Jedynie prawda jest ciekawa


„To nie może być sukces”

30.09.2011

Ten szczyt, jak i całe Partnerstwo Wschodnie, ma cztery podstawowe mankamenty. One sprawiają, że spotkanie w Warszawie nie może spełnić swoich założeń – mówi portalowi Stefczyk.info Krzysztof Szczerski.

„Spotkanie Partnerstwa Wschodniego w Warszawie pokazuje cztery podstawowe słabości, jakie widoczne były od początku w unijnym programie. Po pierwsze, same państwa objęte tym programem są trudnymi partnerami. To są kraje, które mają problemy wewnętrzne, stan państwa jest często kiepski. Są one również bardzo różnorodne, mają różny potencjał, różne jest także ich zainteresowanie PW. Część z nich, np. Ukraina, woli iść własną ścieżką współpracy z UE. Kijów nie chce podpisywać porozumień wielostronnych” – tłumaczy Szczerski.

Zaznacza, że drugą słabością jest stosunek krajów Unii Europejskiej do tej inicjatywy. „To nie jest projekt, który cieszy się poważaniem w państwach UE. To widać bardzo dobrze po składzie delegacji, które przyjechały do Warszawy. Delegacje, poza niemiecką, nie są na najwyższym szczeblu. Angela Merkel przyjechała natomiast do Warszawy na osobiste zaproszenie Donalda Tuska, który do niej zadzwonił z prośbą, by nie lekceważyła tego spotkania” – informuje nasz rozmówca. Dodaje, że jej udział należy rozumieć raczej jako wsparcie dla kampanii PO niż dla samego programu Partnerstwa Wschodniego.

Trzecim mankamentem jest utopienie Partnerstwa Wschodniego w biurokracji. „Urzędnicy w Brukseli są bardzo dobrzy w akcjach pozornych, robieniu bardzo dużej liczby nieznaczących spotkań, szkoleń, konferencji itp. Z nich nic nie wynika, ale zawsze można pokazać, że coś się dzieje. Gdy ktoś powie, że Partnerstwo Wschodnie to martwy program, można pokazać, że tyle spotkań się w tej sprawie odbyło. Jednak znaczenie strategiczne działań prowadzonych w ramach PW jest żadne” – tłumaczy ekspert.

Zaznacza, że ostatnim ważnym hamulcem jest nieprzychylny stosunek Rosji do programu unijnego. „Kraje, które uważają, że ważniejsze dla Wspólnoty powinny być relacje z Moskwą, zdają sobie sprawę ze stanowiska Kremla. To powoduje, że ten projekt nie jest kluczowy dla polityki, gospodarki i demokracji na Wschodzie” – tłumaczy Szczerski.

Zdaniem analityka, splot wymienionych czynników sprawia, że „całe Partnerstwo Wschodnie jak i ten szczyt nie mogą się zakończyć sukcesem”. Przypomina, jakie były początkowe zapowiedzi polskich władz związane ze spotkaniem w Warszawie. „Minister Radosław Sikorski informował, że spotkanie zakończy się parafowaniem umowy Unia-Ukraina. Już wiadomo jednak, że to się nie uda. Sprawy strategiczne związane z unijnym programem wciąż są do rozwiązania. Ten szczyt tego nie zmieni” – informuje Krzysztof Szczerski.

Kupmy Białoruś?

Najważniejszym dla mediów wydarzeniem ze szczytu zdaje się być propozycja dla Białorusi, z jaką miał wyjść premier polskiego rządu Donald Tusk. Zaproponował on pakiet pomocowy dla Mińska, pod warunkiem, że Aleksander Łukaszenko przeprowadzi wybory do parlamentu zgodnie ze standardami OBWE oraz wypuści wszystkich więźniów politycznych. Odnosząc się do tej propozycji, Krzysztof Szczerski zaznacza, że jest to wyraz bezsilności Unii wobec krajów Wschodu. „Wiemy, że Mińsk ma kłopoty gospodarcze. Jednak ta propozycja oznacza, że chcemy kupić Białoruś. Nie da się kupić państwa obiecankami, że Białoruś otrzyma nagrodę jak będzie grzeczna. Te działania pokazują słabość działań UE” – tłumaczy ekspert.

saż

[Fot. Uczestnicy szczytu pozują do zdjęć, PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook