Jedynie prawda jest ciekawa


Wiktor Świetlik: To jest psucie państwa

23.02.2013

Stefan Niesiołowski w rubasznej "dyskusji" z Janem Dworakiem, szefem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji śmiał się z "bydła", które walczy o częstotliwości dla Telewizji Trwam. Panowie dobrze się bawili i o tej "dobrej zabawie" rozmawiamy z Wiktorem Świetlikiem, publicystą i dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

STEFCZYK.INF: I jak ci się podobało spotkanie w Sejmie tych dwóch „dżentelmenów” z partii rządzącej?

WIKTOR ŚWIETLIK: Szczerze mówiąc Stefan Niesiołowski nie jest w stanie mnie już niczym zaskoczyć. Więc nawet nie bardzo chciałbym się odnosić do człowieka, którego już dawno nie powinno być w Sejmie. Ze względu na kompletny brak kultury i takie – użyję tu lewicowego określenia – hajterstwo (od angielskiego słowa „hate” – nienawidzić – przyp. red.), które on reprezentuje. Moim zdaniem on jest w takiej kondycji psychologicznej, że po prostu nie powinien sprawować mandatu posła. Platforma Obywatelska nie powinna go wystawiać na listy bez względu na to ile by nie dostawał głosów. To tyle jeśli chodzi o Niesiołowskiego.

Bardziej zastanawiające jest zachowanie Dworaka w tej sytuacji. No bo to ma być bezstronny urzędnik z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a tymczasem właściwie śmieje się z tych żartów Niesiołowskiego. Ja nie wiem, czy chodzi mu o Rydzyka i o nadawcę, że to jest „bydło”, czy o odbiorców, o całe środowisko, co jest w sumie jeszcze gorsze. Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale dla mnie nie ma środowisk w Polsce, które bym nazwał „bydłem”.

Dworak niespecjalnie protestuje na to określenie. Wiadomo, że w takich sytuacjach ludzie się różnie zachowują, no ale szczerze mówiąc wygląda na to, że Dworaka krępuje tylko to, że Niesiołowski wypowiada się w sytuacji publicznej. Za zamkniętymi drzwiami to kto wie czy w ten sposób nie rozstrzyga się o koncesjach. Mam nadzieję, że nie, choć ta rozmowa może wskazywać na coś zupełnie innego.

Czy ta rozmowa to kolejny dowód na kształtowanie się kolejnych standardów tej władzy?

To raczej dowód na ich brak.

Nie przeraża cię świadomość, że wśród Polaków jest spore grono osób, które akceptują tego rodzaju zachowanie?

To jest generalnie rzecz biorąc problem, aczkolwiek muszę tu być uczciwy – to jest problem, który dotyczy obydwu stron, ale w dużo większym stopniu można mieć pretensje do strony prorządowej, że odrzuca ona uniwersalne standardy. Uniwersalnym standardem jest to, że się nie bije dziennikarki, że nie obraża się innych ludzi, że się nie mówi o kimś per bydło. Wreszcie uniwersalnym standardem jest to, że wszystkich dopuszcza się do głosu i zapewnia się wszystkim wolność słowa.

Temperatura sporu politycznego oraz to, że władza PO w dużym stopniu opiera się na wzbudzaniu nienawiści wobec prawicy w Polsce, z Jarosławem Kaczyńskim na czele, ale też wobec innych polityków i stronnictw prawicowych, powoduje, że uniwersalne standardy  nie obowiązuję w relacjach wobec przeciwników politycznych i duża część osob, zarówno spośród elit, jak i spośród zwykłych wyborców to akceptuje.

Ale przewiduję, że to się wszystkim odbije czkawką. To jest niszczenie państwa. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

TUTAJ MOŻESZ ZOBACZYĆ UROCZĄ DYSKUSJĘ OBU PANÓW.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook