Jedynie prawda jest ciekawa


To nie Putin tylko Zachód stracił kontakt z rzeczywistością

06.03.2014

Władimir Putin to nie dzieciak, który dostał napadu szału w sklepie z zabawkami. To wyrachowany, cyniczny polityk, który wykorzystuje odwrót USA od Europy, by poszerzyć strefę swoich wpływów. Biorąc pod uwagę sankcje, które europejscy przywódcy postanowili na dzisiejszym posiedzeniu rady UE nałożyć na Rosję, to nie Putin, ale Zachód stracił kontakt z rzeczywistością.

Słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel o Putinie: „on żyje w innym świecie”, wypowiedziane kilka dni temu po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji dają liczne powody do zastanowienia. Nie nad tym jakie emocje szargają Putinem, bo on się emocjami nie kieruje. Tylko nad intencjami niemieckiej kanclerz. Trudno bowiem uwierzyć, że polityk pokroju Merkel mógłby rozumować w kwestiach geopolitycznych na poziomie taniej psychoanalizy. I można by się z tego śmiać, gdyby nie kryjący się za tym ogromny cynizm.

Inwazja Krymu to w końcu nie pierwszy, lecz kolejny z coraz bardziej śmiałych kroków podjętych przez Moskwę w ostatnich latach. W 2008 roku w ten sam sposób wyrwała Gruzji dwie prowincje, Osetię Południową i Abchazję. Zachód, z panią Merkel na czele dobrze o tym wiedział. I wiedział równie dobrze, że gospodarz Kremla czynił to w celu zabezpieczenia własnych interesów. Mało tego, Zachód pozwolił mu na to. A teraz udaje, że ma do czynienia z dzieckiem, ogarniętym wściekłym szałem, które postanowiło na złość mamusi, czyli zachodniego świata, odmrozić sobie uszy. Lekarstwem Zachodu na to są sankcje. Oraz zapewnianie Ukraińców i resztę Europy, że wciąż jest bezpieczna, bo w tle jest NATO i Ameryka. Ile te zapewnienia są warte, Ukraińcy właśnie doświadczyli na własnej skórze. W 1994 roku, na mocy umowy budapeszteńskiej, oddali swój arsenał atomowy, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa Zachodu. I nienaruszalności ukraińskiego terytorium. Wyszli na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

W międzyczasie Ameryka całkowicie odwróciła się od Europy, powstała próżnia, którą Rosja postanowiła wypełnić. Sankcje dla odpowiedzialnych za sytuację na Krymie postanowione na dzisiejszym posiedzeniu rady UE w Brukseli są niewiele warte. Rozmowy o wizach i nowym porozumieniu UE z Rosją zostaną wstrzymane. A jeśli Putin dalej będzie niegrzeczny to nastąpi zakaz podróży dla kremlowskich urzędników i innych oficjeli oraz blokada ich aktywów.

Niektórzy unijni przywódcy chcieli ostrzejszych sankcji, ale nie pozwoliły na to Niemcy, które chcą utrzymać dialog pomiędzy Rosją a Zachodem. To było równie łatwe do przewidzenia jak rosyjska inwazja Krymu, bowiem dla Berlina najważniejsze jest dobro niemieckiego przemysłu. Oznacza to również, że Niemcy dążą do normalizacji stosunków z Kremlem. Pani Merkel podczas szczytu nakreśliła czerwoną linię, którą ma być wkroczenie Rosji do wschodniej Ukrainy. Podobną czerwoną linię ustanowił niegdyś prezydent USA Barack Obama ws. Syrii. Gdy została przekroczona, nie zrobił nic. Czy w kwestii Ukrainy będzie tak samo? Obawiam się, że tak. Od chwili wybuchu kryzysu na Ukrainie ani Unia Europejska ani USA nie potrafiły wypełnić roli gwaranta ładu bezpieczeństwa w Europie.  

Putin wiedział, przez wcześniejsze doświadczenia, najpierw gruzińskie, potem syryjskie, na co może sobie pozwolić i mistrzowsko wykorzystał słabość i brak decyzyjności Zachodu. Groźby i symboliczne sankcje zapewne nie skłonią go do zmiany kursu. I kto tu jest oderwany od rzeczywistości?

Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook