Jedynie prawda jest ciekawa


To musi budzić rechot Rosjan

12.10.2012

Czekamy na zakończenie prac prokuratury. Później wystąpimy z pozwami - mówi nam pełnomocnik Ewy Błasik mec. Bartosz Kownacki po publikacji "Naszego Dziennika" o ustaleniu dwóch oficerów odpowiedzialnych za kłamstwo dotyczące głosu gen. Błasika na nagraniu z czarnej skrzynki rządowego tupolewa rozbitego w Smoleńsku.

Stefczyk.info: - Wiemy coraz więcej o tym, kto stoi za kłamstwem o rzekomej obecności gen. Błasika w kokpicie TU-154M w czasie feralnego lotu 10 kwietnia 2010r. Czy w związku z tym planuje pan jako pełnomocnik pani Ewy Błasik jakieś pozwy wobec oficerów?

Mec. Bartosz Kownacki: - Chciałbym, aby najpierw zapadły ostateczne ustalenia, aby informacje, które przekazuje „Nasz Dziennik” się potwierdziły. Nie mogę mówić o tym, co jest w aktach śledztwa, natomiast nie wykluczamy podjęcia jakichś działań. Czekamy przede wszystkim na rozstrzygnięcia prokuratury w kwestii interpretacji opinii tych, które były sporządzone przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne oraz krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych. Nie ulega wątpliwości, że na ten moment prokuratura przyjęła jako wiarygodną jedyną profesjonalną opinię fonoskopijną robioną przez Instytut im. Sehna. I jeżeli to się potwierdzi, znacznie ułatwiłoby nam dochodzenie ewentualnego żądania od komisji Jerzego Millera sprostowania informacji o gen. Błasiku. Skoro okazały się nieprawdziwe, powinny w raporcie – który niestety jest dokumentem urzędowym – zostały sprostowane.

 

Tylko sprostowanie?

Niezależnie od tego należałoby wyciągnąć konsekwencje służbowe. Ale z tego, co się orientuję, prokuratura nie widziała takiej konieczności wobec osób, które miały rozpoznać głos gen. Błasika, ale również które zdecydowały się tak sporządzoną opinię zawrzeć w raporcie Millera. W mojej ocenie to oczywiste niedopełnienie obowiązków służbowych. Nie może być tak, że ktoś, kto mniej lub bardziej znał pana generała określa, że na nagraniu z czarnej skrzynki jest jego głos, po pobieżnym przesłuchanie zapisu – który nie jest zapisem w pełni czytelnym. Chciałbym, aby te osoby wyjaśniły, w jaki sposób tego rozpoznania dokonywały.

 

A nie wchodzi w grę proces cywilny z tymi oficerami?

Ewentualnie po zakończeniu postępowania karnego. Trzeba się przecież zastanowić, jaka jest możliwość skutecznego rozstrzygnięcia w takim procesie, chociażby poprzez oparcie się na dokumentach urzędowych. Łatwiej byłoby taką sprawę wytoczyć, gdybyśmy mieli potwierdzenie, że konkretne dokumenty urzędowe stwierdzały nieprawdę, że zawierają opinie wyssane z palca. Tym bardziej, że panowie Benedict czy Kędzierski publicznie o tej sprawie nie mówili. Swoich spostrzeżeń dokonywali na potrzeby konkretnych urzędów. Odium odpowiedzialności (i kompromitacja) spada nie tylko na te osoby, ale w pierwszej kolejności na komisję, być może również na akredytowanego Edmunda Klicha, który publicznie miesiąc po katastrofie był w stanie stwierdzić, kto znajdował się w kokpicie. Rozumiem, że opierał się na tych rozpoznaniach.

 

Jak więc patrzeć na wiarygodność innych ustaleń komisji, w której zasiadali tacy „eksperci” jak płk pan płk Kędzierski i pan ppłk Benedict?

Dokładnie tak, jak patrzeć na wiarygodność ich opinii fonoskopijnej. Komisja Jerzego Millera nigdy nie sporządziła rzetelnego dokumentu opartego na profesjonalnie zebranym materiale dowodowym. Ba, miała tego materiału mniej niż strona rosyjska, która wiadomo, jakich interpretacji dokonała. Ten raport nigdy nie był przez nas pozytywnie oceniany. Kolejne elementy pokazują brak jego profesjonalizmu. Dziwne, że prokuratura nie wyciąga z tego żadnych konsekwencji. Zawiadomienie zespołu Antoniego Macierewicza o sfałszowaniu raportu nie spotkało się przecież z zainteresowaniem śledczych. To musi budzić pewien rechot strony rosyjskiej, która widzi, jak polskie urzędy nie potrafią bronić polskich urzędników. Bo skoro jeden z nich pozwolił sobie na nieprawdziwe ustalenia, skoro inni się pod tym podpisali, to dziś prokuratura powinna się zastanowić, dlaczego i czy nie doszło przy tym do popełnienia przestępstwa.  

 

not. ruk

[Fot. J. Kowalski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook