Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

To nie Putin tylko Zachód stracił kontakt z rzeczywistością

06.03.2014

Władimir Putin to nie dzieciak, który dostał napadu szału w sklepie z zabawkami. To wyrachowany, cyniczny polityk, który wykorzystuje odwrót USA od Europy, by poszerzyć strefę swoich wpływów. Biorąc pod uwagę sankcje, które europejscy przywódcy postanowili na dzisiejszym posiedzeniu rady UE nałożyć na Rosję, to nie Putin, ale Zachód stracił kontakt z rzeczywistością.

Słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel o Putinie: „on żyje w innym świecie”, wypowiedziane kilka dni temu po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji dają liczne powody do zastanowienia. Nie nad tym jakie emocje szargają Putinem, bo on się emocjami nie kieruje. Tylko nad intencjami niemieckiej kanclerz. Trudno bowiem uwierzyć, że polityk pokroju Merkel mógłby rozumować w kwestiach geopolitycznych na poziomie taniej psychoanalizy. I można by się z tego śmiać, gdyby nie kryjący się za tym ogromny cynizm.

Inwazja Krymu to w końcu nie pierwszy, lecz kolejny z coraz bardziej śmiałych kroków podjętych przez Moskwę w ostatnich latach. W 2008 roku w ten sam sposób wyrwała Gruzji dwie prowincje, Osetię Południową i Abchazję. Zachód, z panią Merkel na czele dobrze o tym wiedział. I wiedział równie dobrze, że gospodarz Kremla czynił to w celu zabezpieczenia własnych interesów. Mało tego, Zachód pozwolił mu na to. A teraz udaje, że ma do czynienia z dzieckiem, ogarniętym wściekłym szałem, które postanowiło na złość mamusi, czyli zachodniego świata, odmrozić sobie uszy. Lekarstwem Zachodu na to są sankcje. Oraz zapewnianie Ukraińców i resztę Europy, że wciąż jest bezpieczna, bo w tle jest NATO i Ameryka. Ile te zapewnienia są warte, Ukraińcy właśnie doświadczyli na własnej skórze. W 1994 roku, na mocy umowy budapeszteńskiej, oddali swój arsenał atomowy, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa Zachodu. I nienaruszalności ukraińskiego terytorium. Wyszli na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

W międzyczasie Ameryka całkowicie odwróciła się od Europy, powstała próżnia, którą Rosja postanowiła wypełnić. Sankcje dla odpowiedzialnych za sytuację na Krymie postanowione na dzisiejszym posiedzeniu rady UE w Brukseli są niewiele warte. Rozmowy o wizach i nowym porozumieniu UE z Rosją zostaną wstrzymane. A jeśli Putin dalej będzie niegrzeczny to nastąpi zakaz podróży dla kremlowskich urzędników i innych oficjeli oraz blokada ich aktywów.

Niektórzy unijni przywódcy chcieli ostrzejszych sankcji, ale nie pozwoliły na to Niemcy, które chcą utrzymać dialog pomiędzy Rosją a Zachodem. To było równie łatwe do przewidzenia jak rosyjska inwazja Krymu, bowiem dla Berlina najważniejsze jest dobro niemieckiego przemysłu. Oznacza to również, że Niemcy dążą do normalizacji stosunków z Kremlem. Pani Merkel podczas szczytu nakreśliła czerwoną linię, którą ma być wkroczenie Rosji do wschodniej Ukrainy. Podobną czerwoną linię ustanowił niegdyś prezydent USA Barack Obama ws. Syrii. Gdy została przekroczona, nie zrobił nic. Czy w kwestii Ukrainy będzie tak samo? Obawiam się, że tak. Od chwili wybuchu kryzysu na Ukrainie ani Unia Europejska ani USA nie potrafiły wypełnić roli gwaranta ładu bezpieczeństwa w Europie.  

Putin wiedział, przez wcześniejsze doświadczenia, najpierw gruzińskie, potem syryjskie, na co może sobie pozwolić i mistrzowsko wykorzystał słabość i brak decyzyjności Zachodu. Groźby i symboliczne sankcje zapewne nie skłonią go do zmiany kursu. I kto tu jest oderwany od rzeczywistości?

Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]

 

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Kreml

,

UE

,

USA

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook