego posiedzenia Sejmu posłowie zajmują się m.in. wnioskiem obywatelskim dotyczącym referendum ws. obniżenia wieku szkolnego. W pana ocenie dojdzie do głosowania ws. 6-latków?

Sławomir Kłosowski: Wokół tej sprawy dzieją się niezwykle niepokojące rzeczy, bardzo złe i niedemokratyczne. To się wpisuje w niedemokratyczny sposób zachowania, jaki widzieliśmy również w innych sytuacjach. Przypomnę choćby sprawę referendum warszawskiego. Wtedy widzieliśmy różne kombinacje, piruety i oświadczenia władz, niczym na Białorusi, które zniechęcały do głosowania. Obecnie w sprawie referendum oświatowego mamy grę pani marszałek Ewy Kopacz. To wpisuje się w fatalne standardy. Jest rzeczą skandaliczną i niedopuszczalną, że - jak rozumiem - w obawie o uzyskanie przewagi na sali sajmowej marszałek stosuje wybiegi. Obecnie rozdziela debatę nad wnioskiem o referendum od głosowania. Można sobie jedynie wyobrazić i się domyślać, co jest powodem.

Co może być takim powodem?

Gorączkowe poszukiwanie większości, by odrzucić ten projekt obywatelski. To jednak jest bardzo naganne i bardzo aroganckie wobec ponad 1 miliona osób, które pracowały przy zbieraniu podpisów, które podpisały wniosek o referendum. Tak być nie powinno. Dlatego uważam, że podtekst polityczny jest tu widoczny gołym okiem. Sądzę, że społeczeństwo to dostrzega i odpowiednio to - w 2015 roku lub wcześniej - oceni.

Kolejny raz okazuje się, że PO nie zamierza akceptować wniosku obywateli o referendum. Jak to rozumieć?

Należy wskazać na art. 4 konstytucji. On precyzuje, ile ważny, albo ile przy rządach obecnej partii ważyć powinien, głos suwerena, czyli narodu. Nie może być tak, że marszałek Sejmu, Platforma Obywatelska ma za nic głos narodu. Już była taka partia, która nazywała się robotnicza, a miała za nic głos robotników. Obecnie mamy Platformę Obywatelską, która zdaje się mieć za nic głos obywateli. To jest bardzo niebezpieczny precedens, jeśli chodzi o polską demokrację. Do arogancji czy lekceważenia obywateli ze strony PO zdążyliśmy się przyzwyczaić. Natomiast sprawa tego referendum jest bardzo ważna.

Dla czego lub kogo?

Ono jest ważne dla zahamowania dezorganizacji i rozpadu systemu edukacji. Obecnie mamy sytuację powszechnego chaosu w systemie polskiej edukacji. Ostatnim przykładem jest ustawa o przedszkolach, która miała wprowadzać "przedszkole za 1 zł". Obecnie nikt nie wie, o co w tym wszystkim chodzi. Referendum oświatowe jest - wbrew temu, co mówi szefowa MEN - próbą zatamowania chaosu, który został wytworzony w systemie edukacji za rządów minister Hall, a obecnie jest kontynuowany.

Od czego ten chaos się zaczął?

W mojej ocenie początkiem zła były propozycje z 2009 roku. Istotą problemu polskiej oświaty była ustawa oświatowa z marca 2009, którą zawetował śp. Lech Kaczyński. I zrobił bardzo słusznie. On wcześniej organizował różne debaty o tych zmianach, ale one były stale bojkotowane, nie przychodziła m.in. minister Hall. Inicjatywy prezydenta to była próba uratowania sytuacji. Ostatecznie zawetował tę ustawę, ale jedynie PiS był za utrzymaniem weta. Inni byli za jego odrzuceniem. W tej ustawie pojawiły się 6-latki i wiele innych złych zmian, m.in. programowych. Jako klub PiS robiliśmy wszystko, by zmiany forsowane przez władze odrzucić. Jednak nasze wnioski były w sposób arogancki odrzucane. Również w tej kadencji składaliśmy projekty ustaw, które miały uzdrowić system edukacji. Złożyliśmy również wniosek o wotum nieufności wobec minister Krystyny Szumilas. I do dziś argumentacja dla tego wniosku jest aktualna.

Czego można się spodziewać ws. referendum?

Liczę na to, że ono zostanie zorganizowane. Ono jest potrzebne rodzicom, dzieciom, szkole, Polsce. Jak tlen. Trzeba ratować zgliszcza, bowiem jeszcze można to zrobić. Mam jednak obawy widząc co robi marszałek Ewa Kopacz. My na pewno będziemy za referendum. Na pewno będziemy się dopominać zgody Sejmu na referendum. Jeśli marszałek będzie przeciągać tę sprawę będziemy domagali się głosowania ws. referendum. Liczę, że już kolejnych kombinacji, gry politycznej wokół tej sprawy nie będzie. Mam nadzieję, że Platforma nie będzie obywatelska jedynie z nazwy i zachowa się inaczej niż jej poprzedniczka, robotnicza, która wiedziała najlepiej, czego trzeba robotnikom. Wiadomo jak to się skończyło. Dziś PO wie lepiej czego trzeba obywatelom.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook